Hosteller İle İlgili Merak Edilenler 2. Bölüm

Hostel Hakkında Bilgiler 2. Bölüm

Hosteller ile ilgili merak edilenler yazımın ilkinde; Hostel nedir, hostelde konaklamanın maliyeti ne kadardır, hosteller güvenli midir, hostelde yeme-içme mümkün mü ve hosteller temiz midir sorularının yanıtlarını vermeye çalışmıştım. Yazının birinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz: (Hosteller ile ilgili merak edilenler 1. kısım)

Kaldığımız yerden, yani 6. başlıktan devam ediyorum.

6-Hostellerde Internet var mı?

Herhalde en çok merak edilen konulardan biri. Bu soruya cevap olarak kesinlikle evet diyorum! Bugüne kadar kaldığım her hostelde iyi-kötü bir Wi-Fi vardı. Fakat burada önemli olan iki  konu var. Bunlardan birincisi; Wi-Fi her odada çekiyor mu? Ne yazık ki kimi hostellerde Wi-Fi sadece belirli noktalarda olabiliyor. Örneğin resepsiyon ve çevresi ya da ortak alanlar gibi. Kimi hostellerde ise kaç katlı ve ne kadar büyük olursa olsun her katta ve her odada Wi-Fi’den faydalanabiliyorsunuz.

Brüksel Brxxl 5 City Centre Hostel’in ortak alanı. İster mini fırında aldığınız pizzayı ısıtıp yiyin, isterseniz kettle’da su ısıtıp çayınızı için, isterseniz ücretsiz wi-fi ile internete girin isterseniz benim gibi bir köşede kitap okuyun 🙂

Burada bir parantez açmak isterim. Normalde Wi-Fi hizmeti ücretsiz olarak sağlanır. Ancak Venedikte kaldığım hostelde (Bu hostel için tıklayın: City of Art Venice Lloyd), ilk kez ekstra ücretli Wi-Fi hizmetine denk gelmiş ve oldukça şaşırmıştım. Bunu da tecrübe haneme eklemiş oldum. Sizin de aklınızın bir köşesinde dursun. Fakat bunun dışında hiçbir hostelde ücretli Wi-Fi görmedim.

7-Hostellerde rezervasyon şart mıdır?

Şart değildir. Ancak ben genelde garantici bir insan olduğum için kendime riske atmam ve mutlaka gitmeden önce rezervasyonumu yaptırmış olurum. Siz, gittiğiniz yere ve mevsime göre rahatça yer bulabileceğinize inanıyorsanız rezervasyon yaptırmadan da bir hostel bulup pekala yerleşebilirsiniz.

Ancak hostel veya kalınacak yer rezervasyonunun, pasaport kontrolleri sırasında her zaman sorulabileceğini aklınızda tutmalısınız. Türkiye’den vize istemeyen ülkelerde dahi (Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Ukrayna…) gümrük polisi sizden bunu göstermenizi isteyebilir. (Ukrayna gezi yazılarım burada: Lviv Gezisi 1. BölümLviv Gezisi 2. Bölüm)

Hatta ülkelerin, alınmış vizeye rağmen sınırda şüpheli gördüğü kişileri ülkeye sokmama yetkileri var. Tabii ki bunu kimseyi tedirgin etmek için yazmadım. Bu, en kötü senaryo ve gerçekleşmesi pratikte biraz zor. (Makedonya gezi yazılarımı okumak için de buraya tıklayın: Üsküp Gezisi 1. BölümÜsküp Gezisi 2. BölümOhrid Gezisi 1. BölümOhrid Gezisi 2. Bölüm)

8- Hostellerde başkalarıyla aynı odada kalmak tehlikeli değil mi?

Hostelin ne demek olduğunu bilmeyen ve öğrenildiği anda kalan kişiye sorulacak tipik sorulardan bir tanesi. Bu soru, ülkemizde tanışılan kişiye ilk sorulan “Nerelisin?” sorusu gibi standarttır bu anlamda. Hostellerde kalmanın diğer yerlerde kalmaktan çok da farklı olmadığını düşünüyorum. Aslında bu soruya yine bir soruyla cevap vermek gerekir. Başkalarıyla veya diğer bir ifadeyle tanımadığımız insanlarla kalmak neden tehlikeli olsun?

Hostel’de kalmak gayet güvenli. Kimse kimseye karışmıyor. Burası Kiev’de kaldığım Dream House Hostel.

Kadınları yine bir nebze anlamak mümkün. Onları ayrı bir yere koyuyorum ama bilhassa askerliğini de yapmış erkekler için hep şu örneği veririm. 50, 60 veya artık kaç kişilikse, hiç tanımadığın, hayatında ilk kez gördüğün, çok farklı sosyal çevrelerden ve diyarlardan gelen, bir çoğu kelimenin tam manasıyla “marjinal” insanla aynı koğuşta, üstelik aylarca kalmayı başaran biri, hostelde de rahatlıkla kalır. Hatta iddia ediyorum, daha da huzurlu ve güven içerisinde mışıl mışıl uyur 🙂

Hostellerde kalanlar, aynı sizin gibi, ortak bir amaç doğrultusunda hareket eden, ucuz ve atmosferi samimi olduğu için buraları seçen gezginlerdir. Onlarca farklı hostelde kaldım ve tatsız en ufak bir hadise yaşamadığımı ve herhangi bir hadiseye şahit de olmadığımı ifade edebilirim.

 9- Hostellerde banyo-tuvalet kullanımı nasıl oluyor? Odalarda özel banyo/tuvalet var mı?

Hijyen ve bulunduğumuz ortamın temizliği hepimiz için çok önemli ve öncelikli konulardan biri. Burada hemfikiriz. Hostellerin genel temizliği konusundan bir önceki yazıda, 5. soruda bahsetmiştim. Aynı şeyler banyo ve tuvaletler için de geçerli. Burada önemli olan husus ise, kaldığınız odada banyo/tuvalet olup olmadığı.

Brxxl 5 City Centre Hostel’in banyosu. 4 Kişilik, kendi banyosu olan odada kaldım.

Zira kimi hostellerde odalarda yalnızca orada kalan kişilere ait banyo ve tuvalet yer almaktadır. Söz gelimi 4 kişilik bir odada kalıyorsanız, odadaki banyo ve tuvalet özel olarak bu 4 kişiye aittir. Kimi hosteller ise ortak kullanıma açık banyo/tuvaletler sunar. Bunlar da genelde odaların dışında, koridorlarda yer alır. Hem ucuz hem de kendi banyosu olan oda bulursanız şanslısınız demektir, fırsatı kaçırmayın!

10- Hostellerde kahvaltı var mı?

Hostellerin çoğu ücretli veya ücretsiz kahvaltı hizmeti verir. Fakat burada çok önemli bir nokta var. Kahvaltı denildiğinde Türk insanının kafasında canlanan şey, genelde açık büfeye yakın bir şey oluyor…

Oysa, en azından bir kez olsun yurt dışına çıkmış biri bilir ki, bilhassa Avrupa’da bizimki kadar geniş ve doyurucu bir kahvaltı kültürü yok. Sabahları Espresso ve kruvasanla ayak üstü atıştıran İtalyanlar, bizimkine “Colazione Alla Turca” derler. Bu, Türk kahvaltısının farkını çok güzel ifade eden bir deyimdir.

Hostellerin özellikleri: Çoğu hostelde ücretsiz kullanabileceğiniz, yemek yapabileceğiniz mutfak bulunur. Ya da Kiev Dream House Hostelde olduğu gibi böyle şık cafe/restoran bölümü de olabilir.

Genelde size sunulacak kahvaltı, büyük ölçüde birkaç dilim ekmek, meyve suyu/çay/kahve, salam/jambon ve Cornflakes içerikli olacaktır. “Kahvaltı fiyata dahil” seçeneğine güvenen nice insan, oradaki kahvaltıyla karşılaştığında, büyük hayal kırıklığı yaşamıştır.

O yüzden bu duruma dikkat etmek ve beklentileri bu anlamda yüksek tutmamak gerekir. Kahvaltı dahil seçeneği, benim için kalacağım bir hosteli belirleyici bir kriter değil. (Hostel seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler konulu yazıma da buradan ulaşabilirsiniz: Hostel Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Bu yazının da sonuna geldik. Umuyorum, hosteller ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını, yazı içerisinde bulabilmişsinizdir. Bunlardan başka sorunuz varsa, alttaki yorum kısmında sormaktan hiç çekinmeyin lütfen. En kısa sürede yanıtlamaya çalışırım.

Hosteller ile ilgili bu detaylı bilgileri öğrendikten sonra, dilerseniz Avrupa’nın farklı başkentlerinden hostel önerileri için diğer iki yazıma göz gezdirebilirsiniz. Bu yazılarda Kiev’den Parise, Barselona’dan Viyana’ya bir sürü farklı şehirden hosteller bulacaksınız.

Hostel Önerileri 1. Bölüm

Hostel Önerileri 2. Bölüm

Herkese iyi tatiller, keyifli seyahatler!

Leave a Reply