Sırt Çantalı Seyahat

Sırt Çantalı Seyahat

Herkese merhaba!

Bir süredir yurt dışı seyahati gerçekleştiremedim ne yazık ki. Ancak bu süreyi kendime ait daha başka faaliyetlerle dolduruyorum elbette. Öğrencilik hayat boyu süren bir maceradır mesela, asla bitmez. Zira Aldous Huxley’in dediği gibi bilgi sınırsızdır ve her an yeni bir şeyler öğreniriz, o yüzden ilk sırada doktora geliyor.

Bunun dışında blog yazmak, sizler için yeni seyahat notları hazırlamak gibi rutin etkinliklerim var zaten. Bir de son olarak bunlara bir yenisini daha ekledim. Artık canlı yayınlara da çıkıyorum! 🙂 Evet yanlış okumadınız. Bir canlı yayına konuk oldum bu kez…

Facebook’ta uzunca bir süredir üyesi olduğum bir grup var. Özellikle seyahat fotoğrafları ile ilgili paylaşımlarını düzenli bir şekilde takip ettiğim bu seyahat ve gezi grubunun adı Sırtçantalı Seyahat.

Normalde sırt çantalı seyahat şeklinde yazılması gerekirken onlar böyle bitişik yazmayı uygun görmüşler. Siz de Facebook arama kutucuğuna bu şekilde bitişik yazarsanız hemen karşınıza çıkıyor zaten. Üye olursanız güzel paylaşımlara denk geleceksiniz.

Kasım 2017 itibari ile 5000’den fazla üyesi bulunan bu grupta, çarşamba akşamları düzenli olarak yapılan bir seyahat söyleşi programı var.

Sırt çantalı gezgin olarak Slovenyadayım. Arkada Bled Kalesi.

İşte bu programın 3. hafta konuğu bendim. 15 Kasım 2017 akşamı saat 20:30’da, yaklaşık bir saat süren bir canlı yayın yaptım grupta. Aslında doğum günü için Instagram sayfamda yaptığım Gezivita hediye çekilişini saymazsak, bu benim ilk canlı yayınım oldu.

Peki bu yayın sırasında nelerden bahsettim? Tek başına gezmekseyahat konulu kitaplarhostellerin özellikleriİngilizcenin önemi gibi birçok farklı konuya değinmeye çalıştım. Kendi yaşadığım tecrübelerden örnekler verdim. Bildiğiniz gibi bunların çoğu blogta seyahat ipuçları olarak var zaten.

Bu yazımda ise, bir sırt çantalı gezgin olarak, sırt çantasında neler olmalı sorusuna yanıt vermeye çalışacağım ilk olarak. Ardından,  aşağı kısımda, yaptığım seyahat konulu bu yayının görüntüsünü bulacaksınız. İzleyemeyenler, kaçıranlar veya hiç haberi olmayanlar için burada da bulunsun istedim.

Gezginin Sırt Çantasında Neler Olmalı?

Sırt çantası gezginin her şeyidir aslında. Küçük, taşınabilir bir ev gibi düşünün. Bu yüzden ilk olarak kaliteli bir markayı tercih etmeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Benim şu an kullandığım sırt çantam Puma. Bundan önce, sürekli kullanmaktan parçalanana kadar Nike marka sırt çantası kullanmıştım. Özellikle sağlamlık bakımından yeterli olduğunu söyleyebilirim Puma ve Nike marka sırt çantalarının.

Sırt çantası seçerken mutlaka fonksiyonel bir şey seçmelisiniz. Ekstra kısımlar, su/suluk yada matara koymak için ayrı bir göz benim için oldukça önem taşıyor mesela.

Artık birçok sırt çantası, her iki yanda iki küçük cebe sahip. Gördüğüm kadarıyla insanlar bu iki tarafa genelde sularını koyuyorlar. Ancak burada şöyle bir sorun var.

Ceplerden biri boşsa veya diğer tarafa göre yük hafifse, yürürken bu dengesizlik sizi ve sırtınızı fena zorluyor. Ben bu yüzden tam ortasına suyumu koyabileceğim bir çanta tercih ettim. Aşağıdaki fotoğrafta kırmızı fermuarla görülen ortadaki kısım.

Yurt dışı seyahati sırasında aldığım suyu çantanın bu tam orta kısmına yani merkezine koyuyorum. Böylece denge sorunu kolayca hallolmuş oluyor. Bu göz, 1,5 litrelik şişeyi de rahatlıkla alabildiği için benim fazlasıyla işimi görüyor diyebilirim.

Sırt çantalı seyahat

Bunun dışında bir sırt çantasında neler olmalı? Kesinlikle ama kesinlikle taşınabilir şarj cihazı yani daha sık kullanılan adıyla Powerbank. Kişisel temizlik için tırnak makası ve kulak temizleme çubuğu.

Her zaman yanımda olan kuru ve ıslak mendil de benim için vazgeçilmez ve gerçekten çok yerde işime yarıyor. İstanbul’da da gündelik kullanım için hep yanımda taşırım.

Benim henüz çok uzun süreli gezilerim, aylarca süren dünya turu tecrübem olmadığı için artık yanıma fazla kıyafet almıyorum. Zira ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler yazımda da belirttiğim gibi, yurt dışında artık çoğu ülkede Laundry yani çamaşır yıkama hizmeti var.

Kaldığım hostellerde bile kimi zaman bu çamaşır hizmetine denk geldiğim için kirlenen elbiselerin tekrar eski temiz hallerine geri gelmesi problem teşkil etmiyor. Elbette bazen de kendim elimle yıkıyorum.

Siz de bundan böyle, yani en azından bu yazıyı okuduktan sonra, artık yanınıza çok fazla kıyafet almamaya çalışın ve buna alışın. Kışın bir yere gidecekseniz mesela, aynı pantolonla 3-4 gün idare etmek mümkün.

Belki yazın sıcak rotalar için normalden fazla t-shirt almak uygun olabilir. Çünkü onlar daha çabuk kirleniyor. Bunun yanı sıra mevsime göre fazladan bir çift ayakkabı veya terlik, ortalama bir haftalık seyahatler için yeterli olacaktır.

Unutmayın, keyif almak için yeni yerleri görmeye, bilmediğimiz yerleri gezmeye, keşfetmeye gidiyoruz, her akşam farklı bir düğüne katılacağımız bir seyahate veya resepsiyona değil.

Ben genelde sırt çantamda bulabilirsem beşli veya onlu kağıt bardak bulundurmaya çalışıyorum. Ayrıca mutlaka Türkiye’den yanıma aldığım sallama çay var. Yurt dışında en çok aradığım, en çok özlediğim şeyin Türk çayı olduğunu Ohrid gezi yazımda üzerine basarak belirtmiştim. Ne yapayım, ben böyleyim! 🙂

Kitap benim için olmazsa olmaz zaten. Çok uzun süreli yurt dışı gezi planı yapmadığım için laptop veya Mac kullanmıyorum. Not almak için cep telefonumu kullanıyorum hatta bazen ses kaydı yapıyorum. Bu da işlevsel.

Sonra dönünce dinlemesi keyifli ve bir o kadar da komik oluyor ama olsun. Çekim kalitesi ve pikseli yüksek ise cep telefonu yeterli olabilir ancak daha profesyonel çalışmak için fotoğraf makinesi de mutlaka olmalı.

Benim listem kabaca bu kadar aslında. Aslında çok daha fazla ekleme yapılabilir bu listeye. Ancak bu nereye, ne kadar süreliğine gittiğinize bağlı olarak değişecektir elbette.

Bu kadar laftan sonra, Facebook Sırt Çantalı Seyahat grubunda yaptığım yayının videosuyla sizi baş başa bırakayım artık.

Beğenirseniz, yazıyı ve videoyu kendi kişisel sayfalarınızda paylaşmayı unutmayın lütfen. Sorularınız varsa bu yazının altındaki yorum kısmında sorabilirsiniz. Hiç çekinmeyin.

Buraya tıklayarak Gezivita Facebook grubuna da hemen katılabilirsiniz.

Herkese seyahat dolu günler ve iyi seyirler!

Okumak isteyenler için iki farklı yazım daha;

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.