Hosteller İle İlgili Merak Edilenler 1. Bölüm

Hostelde Konaklama

Herkese merhaba!

Hostel nedir, hostelde kalmak nasıl bir deneyimdir gibi sorular, eminim pek çok kişinin aklını kurcalıyor. Ekşi Sözlükte hostel başlığına baktığımda, genelde entrylerin tamamına yakınının benim henüz izlemediğim, Eli Roth’un Hostel filmi ile alakalı olduğunu gördüm.

Bu film, anladığım kadarıyla Slovakya’ya giden birkaç gencin başından geçenleri anlatıyor ve oldukça rahatsız edici sahneler barındırıyor. Hatta kimileri, İzledikten sonra hosteller hakkındaki düşüncelerimi gözden geçirdim gibisinden yorumlar da yapmış.

Halbuki Slovakya beğendiğim bir yerdir. Biri yazın, biri kışın olmak üzere iki kez gittim. Ülkenin başkenti Bratislava ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. (Bratislava Gezisi)

Benimse aklıma hostel dendiğinde, Fransız yapımı oldukça eğlenceli L’auberge Espagnole (İspanyol Pansiyonu) filmi gelir mesela. Hala izlemediyseniz tavsiye ederim. Hatta izledikten sonra, eminim hostellere daha farklı bir gözle bakacaksınız.

Ben bugüne kadar, Viyana’dan Praga, Floransa’dan Zagrebe, Paris’ten Varşova’ya, Brüksel’den Üsküpe, Stockholm’den Budva‘ya kadar dünyanın çok farklı ülkelerinde hep hostellerde kaldım. Hosteller hakkında bilgi sahibi biri olarak, tecrübelerimi paylaşma vakti geldi.

Bu yazıda, hostel nedir sorusundan başlayarak, hosteller ile ilgili merak edilen tüm bilgileri alt alta sıraladım. (Şayet okumadıysanız, hostel seçerken hangi kriterlere dikkat edilmelidir konulu yazıma da buradan ulaşabilirsiniz: Hostel Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler)

İlk etapta 10 başlık var. Bu 10 başlığı 2 ayrı yazıya böldüm. Ancak yeri geldikçe güncelleme yapmayı da sürdürüyorum. Bu yazı konu hakkında genel bir fikir vermesi açısından son derece faydalı olacaktır.

Yazının son kısmında da hosteller ile ilgili bilgileri özetleyeceğim. Haydi bakalım başlıyoruz, keyifli okumalar.

1-Hostel nedir?

Hostel, hepsi için geçerli belirli bir standart tanımı olmamakla beraber, daha ziyade;

    • sırt çantalı gezginlere
    • öğrencilere
  • ve bütçesini ekonomik kullanmak isteyen her yaştan insana

hitap eden konaklama yeridir.

Her yaştanı özellikle belirtiyorum çünkü 45-50 yaşlarındaki İtalyanla da, 19-20 yaşlarındaki İskoç öğrenciyle de aynı ranzada altlı üstlü kaldım. Hatta, Zagreb’te ufak, sevimli bebekleriyle hostel odasında kalan bir Alman aileyle bile karşılaştım. Yani hostelde yalnızca gençler kalmaz. Aksini düşünüyorsanız, bunu aklınızdan silin bir defa.

Burası Belçika’da Brüksel’de kaldığım şahane Brxxl 5 City Centre Hostel. 4 kişilik odanın kendi banyosu da vardı.

Hostellerde, içinde ranzaların ve/veya yatakların bulunduğu odalar vardır. Bunlara dorm (yatakhane, koğuş) denir. Askerde birlikte kalınan koğuşlar veya üniversite yurtlarındaki odaların hemen hemen aynısı dersem, sanırım çok daha açıklayıcı olacaktır. Bu odalarda aynı sizin gibi gezginlerle beraber kalırsınız.

Odalardaki yatak sayısı değişkendir. Tek kişilik, 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik, 6 kişilik, 8 kişilik olabileceği gibi, 20 ve daha fazla kişilik odalar da olabilir. Yani sınırsız sayıda seçeneğiniz var.

Başkalarıyla beraber kalmak istemeyenler için, tek kişilik odada yalnız başına bile kalmak mümkün. Bunlardan istediğiniz herhangi birini seçebilirsiniz.

2-Hostelde konaklamanın maliyeti nedir?

Hostellerin fiyatları diğer alternatiflere göre çok düşüktür. Çünkü siz hostelde odayı değil, yattığınız yatağı kiralarsınız. Ancak geceliği 7-8 Euroya kalabileceğiniz gibi, 30-40 Euro tutan yerler de olabilir.

Fiyatlar; mevsimlere, gittiğiniz ülkeye, hostelin bulunduğu yere ve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Viyana’da şubat ayında kaldığınız bir hostelin fiyatı, aynı oda tipi için yazın muhtemelen çok daha yüksek olacaktır. Çünkü Viyana özellikle yazın çok turist alan bir şehirdir.

Hemen bir örnek vereyim. Örneğin, konum olarak çok iyi bir yerde olan ve benim Viyana’ya ilk seyahatimde kaldığım Hotel Zum Prater için, aynı sene içerisinde, ocak ayında tek kişilik odaya ödediğim ücret, yazın, temmuz ayında 4 kişilik oda için istenen ücretten daha düşüktü. (Viyana Hotel Zum Prater) Orta Avrupa ülkeleri için konuşmak gerekirse, kış aylarında fiyatların yaza göre daha düşük olduğu söylenebilir. Bunu mutlaka değerlendirin!

3-Hosteller güvenli midir?

Elbette. Hosteller son derece güvenlidir diyebilirim. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Kilidi size ait, içine eşyalarınızı hatta giysilerinizi koyabileceğiniz kişisel dolabı olan hosteller olabileceği gibi, yalnızca değerli eşyaları koymak için yararlanabileceğiniz küçük kasa benzeri dolapları olan hosteller de vardır.

Yellow Hostel Roma. Bunların yanı sıra odalarda da kişiye ait özel küçük kasalar var…

Bunlar genelde ücretsizdir veya sizden cüzi bir kapora alırlar ama bunu ayrılmadan önce iade ederler. Kimi hosteller hostele giriş ve çıkışlarda kullanmak için misafirlerine kart verirler. Yani bu kart olmadan giriş çıkış yapılmaz. Bu uygulama gördüğüm kadarıyla giderek yaygınlaşıyor.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te kaldığım Shanti Hostel. Valizler, çantalar açık bir şekilde her yerde.

Sık sık karşılaştığım manzaralar olarak; yatakların üzerinde bırakılmış dizüstü bilgisayarlar, şarjda duran cep telefonları ve ağzı ardına dek açık valizleri sıralayabilirim. Ahmet Haşim; “Paris, Frankfurt… Yahut hiç!” isimli kitabında, yurt dışına seyahat edenlerin, yanında hepsi aynı önemde üç şey taşıdığını söyler: Canları, keseleri (yani cüzdan) ve pasaportları.

Açıkçası yurt dışındayken benim de en çok üzerine titrediğim iki şey cüzdan ve pasaport. 2 gömlek bir tane t-shirtü alsalar ne olur almasalar ne olur? Primark gibi yerlerden gider çok ucuza yenisini alırsınız. Eğer hiç güvenemiyorsanız, endişeliyseniz, boyna asılabilen cüzdanlar, gece yatarken de bence en güvenli seçeneklerden biri. (Ahmet Haşim’in üstteki kitabının da yer aldığı seyahat konulu kitaplar yazımı da buradan okuyabilirsiniz: Seyahat Kitapları)

4-Hostelde yeme-içme mümkün mü? Mümkünse nasıl?

Hostellerin çoğunda, herkesin kullanımına açık ortak alanlar vardır. Bunlar, içinde koltuklar/sandalyeler, TV ve/veya PC bulunan oturma odası, yemek ile ilgili tüm alet edevatı bulabileceğiniz (fırın, bozdolabı, çatal-kaşık, tava, tencere, su ısıtıcı, tabak-çanak vs.) mutfak ve hatta oyun odası (Bilardo, Langırt, Masa Tenisi vs.) bile olabilir.

Kendi gözlemlerime göre, bir hostelde mutfağın yer alma ihtimalinin, diğerlerine oranla çok daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar neredeyse gittiğim her hostelde mutfak vardı. Bu mutfaklarda yemek malzemelerinizi kendiniz temin ederek yemek yapabilir ve üstteki yazdığım aletleri ücretsiz kullanabilirsiniz. Kimi hostellerin mutfak kısımlarında, kalanların istedikleri an yine ücretsiz faydalanabilecekleri otomatlar da bulunur. (Kahve, Çay, su ısıtıcı vs.)

Belgrad gezisi sırasında kaldığım Hostel and Apartment Dali’nin mutfağı. Sırbistan en ucuz ülkeler arasında. Üstelik vizesiz.

Roma Yellow Hostel mutfak.

Ancak burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken, eşyaların kullanıldıktan hemen sonra mutlaka yıkanması gerektiğidir. Bulaşıkların kirli bırakılması hiç hoş karşılanmaz, zaten insanlar gördüklerinde direk uyarırlar. Arkanızdan sizin bulaşıklarınızı kimse yıkamaz.

5-Hosteller temiz midir?

“Genelde” evet. Hatta şu ana kadar kaldığım hostellerden Viyana, Bratislava, Varşova, Ljubljana, Roma, Brüksel, Stockholm ve Kiev‘de olanlar temizlik açısından abartısız 5 yıldızlı otel kalitesindeydi. Pırıl pırıl çarşafların olduğu sade ve şık odalar, tertemiz koridorlar, değme 5 yıldızlı otellere taş çıkartacak cinstendi. Bu hostelleri “Hostel Önerileri” başlıklı şu iki yazımda yazmıştım:

Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 1. Bölüm

Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 2. Bölüm

Berlin’de kaldığım Check İn Hostelin tuvaletleri.

Temizlik, sadece bu iş için görev yapan, -aynı tatil köylerindeki gibi- kat hizmetlileri tarafından yapılır. Bu görevliler her gün düzenli olarak hem odaları hem de koridorları, banyoyu ve diğer ortak alanları temizler. Daha da ileri gidiyorum, siz odadayken temizlik yapmak için geldiyse belli bir süre için çıkmanızı bile isterler.

moon-hostel

Varşova’da kaldığım Moon Hostel. Hem konumu çok iyi, hem de tertemiz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Örneğin Varşova’da kaldığım Moon Hostel, yalnızca konumuyla değil temizliğiyle de öne çıkıyor. (Moon Hostel hakkında detaylar için tıklayın)  Yakın zamanda Varşova seyahati düşünenler, bu ismi bir kenara not alsın. Booking puanı: 8,4

Ancak bitirmeden önce, her hostelin temizlik bakımından aynı olmadığını da eklemeliyim. Bu yüzden başta “genelde” kelimesini seçtim. Örneğin Floransa’da kaldığım Hostel Villa Camerata, temizlik açısından beni tatmin etmeyen yerlerden biriydi. Şehrin dışında da kalan bu hosteli Floransa gezi planı yapanlara asla tavsiye etmiyorum!

Yazının ikinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz: Hosteller ile İlgili Merak Edilenler 2. Kısım

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.