Arabayla Yunanistan Gezisi

Arabayla Yunanistana Gitmek

Herkese merhaba!

Arabayla Yunanistan turu yapmak son dönemde iyiden iyiye yaygınlaştı. Adeta güncel bir trend haline geldi desem yeridir. Artık birçok kişi tatillerinde veya fırsatını bulduğunda komşuya gitmeyi tercih ediyor. Elbette bunun  çok çeşitli sebepleri var.

Öncelikle ülke bize coğrafi olarak çok yakın. Büyük bir anakarası ve sayısız güzellikte Yunan adaları var. Yani Yunanistan gezilecek yerler bakımından engin bir derya deniz…

Evet, ülke gerçekten de özellikle Trakya illerine ve İstanbul’a çok yakın. Nitekim kara sınırından çıktıktan kısa bir süre sonra rahatlıkla Dedeağaç, Kavala, İskeçe gibi Yunanistan şehirlerine ulaşabiliyorsunuz. Biraz ilerisi de Selanik örneğin… Hepsi araç ile birkaç saatlik mesafeler arasında sıralanmış durumda.

Selanik Makedonya’nın başkentidir. Roma Dünyasının ünlü Via Egnetia denen yolu Arnavutluk’un Adriyatik kıyısındaki Düreş veya Durazzo Limanından çıkar ve Selanik’e uzanırdı. Bir Yunan şehri sanmayalım, bugün öyle. Osmanlı onu Mart 1430’ta Venediklilerden aldı. Katolik Kilisesinin zulmü altında inleyen yerli halk bu fetihten hiç de şikayetçi görünmüyordu.

Türkler şehre yerleşir yerleşmez genişleyen fetihleriyle birlikte Selanik, merkez olacağı geniş bir art ülke buldu. Limana gelen mallar buradan içeriye dağılıyordu. Balkanların ne zenginliği varsa buradan dünyaya taşınıyordu. (Kaynak: İlber Ortaylı Seyahatnamesi, İlber Ortaylı, Kronik Kitap, İstanbul, 2017, s. 169)

Selanik

Ardından ikinci sebep olarak ekonomik seyahat geliyor. Son yıllarda ciddi bir ekonomik darboğaz yaşayan Yunanistan fiyatlar bakımından bize göre daha hesaplı bir ucuz seyahat imkanı sunuyor.

Yunanistan bugün gelirinin büyük bir kısmını turizmden sağlıyor. Tabii ki sebepler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Ancak şimdi bu sebeplerin her birine burada uzun uzadıya değinmeyeceğim. Bu yüzden hemen yazının ana konusuna dönmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi ben normalde gezilerimi tren, otobüs, uçak gibi araçlarla yapan sırt çantalı bir gezginim. Buna karşın, 2017 yılı Kurban Bayramını da içine alan tatilde bu kez yakın olduğu için Yunanistana arabayla gitmek istedim ve okuldan bir arkadaşımla beraber bir anda karar verip yola çıktım. Yani kısaca Yunanistan araba ile gezilecek yerler arasından kimilerini gezme şansım oldu bu seyahatte.

Peki araba ile Yunanistan’a nasıl gidilir? Bu yazıda size bundan bahsetmek istiyorum. Hatırlayacağınız gibi Yunanistan ile ilgili genel bilgilerden ve seyahat ipuçlarından daha önce bahsetmiştim.

Okumayanlar bu yazıdan önce isterse ona da hızlıca bir göz atabilir. Sözün kısası, bu yazıda yakın zamanda kendi araçları ile Yunanistan gezi planı yapanlara yol göstermeyi amaçlıyorum.

Thassos feribotundan manzara..

Elbette araba ile Yunanistan gitmek kolay. Ancak önce yapılması gereken bazı işlemler, toplanması gereken çeşitli evraklar var. Bunları tek tek tüm ayrıntılarıyla anlattığımda göreceksiniz ki, her şey sanıldığından çok daha basit. Özellikle evrak toplama süreci dışarıdan ilk bakıldığında karmaşık ve zor gibi görünse de pek vakit almıyor aslında.

Öyleyse lafı hiç daha fazla uzatmadan gelelim İstanbul’dan Yunanistana araba ile gitmek için gereken evraklar nedir sorusunun cevabına.

Araba İle Yunanistan Seyahati İçin Gerekli Evraklar

Yeni Çipli Ehliyet

Tabii ki ben ilk sıraya bunu yazınca hemen, Eyvah! Bu yeni çipli ehliyet şart mı? İyi ama benim çipli ehliyetim yok, hala eski ehliyeti kullanıyorum, hiçbir şekilde gidemez miyim? gibi sorular akla gelecektir hemen.

Telaşlanmayın, tabii ki gidebilirsiniz. Ancak Ayrılsak Da Beraberiz dizisinden hatırladığımız, parayı çok seven iş bitirici karakter Feridun Bitir’in dediği gibi; Bu size biraz pahalıya patlar.

Neden? Çünkü ehliyetiniz eski ise Uluslararası Sürücü Belgesi denilen bir belgeyi almak zorundasınız. Peki Uluslararası Sürücü Belgesi nedir? Uluslararası Sürücü Belgesi nereden alınır?

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından verilen bu belge, kurumun internet sitesinden aynen alıntılarsak, Uluslararası Kara yolu Trafiği Sözleşmesi doğrultusunda düzenlenmiş, yurt dışında araç kullanımını sağlayan bir belgedir.

Uluslararası Sürücü Belgesi ile ilgili detay. Kaynak: http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/

Bu Beynelminel Sürücü Belgesini almak için toplamanız gereken evrak sayısı az. Sürücü belgeniz yani ehliyetiniz, üzerinde mutlaka TC Kimlik Numaranızın da yazılı olduğu kimlik ve 2 adet fotoğraf ile başvuru yapıyorsunuz.

Ödemeniz gereken ücret ise Ehliyet, Harç Bedeli ve KDV toplamı olarak 1 yıl için 486, 45 TL. Kabaca neredeyse 500 TL diyebiliriz biz buna. Gördüğünüz gibi biraz tuzlu. Bu paraya Avrupa’nın kimi şehirlerinde ortalama bir hafta hostelde kalmak mümkün.

Bu belgenin geçerlilik süresi ise alındığı tarihten itibaren 1 yıl. Bu 1 yılın sonunda yenileme yapmak istediğinizde ise toplamda 270 TL daha ödenmesi gerekiyor. Belge ücretleri Turing İstanbul, Ankara, İzmir bürolarında ve Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala sınır kapılarındaki Turing ofislerinde kredi kartı ile ödenebiliyor.

İpsala sınır kapısındaki Turing ofisi.

Dolayısıyla hiç bu masrafa girmeden ben size kesinlikle ama kesinlikle yeni çipli ehliyet çıkarmanız tavsiyesinde bulunmak istiyorum burada. Beynelminel Sürücü Belgesi için ödeyeceğiniz bu ücreti benzine ayırırsınız hiç olmazsa, az buz para değil, yazıktır.

Yeni ehliyet için toplam masrafınız ise 15 Türk Lirası olacak. Evet, yanlış okumadınız. Üstelik bu yeni çipli ehliyet randevu tarihi alıp başvurunuzu yaptıktan sonra çok kısa bir sürede elinize, ev adresinize teslim ediliyor. Bana 3 günde geldi mesela. Çevremden sorduğum birkaç arkadaşıma da aynı zaman aralığında ulaştı. 3, haydi bilemediniz 4 gün sürsün. (İstanbul’dan bahsettiğimi eklemek isterim.)

Kavala Kurabiyesi ile meşhur Kavala şehrinin kalesine çıkmayı ihmal etmeyin.

O zaman gelelim çipli ehliyet almak için gerekli evraklar ve izlenecek adımlara. Çipli ehliyet alma ehliyet yenileme anlamına geliyor. Bunun için önce Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine buraya tıklayarak girip randevu alıyoruz. İşlem türü olarak Eski Sürücü Belgesi Yenileme deyip şehri seçiyoruz.

Şehri seçtikten sonra altta, ilçelerdeki müsait yani boş olan en yakın randevu tarihleri ve saatleri görüntülenecek. İstediğiniz tarih ve saatte randevu almak için tıklayın denilen saat imgesinin olduğu yere tıklayıp kişisel bilgileri dolduruyoruz.

Bu ekrandaki kişisel bilgileri dolduruyoruz. Kaynak: www.surucurandevu.egm.gov.tr

Bu arada mutlaka geçerli ve şifresini bildiğiniz yani güncel olarak kullandığınız bir mail adresinizin olması gerekiyor. Zira randevu onayı için size bir mail gelecek ve siz de oraya gelen linki tıklayarak randevuyu onaylamış olacaksınız. Onaylanmayan randevular belirli bir süre sonra sistemden otomatikman siliniyor, haberiniz olsun!

Gelelim yeni çipli ehliyet için gerekli evraklara…

Ehliyet yenileme işlemi için gerekli evraklar şunlar: Eski ehliyetiniz, Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık kimliğiniz, Fotoğraflı Sürücü Sağlık Raporu, Toplam 15 TL (değerli kağıt bedeli + vakıf payı) ücret, 2 adet fotoğraf, kan grubu belirtir belge veya yazılı beyan.

Yalnız burada bazı çok önemli detaylar var. Hemen onları açıklayarak olası kafa karışıklıklarını giderelim. Eski ehliyet ve üstte adı geçen 3 farklı fotoğraflı kimlik belgenizde problem yok zaten.

Bankaya yatırılması gereken toplam 15 TL olan ücrette ise önemli bir detay var! Biraz sinir bozucu olduğunu biliyorum ancak ne yazık ki bu ücretin 13 TL’si bir bankaya, kalan 2 TL’si ise bir diğer bankaya yatırılıyor. Yani sadece bir bankaya gidip toptan 15 TL yatırılmıyor ne yazık ki.

Tuhaf ama öyle. Ben 2 Türk Lirasını Ziraat Bankasına, 13 Türk Lirasını ise Halk Bankasına yatırdım. Eğer bunları yan yana veya yakın yerde bulabilirseniz şanslısınız. Yoksa yok yere zamanınız gidiyor.

Bankaya gittiğinizde ise tek yapmanız gereken yeni çipli ehliyet harç bedeli yatırmak istediğinizi söylemek. Onlar zaten ücreti ve ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Bu bankalardan aldığınız dekontları saklıyorsunuz. Fotoğraflı Sağlık Raporu için de hemen bir bilgilendirme yapayım.

Fotoğraflı sağlık raporunun tam teşekküllü sağlık raporu olması gerekmiyor. Benim gibi sağlık ocağında görev yapan aile hekimine giderek kolayca temin edebilirsiniz. Aile hekimine de ehliyet yenileme sebebiyle rapor istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

Hem sağlık raporu için vereceğiniz hem de elden teslim edeceğiniz diğer fotoğrafın arka fonunun beyaz olmasına dikkat edin. Elinizde hiç yoksa biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. Kan grubu belirtir belge veya bu konu hakkında yazılı beyan benden istenmedi. Sizden de isteneceğini pek sanmıyorum. Zaten nüfus cüzdanında bu bilgi yazıyor.

Uluslararası Sigorta

Gelelim Uluslararası Sigortaya. Bu, Yeşil Sigorta veya Yeşil Kart olarak da isimlendiriliyor. İpsala Sınır Kapısından çıktıktan sonra Yunanistana girerken pasaport kontrolü yapan polis memuru green card olarak ifade etti mesela. Amerikan Green Card ile alakası yok ama yanlış anlaşılma olmasın. 🙂 Yeşil Sigorta denmesinin nedeni ise kağıdın rengi.

Yeşil Sigorta. Kaynak: http://www.turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/

Yeşil Sigortayı da aynı yukarıda bahsettiğim Uluslararası Sürücü Ehliyeti gibi Turing Kurumu veriyor. Ödemeyi de yine Turing ofislerine yapıyorsunuz. Bu sigortayı yaptırmak opsiyonel değil, zorunlu. Dediğim gibi sınır kontrolünde hemen soruluyor.

Bu sigorta yurt dışında kaza yapılması halinde karşı tarafın masraflarını karşılıyor. Yalnız buraya dikkat, sadece karşı tarafın masrafları. Kendi aracınızı da olası bir hasara karşı teminat altına almak için, kasko şirketiniz ile görüşmeyi unutmayın.

Yeşil Sigorta ücreti otomobiller için tercih edilecek süreye göre değişiyor. Yani ne kadar sürelik sigorta yaptırmak istediğinize bağlı olarak farklı ücretlendirmeler var. Otomobiller için ücretler şu şekilde:

15 günlük: 52,50 Euro (Biz bunu yaptırdık mesela)

1 Ay: 65,62 Euro

3 Ay: 118, 12 Euro

6 Ay: 196, 87 Euro

1 Yıl: 262,50 Euro

Elbette 2, 4 ve 5 ay gibi seçenekler de var. Bunlar ve diğer taşıtlar için de tüm fiyatları buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Yeşil Sigorta yaptırmak için gereken iki belge var; Araç ruhsatı ve trafik sigortası. Turing web sayfasında belirtilen bilgiye göre Turing ofisleri bu iki belgenin fotokopisini de kabul ediyor.

Yunanistan geziniz sırasında bu marketi görünce durmayın, dalın içeri. En ucuz marketlerden biri.

Peki araç ruhsatı sizin adınıza değilse ne yapılması gerekiyor? Araç sahibinden mutlaka noter onaylı bir vekaletname alınması gerekiyor. Bu çok önemli bilgiyi de buraya eklemiş olayım.

Kısaca özetlemek gerekirse, yeni çipli ehliyetiniz varsa, araç ruhsatı kendi adınıza ise otomobil ile Yunanistan turu düşünüyorsanız almanız gereken tek bir belge var, en son detaylarını yazdığım Uluslararası Sigorta veya bir diğer ismiyle Yeşil Sigorta.

Bunun dışında, elbette halihazırda geçerli bir Schengen vizenizin olması lazım. Bir de yurt dışı çıkış harç pulu var. Bunu da yine sınır kapısından satın alabilirsiniz. Ya da ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, banka şubelerine de ödeme yapılabiliyor. Aldığınız dekont pul yerine geçiyor.

Fotoğraf İpsala Sınır Kapısından. Kağıtta gördüğünüz gibi, yurt dışı çıkış harç pulu bu yolcu bekleme salonunun içinde değil az ilerideki bayraklı binada satılıyor 🙂

Yunanistan otoban geçiş ücreti otomobiller için 2,40 Euro. Benzin istasyonlarının hepsinin Türkiye’deki gibi 24 saat açık olmadığını, kimi küçük istasyonlarda ise kredi kartı kullanımında bile sıkıntı yaşandığını ve bu yüzden ne olur ne olmaz diyerek nakit para taşınması gerektiğini de yine bu yazının en başında linkini verdiğim Yunanistan ipuçları yazımda belirtmiştim.

Bunları tekrar hatırlatmak istiyor, Yunanistan’a araba ile gitmek isteyen herkese şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. Lütfen aşırı hız yapmayalım, trafik kurallarına uyalım.

Burada da okumak isteyenler için Kiev gezi rehberiLviv gezi notları ve Kalkan gezi rehberi var. Bir başka ülkede görüşmek dileğiyle…

10 Comments

 1. sade vatandaş 24 Eylül 2017
  • Kaan Önem 24 Eylül 2017
 2. İrem 27 Eylül 2017
  • Kaan Önem 30 Eylül 2017
 3. Selim şeket 27 Eylül 2017
  • Kaan Önem 29 Eylül 2017
 4. Hasan Şahin 30 Eylül 2017
  • Kaan Önem 30 Eylül 2017
 5. frankie goes to hollywood 21 Haziran 2018
  • Gezivita 22 Haziran 2018

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.