TÜYAP Kitap Fuarı Başladı!

TÜYAP Kitap Fuarı

Herkese merhaba!

Bir süredir yine merakla ve heyecanla beklediğimiz etkinlik nihayet gelip çattı… Evet, tahmin edeceğiniz gibi İstanbul Uluslararası Kitap Fuarından bahsediyorum.

Bu yıl 36. kez düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı ne zaman sorusunun cevabını artık verebiliriz: 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında.

(2023 yılı editi: Bu yazının ilk hali, 2017 yılında yayınlandığı halde, -elbette fuarın gerçekleştiği tarihler hariç olmak üzere- İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı ile ilgili, bu yazıdaki bilgilerin tamamı günceldir değerli arkadaşlar. Sadece yayınevlerinin indirim oranlarında her yıl kısmi bazı değişiklikler olabiliyor.

Bunun dışında kalan tüm konular; yani kitap fuarı ulaşım, otopark imkanı, fuar alanındaki yeme-içme alternatifleri, hangi salonda hangi yayınevlerinin bulunduğu yani kitap fuarı düzeni ve kitap fuarında zamandan kazanma ipuçları tamamen aynıdır. Dolayısıyla okumaya gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz.

Özetle, Beylikdüzü TÜYAP Kitap Fuarı ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtı bu yazıda var. “Benim bu konularda zaten yeterince bilgim var” diyorsanız, sizi hemen 2023 TÜYAP Kitap Fuarı ile ilgili yazıma da alabilirim: 2023 TÜYAP Kitap Fuarı)

Beylikdüzü TÜYAP Kitap Fuarı

TÜYAP Kitap Fuarı

TÜYAP Kitap Fuarı Ulaşım

Peki Tüyap Kitap Fuarı nerede? Uzunca bir süredir düzenlendiği yerde aslında, yani Beylikdüzü’nde.

Tüyap Kitap fuarı ulaşım nasıl oluyor? Gitmeyi düşünenlere, İstanbul kitap fuarına ulaşım için, en kolay yol olan metrobüsü önermek istiyorum ben. Metrobüs ile ulaşımın en büyük avantajı, son durakta indikten beş dakika sonra fuar alanına kolayca varılabilmesi elbette.

Beylikdüzü son durak metrobüs istasyonunda indikten sonra, üst geçitten karşıya geçiyorsunuz ve on dakika içerisinde fuar alanında sevdiğiniz kitaplarla kucaklaşıyorsunuz.

Otoparkta yer var mı, yoksa arabayı nereye çekerim diye düşünmeye son. Ayrıca otopark ücretine ödeyeceğiniz paraya bir tane kitap satın alırsınız. Daha ne olsun?

TÜYAP Otopark, fuar alanının bitişiğinde yer alıyor.

TÜYAP Otopark

Bu arada, özel araçla gelmeyi düşünenler için, fuar alanının hemen bitişiği otopark, onu da ekleyelim.

İSPARK tarafından işletilen bu otoparkta kalacağınız süre fark etmiyor, ücret günlük ve standart. Arabadan indikten sonra yürüme mesafesi de yok, direk fuar alanına hızlıca giriş yapabilirsiniz.

Hafta içi gelirseniz otoparkta yer bulmanız garanti, oldukça geniş bir alanı var. Hafta sonu gelecekseniz, öğleden önce yine rahatça yer bulabilirsiniz. Öğleden sonra biraz şansa kalmış.

Instagram: @Gezivita

2013 TÜYAP Kitap Fuarında, sevdiğim yazarlardan biri olan Alberto Manguel’e kitaplarını imzalatmıştım.

Tüyap Kitap Fuarı Yemek Yerleri

Gelelim TÜYAP Kitap Fuarı ile ilgili kişisel gözlemlerim, izlenimlerim ve tavsiyelerime.

Önce hep midesini düşünenlerden başlayalım isterseniz. Fuar alanının içinde kafeterya bölümleri var. Burada sıcak içeceklerden pizza, döner ve köfteye kadar çeşitli alternatifler mevcut.

Fuarın hemen girişinde ve salon aralarında yer alan farklı farklı cafelerden bahsediyorum. Yani sayıca çoklar. Saymadım ama sanırım 5-6 tane var.

Ancak özellikle hafta sonu buralarda pek kolay yer bulamayabilirsiniz çünkü çok geniş oturma alanları bulunmuyor. Birilerinin kalkmasını beklemek durumundasınız.

TÜYAP Kitap Fuarı girişindeki cafe

Tüyap Kitap Fuarı Yemek Yerleri

Tüyap Kitap Fuarı Yemek Yerleri

Tüyap Kitap Fuarı Yemek Yerleri

Tüyap Kitap Fuarı içinde, salonların arasında yer alan bir kafe.

Tüyap Kitap Fuarı içinde, salonların arasında yer alan bir kafe.

TÜYAP Kitap Fuarı içinde yer alan bir başka kafe.

Ayrıca fuar alanının hemen önünde bir benzin istasyonu göreceksiniz. Bunun sağ tarafında Simit Sarayı, sol tarafında ise McDonald’s konuşlanmış durumda. Yılın her mevsimi aktif olan bir yerde son derece akıllıca bir hamle. Eyy yüce girişimci ruh, geldiysen üç kez tahtaya vur! 🙂

TÜYAP Mc Donalds

TÜYAP Simit Sarayı

TÜYAP Simit Sarayı

TÜYAP Kitap Fuarı

TÜYAP içinde yemek fiyatları biraz tuzlu diyebilirim. Ama onun da çaresi var. Yine fuar kapılarına gelmeden yan yana dizilmiş simitçilerden çıtır gevrek simit, açma veya poğaça alabilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun.

Fuar alanının içinden, kitaplardan ve yayıncılardan detaylı bir şekilde söz etmeden önce, oldukça önemli bir bilgiyi paylaşayım.

Bir defa TÜYAP kitap fuarına giriş emekliler, öğretmenler, öğretim üyeleri ve öğrenciler için tamamen ücretsiz. Görevliye kimliğinizi göstermeniz yeterli. Bu gruplardan birine dahil değilseniz, hemen girişteki bankolardan bilet alabilirsiniz.

Peki fuara hangi kapıdan gireceksiniz? Görebildiğim kadarıyla özellikle hafta sonları girişlerde yığılma oluyor. Halbuki fuara birden fazla giriş kapısı var.

Biri otoparkın hemen yanında, diğerleri TÜYAP Kitap Fuarı ana binasının girişinde olmak üzere toplamda beş tane kapı var. Yani hangi kapı boşsa oraya doğru ilerleyin, boş yere uzun kuyruklarda sıra bekleyerek vakit kaybetmeyin.

TÜYAP Otopark yanındaki giriş.

TÜYAP ana bina girişinde dört farklı kapı bulunuyor. 

Kapıdan içeri girdikten hemen sonra mutlaka ücretsiz bir broşür edinin öncelikle. Bu broşürde fuara katılan yayın evleri alfabetik olarak sıralanmış durumda. Hangi salonda hangi yayınevi var, böylece rahatlıkla bulabilirsiniz.

TÜYAP Kitap Fuarı

Ayrıca yine bu broşürde gün gün etkinlik programı da mevcut. İmza günleri, söyleşiler, konferanslar vs. Geçmiş yıllardan farklı olarak, 2022’den itibaren İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı kataloğunda barkodlar var, bunu da akıllı telefonunuza okutabilirsiniz. Büyük kolaylık sağlıyor.

2022 İstanbul Kitap Fuarı Kataloğu

2023 TÜYAP Kitap Fuarı Kataloğu

2023 TÜYAP Kitap Fuarı Kataloğu

Kataloğun arkasında, yayınevlerinin yerleşim planı da var.

İstanbul Kitap Fuarı İpuçları

Gezerken montunu elinde taşıyıp kendisine ağırlık yapmak istemeyenler için ücretsiz vestiyer bile var. O da aklınızda olsun.

Benim size tavsiyem, gelmeden önce bir liste yapmanız. Almayı düşündüğünüz kitapları hangi yayınevinin bastığına göre internetten tek tek kontrol edin, not alın ve bir kitap listesi oluşturun.

Böylece rastgele her yayıncının standına uğrayıp “Sizde Yaşar Nuri Öztürk kitapları var mı?” diye sormayın, zamandan kazanın. Stant görevlileri de bu tür bilinçsiz katılımcılardan gerçekten yılmış durumda.

Kitap fuarı içinde farklı salonlar bulunuyor. Salonlardaki yayıncıları basitçe ikiye ayırabiliriz.

İletişim Yayınları standı.

İlk grupta; Remzi, Metis, İletişim, Can, İthaki, Bilgi Üniversitesi, Timaş, Yapı Kredi, İş Bankası vb. normal yayıncılar, diğer grupta ise sınavlara hazırlık, ÖSS, KPSS, LGS, YDS, DGS tarzı yayıncılık yapan yayınevleri var.

Bu iki grubun salonları ayrı zaten. Ben mesela sınavlara hazırlık bölümüne pek uğramıyorum. Burası genelde öğrenciler ve velilerle dolu oluyor.

Pegem Akademi

Tasarı Eğitim Yayınları

YDS Publishing

Bu noktada Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu Yayınlarına ayrı ve büyükçe bir parantez açmam lazım. Bu iki yayınevi, TÜYAP Kitap fuarının indirim klasmanında açık ara şampiyonudur.

Her yıl elindeki tüm kitaplarını etiket üzerinden %50 indirimle satan bu iki yayın evinin stantlarına, fuarın ikinci yani son hafta sonunda giderseniz, bomboş raflarla karşılaşacağınız garanti demektir. (2022’den itibaren Türk Tarih Kurumu %40 indirim yapmaya başladı.)

Türk Tarih Kurumu Yayınları

2022 TÜYAP Kitap Fuarı. Fotoğrafta ben de varım. Bulanlar yorum kısmına yazabilir 🙂

Doğu Batı Yayınları

TÜYAP Kitap Fuarı

Örneğin Doğu Batı Yayınları, standında indirim tabelası olmamasına rağmen kitaplarını indirimle satan yayıncılardan biri. Kitaplarının arkasında çift etiket var ve düşük olan fiyat geçerli.

Buradan da şunu anlıyoruz, indirim tabelası olmayan stantlarda da indirim yapılıyor olabilir! Dolayısıyla yaklaşıp indirim yapıp yapmadıklarını mutlaka sorun!

İstanbul Kitap Fuarı yalnızca büyük yayın evlerini ağırlamıyor. Çok yönlü bir etkinlik olan fuarın orta kısmındaki holünde çeşitli vakıfların ve sahafların da yerleri var. Özellikle benim gibi eski kitap kokusunu da seviyorsanız bu bölüme de mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum.

TÜYAP Kitap Fuarında vakıfların stantlarının olduğu alan.

TÜYAP Kitap Fuarı sahaflar

TÜYAP Kitap Fuarı sahaflar

TÜYAP Kitap Fuarı sahaflar

TÜYAP Kitap Fuarı sahaflar

Sahaflar her fuarda hazırladıkları indirimli kitap rafları ile (10 TL, 20 TL, 30 TL şeklinde) okuyucularına güzel bir fırsat sunuyor. Neredeyse sıfıra yakın, kondisyonu çok iyi durumda kitaplar bulabilmek mümkün. Ayrıca plak, poster, eski gazete ve dergiler, afişler de var elbette.

Sahaflarda eski gazeteleri bulmak mümkün.

2023 Kitap Fuarında, sahaflardan tanesi 30-40 TL’ye bulduğum kitaplar. Kondisyonları gayet iyi.

Bir de nefis sanat eserlerinin sergilendiği, Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı kısmı var. Buraya da uğramayı ihmal etmeyin. (2022’den itibaren İstanbul Kitap Fuarında sanat fuarı kısmı yok, onu da söylemiş olayım.)

Hakan Gürsoytrak, Meydan isimli çalışma.

İstanbul Sanat Fuarı

TÜYAP Kitap Fuarı

Yazıyı bitirmeden önce, altın değerinde bir önerim daha olacak size. Her ne kadar kendimizi frenlemeye çalışsak da, fuarda çoğu kez tahmin ettiğimizin üstünde kitap satın alıyoruz. Haliyle bunları elde taşıması da zor oluyor.

Son dönemde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bir yöntem var: valiz getirmek.

Kulağa ilk anda tuhaf geldiğinin farkındayım ama gerçek. Küçük valiz işinizi görür. Hem taşırken yorulmazsınız hem de satın aldığınız kitaplarla rahatça fuarı gezmeye devam edebilirsiniz.

Küçük valiz, kitap fuarında çok işe yarar. 

Ve son olarak, şayet böyle bir imkanınız varsa, ben size fuarı hafta içi ziyaret etmenizi önermek isterim.

Zira özellikle pazar günleri içeride dolaşmak izdihama varan kalabalık nedeniyle neredeyse imkansız. Yürüyecek alan bile bulamıyorsunuz. O derece. Cumartesi bile pazardan daha iyidir. Kesin bilgidir, yayalım.

Tüyap Kitap Fuarı hafta içi 10:00-19:00, hafta sonu 10:00-20:00 saatleri arasında açık.

Benim her yıl ziyaret ettiğim bu fuar ile ilgili genel gözlemlerimi ve detaylı yorumlarımı okumak için bu yazıma bakabilirsiniz => TÜYAP Kitap Fuarı Üzerine Düşünceler

Instagram: @Gezivita

Lütfen kitap alın, okuyun, sorgulayın ve sürekli yeni bilgiler edinin. Size anlatılan her şeye koşulsuzca inanmayın. Bu ülkeden sadece kendine hayrı dokunan demagoglar değil, tüm insanlığa faydalı evrensel bilim insanları çıksın.

Buraya kadar gelip bu yazımı okuduğunuza göre, kitap okumayı gerçekten seviyor olmalısınız.

Öyleyse sizi en sevdiğim yazarlardan biriyle tanıştırmak isterim: Stefan Zweig. Onun hakkında yazmış olduğum deneme türündeki yazım burada: Stefan Zweig ve Sürgün

Ayrıca naçizane bazı kitap önerilerinde bulunmak isterim. “Okuduğum Kitaplar” başlıklı yazımda yer alan kitaplardan bir veya birkaçı mutlaka ilginizi çekecektir. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı içinden indirimle satın alabilirsiniz => Okuduğum Kitaplar

İstanbul’da kitap okunabilecek sessiz, sakin, manzaralı güzel bir yer önerisi içinse lütfen buyurunuz: Moda İskelesi Kütüphanesi

Herkese sevgiler, selamlar. Gezivita’yı takipte kalın.

8 Comments

 1. Betül 5 Kasım 2017
  • Kaan Önem 5 Kasım 2017
 2. Müge Ensari Özay 5 Kasım 2017
  • Kaan Önem 5 Kasım 2017
 3. semi 6 Kasım 2017
  • Kaan Önem 6 Kasım 2017
 4. Esma 9 Aralık 2022
  • Gezivita 11 Aralık 2022

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.