Moda İskelesi

Moda İskelesi

Herkese merhaba!

Duyduk duymadık demeyin! Kadıköy Moda İskelesi açıldı! Uzun süredir merakla beklenen haber nihayet geldi. Restorasyon çalışmalarını duyan benim gibi herkesin aklını kurcalayan Moda İskelesi açıldı mı sorusu da böylece cevabını bulmuş oldu. Evet, tarihi Moda İskelesi yeniden açıldı!

Hatırlayacağınız gibi, bundan kısa bir süre önce, yine İBB tarafından restore edilip hizmete açılan Troleybüs Kütüphane ile ilgili bir yazı kaleme almıştım. (O yazım burada: Troleybüs Kütüphane)

Eh, yeni açılan Moda İskelesi de yine kitaplarla ve kütüphanelerle ilişkili olur da, ben oraya gitmeden durur muyum? Elbette durmam. Gittim, gördüm.

(“Mühendisleri var, hepsi okumuş çocuklar” şeklinde devam eden, o çook eski reklamı hatırlayan tüm arkadaşlarımı da yorum kısmında bir mesaj bırakmaya davet ediyorum hemen!)

Fotoğraf için kaynak: https://www.ibb.istanbul/arsiv/40442/unutulan-moda-iskelesi-yeniden-hayat-buldu

Böylece bir başka eski ve tarihi yapı daha, İstanbul’u onsuz asla düşünemeyeceğimiz denizle, kitaplarla, vatandaşlarla ve elbette yine İstanbul’un vazgeçilmez sakinlerinden kedilerle nihayet yeniden kucaklaştı.

Fotoğraf için kaynak: https://www.ibb.istanbul/arsiv/40442/unutulan-moda-iskelesi-yeniden-hayat-buldu

Moda aslında çok uzun yıllar boyunca İstanbul’un en önemli plajlarından biriydi. Tıpkı Caddebostan ve Florya gibi… Buradaki Moda İskelesi, Moda Deniz Kulübü ile Kadıköy Belediyesine bağlı İDEA Kadıköy arasında konumlanmış durumda.

Kadıköy İdea da, ister laptop ile işinizi yapmak, ister ders çalışmak veya kitap okumak açısından, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Moda İskelesi açıldı.

Tarihi Moda İskelesi Kütüphanesi

Evet, Moda İskelesinden bahsediyordum. Karadan ince bir hatla ulaşılan tarihi iskele, açıkçası bana bu yönüyle Budva’daki Sveti Stefan Adasını anımsattı. (“Orası da neresi?” diyenleri böyle alabilirim: Budva Gezi Notları)

Tarihi Moda İskelesi Kütüphanesi

Yapı iki katlı. Hem giriş hem de üst katında kütüphane yer alıyor. Moda İskelesi Kütüphanesi hakkında biraz daha detaylı bilgi vereyim hemen. Burası hem kütüphane hem de çalışma alanı olarak dizayn edilmiş aslında. Ayrıca yine iskelenin içinde, giriş katında ufak bir kafe bölümü var.

Gelenlerin hemen hepsi burayı çalışmak için kullandığı için, sohbet edilebilecek tarzda bir kafe denemez buraya. Bunun altını çizmek isterim. Çünkü sessizlik önemli. İçeridekiler ya bir kitaba gömülmüş durumdalar, ya da kulaklıkları takılı biçimde laptop ile sessizce işlerini yapıyorlar.

Moda İskelesi Kütüphanesi giriş katı

Tarihi Moda İskelesi Kütüphanesi birinci katı

Instagram’daki hayranları için, durmaksızın çeşitli açılardan onlarca farklı pozda fotoğraf çektiren cici kızlarımız (Dinleme önerisi: Çelik Erişçi-Cici Kız isimli şarkı), bu sebeple daha çok üst kata çıkan merdivenleri ve iskelenin ön tarafındaki minik bahçeyi tercih ediyorlar.

Kapasite olarak çok fazla sayıda insanı ağırlayabilecek bir mekan değil. Aynı anda 70-75 civarında insanı ancak misafir edebilir diye düşünüyorum.

Yani burası örneğin Troleybüs Kütüphane’ye kıyasla daha küçük. Üst kat balkonunda da oturacak yerler olduğundan, kitabınızı alt kattan alacağınız kahveyle burada da okuyabilirsiniz pekala. Manzara zaten şahane…

Manzara bu.

Bir tatlı huzur almaya geldik Moda İskelesi’nden…

Kitapları karıştırırken bende birkaç ilginç şey buldum kendim için. Bu kitapları hemen bir kenara not ettim. Böylece tarihi Moda İskelesi daha ilk buluşmamızda beni armağanlarıyla çok sevindirdi.

Evet, Moda İskelesi Kütüphanesi çalışma ve okuma yapmak isteyen İstanbulluları bekliyor. Siz de geç kalmadan bir uğrayın derim.

Bu ilginç kitap hemen dikkatimi çekti.

Bunu da satın almak için not ettim.

Yakın zamanda gitmeyi düşünenler, Barselona ile ilgili şu yazıma da göz atabilirler: Antoni Gaudi’nin Barcelona’sı

Burada ise, yine İBB tarafından restore edilerek İstanbul’a kazandırılan, ve çok farklı etkinliklerle isminden söz ettiren, harika bir yaşam alanı ile ilgili yazım var: Müze Gazhane

Bir başka yazımda tekrar görüşünceye dek, sevgiyle kalın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.