Hosteller İle İlgili Merak Edilenler 2. Bölüm

Hostel Hakkında Bilgiler 2. Bölüm

Merhaba!

Hosteller ile ilgili merak edilenler yazımın ilkinde; Hostel nedir, hostelde konaklamanın maliyeti ne kadardır, hosteller güvenli midir, hostelde yeme içme mümkün mü ve hosteller temiz midir sorularının yanıtlarını vermeye çalışmıştım. Yazının birinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz: Hosteller ile ilgili merak edilenler 1. kısım Kaldığımız yerden, yani 6. başlıktan devam ediyorum.

6-Hostellerde Internet/Wi-Fi var mı?

Herhalde en çok merak edilen konulardan biri. Bu soruya cevap olarak kesinlikle evet diyorum! Bugüne kadar kaldığım her hostelde iyi kötü bir Wi-Fi vardı. Fakat burada önemli olan iki  konu var. Bunlardan birincisi; Wi-Fi her odada, yani her noktada çekiyor mu? Ne yazık ki kimi hostellerde Wi-Fi sadece belirli noktalarda olabiliyor. Örneğin resepsiyon ve çevresi ya da ortak alanlar gibi. Kimi hostellerde ise bina kaç katlı ve ne kadar büyük olursa olsun her katta ve her odada Wi-Fi’den sorunsuzca faydalanabiliyorsunuz.

Brüksel Brxxl 5 City Centre Hostel’in ortak alanı. İster mini fırında aldığınız pizzayı ısıtıp yiyin, isterseniz kettle’da su ısıtıp çayınızı için, isterseniz ücretsiz wi-fi ile internete girin isterseniz benim gibi bir köşede kitap okuyun.

Burada bir parantez açmak isterim. Normalde Wi-Fi hizmeti ücretsiz olarak sağlanır. Ancak Venedikte kaldığım hostelde (Bu hostel için tıklayın: City of Art Venice Lloyd), ilk kez ekstra ücretli Wi-Fi hizmetine denk gelmiş ve gerçekten oldukça şaşırmıştım. Bunu da tecrübe haneme eklemiş oldum. Sizin de aklınızın bir köşesinde dursun. Fakat bunun dışında başka hiçbir hostelde ücretli Wi-Fi görmedim. Bu konuda içiniz rahat olsun.

7-Hostellerde rezervasyon şart mıdır?

Şart değildir. Ancak ben genelde garantici bir insan olduğum için kendime riske atmam ve mutlaka gitmeden önce rezervasyonumu yaptırmış olurum. Siz, gittiğiniz yere ve mevsime göre rahatça yer bulabileceğinize inanıyorsanız rezervasyon yaptırmadan da bir hostel bulup pekala yerleşebilirsiniz. StockholmAmsterdam gibi şehirlerde ise, özellikle yazın rezervasyonsuz yer bulmak imkansıza yakındır. Yer bulsanız bile fiyatlar muhtemelen çok pahalı olacaktır. Bunun yanı sıra hostel veya kalınacak yer rezervasyonunun, pasaport kontrolleri sırasında her zaman sorulabileceğini aklınızda tutmalısınız.

Türkiye’den vize istemeyen ülkelerde dahi (Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Ukrayna…) gümrük polisi sizden bunu göstermenizi isteyebilir. (Ukrayna gezi yazılarım burada: Lviv Gezisi 1. BölümLviv Gezisi 2. Bölüm) Hatta ülkelerin, alınmış vizeye rağmen sınırda şüpheli gördüğü kişileri ülkeye sokmama yetkileri var. Tabii ki bunu kimseyi tedirgin etmek için yazmadım. Bu, en kötü senaryo ve gerçekleşmesi pratikte biraz zor. (Makedonya gezi yazılarımı okumak için de buraya tıklayın lütfen: Üsküp Gezisi 1. BölümÜsküp Gezisi 2. BölümOhrid Gezisi 1. BölümOhrid Gezisi 2. Bölüm)

8- Hostellerde başkalarıyla aynı odada kalmak tehlikeli değil mi?

Hostelin ne demek olduğunu bilmeyen ve öğrenildiği anda kalan kişiye sorulacak tipik sorulardan bir tanesi. Bu soru, ülkemizde tanışılan kişiye ilk sorulan Nerelisin sorusu gibi standarttır bu anlamda. Hostellerde kalmanın diğer yerlerde kalmaktan çok da farklı olmadığını düşünüyorum. Aslında bu soruya yine bir soruyla cevap vermek gerekir. Başkalarıyla veya daha doğru bir ifadeyle, tek amacı gezmek ve ucuz seyahat etmek olan gezginlerle kalmak neden tehlikeli olsun?

Hostel’de kalmak gayet güvenli. Kimse kimseye karışmıyor. Burası Kiev’de kaldığım Dream House Hostel.

Kadınları yine bir nebze anlamak mümkün. Onları ayrı bir yere koyuyorum ama hele de askerliğini yapmış erkekler için hep şu örneği veririm. 50, 60 veya artık kaç kişilikse, hiç tanımadığın, hayatında ilk kez gördüğün, çok farklı sosyal çevrelerden ve diyarlardan gelen, bir çoğu kelimenin tam manasıyla “marjinal” insanla aynı koğuşta, üstelik aylarca kalmayı başaran biri, hostelde de rahatlıkla kalır! Hatta bunu iddia ediyorum, daha da huzurlu ve güven içerisinde mışıl mışıl uyur. İstanbul’da yaşayanlar için de aynı şeyi söyleyebilirim. İstanbul dediğimiz megapol, başlı başına tehlikenin eş anlamlısı zaten.

Hostellerde kalanlar, aynı sizin gibi, ortak bir amaç doğrultusunda (ucuz seyahat) hareket eden, ekonomik ve atmosferi samimi olduğu için buraları seçen gezginlerdir. Onlarca farklı hostelde kaldım ve tatsız en ufak bir hadise yaşamadığımı ve herhangi bir hadiseye şahit de olmadığımı üzerine basarak belirtebilirim.

 9- Hostellerde banyo-tuvalet kullanımı nasıl oluyor? Odalarda özel banyo/tuvalet var mı?

Hijyen ve bulunduğumuz ortamın temizliği hepimiz için çok önemli ve öncelikli konulardan biri. Burada hemfikiriz. Hostellerin genel temizliği konusundan bir önceki yazıda, 5. soruda bahsetmiştim. Aynı şeyler banyo ve tuvaletler için de geçerli. Burada önemli olan husus ise, kaldığınız odada banyo/tuvalet olup olmadığı.

Brxxl 5 City Centre Hostel’in banyosu. 4 Kişilik, kendi banyosu olan odada kaldım.

Zira kimi hostellerde odalarda yalnızca orada kalan kişilere ait banyo ve tuvalet yer almaktadır. Söz gelimi 4 kişilik bir odada kalıyorsanız, odadaki banyo ve tuvalet özel olarak bu 4 kişiye aittir. Aynı otel gibi. Hiçbir fark yok. Kimi hosteller ise ortak kullanıma açık banyo/tuvaletler sunar. Bunlar da genelde odaların dışında, koridorlarda yer alır. Hem ucuz hem de kendi banyosu olan bir oda bulursanız oldukça şanslısınız demektir, bu fırsatı sakın kaçırmayın!

10- Hostellerde kahvaltı var mı?

Hostellerin çoğu ücretli veya ücretsiz kahvaltı hizmeti verir. Fakat burada çok önemli bir nokta var. Kahvaltı denildiğinde Türk insanının kafasında canlanan şey, genelde açık büfeye yakın bir şey oluyor… Oysa, en azından bir kez olsun yurt dışına çıkmış biri bilir ki, özellikle Avrupa’da bizimki kadar geniş ve doyurucu bir kahvaltı kültürü yok. Sabahları Espresso ve kruvasanla ayak üstü atıştıran İtalyanlar, bizimkine “Colazione Alla Turca” derler. Bu, Türk kahvaltısının farkını çok güzel ifade eden bir deyimdir.

Çoğu hostelde ücretsiz kullanabileceğiniz, yemek yapabileceğiniz mutfak bulunur. Ya da Kiev Dream House Hostelde olduğu gibi böyle şık cafe/restoran bölümü de olabilir.

Genelde size sunulacak kahvaltı, büyük ölçüde; birkaç dilim ekmek, meyve suyu/çay/kahve, salam/jambon ve Cornflakes içerikli olacaktır. Kahvaltı fiyata dahil seçeneğine güvenen nice insan, oradaki kahvaltıyla karşılaştığında, büyük hayal kırıklığı yaşamıştır. O yüzden bu duruma dikkat etmek ve beklentileri bu anlamda yüksek tutmamak gerekir. Kahvaltı dahil seçeneği, benim için kalacağım bir hosteli belirleyici bir kriter değil. (Hostel seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler konulu yazıma da buradan ulaşabilirsiniz: Hostel Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler)

Yazının sonuna doğru yaklaşırken genel bir toparlama yapmak istiyorum. Hostelde kalmanın avantajları şunlardır:

Hosteller ucuzdur. Konaklama kalemi, seyahat maliyetlerinden en önemlisi diyebiliriz. Ucuz hostel burada imdadımıza yetişir. Buradan elde edeceğimiz tasarrufu örneğin başka bir seyahat kalemine yatırabiliriz; bir müzeye giriş, birkaç günlük yemek masrafının karşılanması gibi…

Hosteller farklı insanlarla karşılaşma ve tanışma olanağı sunar. Kültür alışverişi, maddi olarak kazanımı ölçülemeyecek bir olgu. Hostellerde dünyanın her yerinden insanlarla karşılaşırsınız. Yeni arkadaşlar, dostlar edinirsiniz. Farklı kültürleri tanımak adına eşsiz bir deneyim.

Dopa Hostel, Bologna

Ayrıca ve bence en önemlisi, aynı odada beraber kaldığınız insanlarla gezip görülecek yerler hakkında fikir ve bilgi alışverişi yaparsınız. Örneğin bu şekilde ücretsiz bir etkinlikten haberdar olabilirsiniz. Ya da gitmeyi düşündüğünüz bir yer hakkında, orayı daha yeni görmüş olan bir başkasının fikrini öğrenmiş olursunuz. Hatta şehir ipuçlarını öğrenirsiniz. Bence bu gerçekten çok önemli bir detay.

Hostelde kalmanın dezavantajları da var. Çok sık karşılaşmamakla beraber ilk akla gelen gürültü diyebilirim. Bu da bazen kalabalık ve büyük hostellerde olabiliyor. Mesela ben uykusu hafif biri olmama rağmen uyku konusunda pek sorun yaşamadım bu konuda. Bir de hijyen konusu var. Kaldığınız yer temizlik açısından sizi tatmin etmiyorsa bu ciddi bir sorun teşkil edebilir. Böyle bir durumda hostel yönetimiyle konuşmaktan çekinmeyin. Bu tür bir durumla hiç karşılaşmamak adına, kalacağınız hosteli seçmeden önce mutlaka fotoğraflarına bakın ve kullanıcı yorumlarını dikkatlice okuyun.

Jamaica Hostel, Vilnius, Litvanya

Evet, bu yazının da sonuna geldik. Umuyorum, hosteller ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını, yazı içerisinde bulabilmişsinizdir. Bunlardan başka sorunuz varsa, alttaki yorum kısmında sormaktan hiç çekinmeyin lütfen. En kısa sürede yanıtlamaya çalışırım. Hosteller ile ilgili bu detaylı bilgileri öğrendikten sonra, dilerseniz Avrupa’nın farklı başkentlerinden hostel önerileri için diğer iki yazıma göz gezdirebilirsiniz.

Bu yazılarda Kiev’den Parise, Barselona’dan Viyana’ya, Stockholm’den Brüksele bir sürü farklı şehirden hosteller bulacaksınız.

Hostel Önerileri 1. Bölüm

Hostel Önerileri 2. Bölüm

Herkese iyi tatiller, şimdiden keyifli seyahatler!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.