TÜYAP Kitap Fuarı Başladı!

TÜYAP Kitap Fuarı

Herkese merhabalar!

Bir süredir yine merakla ve heyecanla beklediğimiz etkinlik nihayet gelip çattı… Evet, tahmin edeceğiniz gibi İstanbul Uluslararası Kitap fuarından bahsediyorum. Bu yıl 36. kez düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı ne zaman sorusunun cevabını artık verebiliriz: 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında.

Peki Tüyap Kitap Fuarı nerede? Uzunca bir süredir düzenlendiği yerde aslında, yani Beylikdüzü’nde. Tüyap Kitap fuarı ulaşım nasıl oluyor? Gitmeyi düşünenlere, İstanbul kitap fuarına ulaşım için, en kolay yol olan metrobüsü önermek istiyorum ben.

Metrobüs ile ulaşımın en büyük avantajı, son durakta indikten 5 dakika sonra fuar alanına kolayca varılabilmesi elbette. Beylikdüzü son durak metrobüs istasyonunda indikten sonra, üst geçitten karşıya geçiyorsunuz ve 10 dakika içerisinde fuar alanında sevdiğiniz kitaplarla kucaklaşıyorsunuz.

Otoparkta yer var mı, yoksa arabayı nereye çekerim diye düşünmeye son. Ayrıca otopark ücretine ödeyeceğiniz paraya bir tane kitap satın alırsınız. Daha ne olsun?

Kitap okumayı çok seviyoruz!

Kitap fuarına giriş emekli, öğretmen ve öğrenciler için tamamen ücretsiz. Görevliye kimliğinizi göstermeniz yeterli.

Okumak insanın kendisini zenginleştirmesine yarayan başlıca edimlerden biridir. Fatmagül Berktay, Sahiplenici Bireyden Düşünen Yurttaşa isimli makalesinde, Bülent Tanör anısına hazırlanan kitapta şöyle yazar:

İçinde yaşadığımız post-modern iklim ile epey bağlantılı olarak çağdaş toplumlar, kültür ve eğitime ancak pratik yararları ölçüsünde değer veriyorlar. Bu bağlamda ”bilgi için bilgi” peşinde koşmak, bir bilgisever olmak, kendi başına değersiz bir şey olarak görülmekle kalmıyor, Aristofanes’in bulutlar oyunundaki sofist/Sokrates tanımını hatırlatırcasına çoğu kez aşağılanıyor. (Kaynak: Fatmagül Berktay, “Sahiplenici Bireyden Düşünen Yurttaşa”, Prof. Dr. Bülent Tanör Armağanı içinde, Haz. Mehmet Ö. Alkan, Oğlak Yayıncılık, İstanbul, 2006)

Bu tespitin doğruluğuna rağmen, inadına okumalıyız diyorum ben de! Zira Amerikalı iletişim bilimci Neil Postman, Televizyon Öldüren Eğlence isimli nefis kitabında ise modern çağdaki bir başka büyük tehlikeye dikkati çekerek şöyle diyor:

Televizyon yeni epistemolojinin kumanda merkezidir. En ufak çocuklar dahi televizyon izlemekten men edilmezler. En berbat yoksulluk bile televizyondan vazgeçmeyi gerektirmez. En yüce eğitim sistemi bile televizyonun belirleyiciliğinden kurtulamaz. Ve en önemlisi, kamuoyunu ilgilendiren hiçbir konu televizyonun ilgi alanının dışında kalmaz.

Yani halkın bu konuları kavrayış biçimi, tamamen televizyonun yönelimleriyle şekillenmektedir. Televizyonun yaptığı en iyi şey, insanların özgür argümanlar ortaya atmaktan ziyade izlenim bırakmaya ilgi duymalarını sağlamaktı. (Kaynak: Neil Postman, Televizyon Öldüren Eğlence, Çev. Osman Akınhay, Ayrıntı Yayınları, İstanbul, 2010)

Okumak isteyenler için bu kitabı Ayrıntı Yayınlarının bastığını eklemiş olayım, fuara gidince bunu da es geçmeyin derim. Gelelim TÜYAP Kitap Fuarı ile ilgili kişisel gözlemlerim, izlenimlerim ve tavsiyelerime. Hangi yayın evlerinde indirim var, fuarla ilgili bilmeniz gereken detaylar neler, bunları sıralayalım.

İstanbul Kitap Fuarı

İstanbul Kitap Fuarı

Önce hep midesini düşünenlerden başlayalım isterseniz. Fuar alanının içinde kafeterya bölümleri var. Burada sıcak içeceklerden pizza, döner ve köfteye kadar çeşitli alternatifler mevcut. Ayrıca fuar alanının hemen önünde bir benzin istasyonu göreceksiniz.

Bunun sağ tarafında Simit Sarayı, sol tarafında ise McDonald’s konuşlanmış durumda. Yılın her mevsimi aktif olan bir yerde son derece akıllıca bir hamle. Eyy yüce girişimci ruh, geldiysen üç kez tahtaya vur! 🙂

TÜYAP içinde yemek fiyatları biraz tuzlu diyebilirim. Ama onun da çaresi var. Yine fuar kapılarına gelmeden yan yana dizilmiş simitçilerden çıtır gevrek simit, açma veya poğaça alabilirsiniz. Yalnız özellikle hafta sonları, üstte saydığım bu mekanlarda kolay kolay yer bulunamadığını da aklınızdan çıkarmayın. Şimdiden afiyet olsun.

Gelelim fuar alanının içine, kitaplar ve yayıncılar ile ilgili genel bilgilere. Kapıdan içeri girdikten sonra mutlaka ücretsiz bir broşür edinin öncelikle. Bu broşürde fuara katılan yayın evleri alfabetik olarak sıralanmış durumda. Hangi salonda hangi yayınevi var, böylece rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca yine bu broşürde gün gün etkinlik programı da mevcut. İmza günleri, söyleşiler, konferanslar vs. Gezerken montunu elinde taşıyıp kendisine ağırlık yapmak istemeyenler için ücretsiz vestiyer bile var. O da aklınızda olsun.

Benim size tavsiyem gelmeden önce bir liste yapmanız. Almayı düşündüğünüz kitapları hangi yayınevinin bastığına göre internetten tek tek kontrol edin, not alın ve bir kitap listesi oluşturun.

Böylece rastgele her yayıncının standına uğrayıp Sizde Yaşar Nuri Öztürk kitapları var mı? diye sormayın, zamandan kazanın. Stant görevlileri de bu tür bilinçsiz katılımcılardan gerçekten yılmış durumda.

İstanbul Kitap Fuarı 2017 için, daha önceki yıllarda karşılaştığım manzaraya göre bir takım ilerlemeler, iyileşmeler olduğunu söyleyebilirim. Bunların başında yayıncıların yaptığı indirim oranları geliyor.

Malum, okumayı seviyoruz ve öncelikli amaçlarımızdan biri ucuz kitap satın almak. Son iki-üç yıldır indirim oranlarında kısmi bir artış gözlemlediğimi söyleyebilirim.

Ancak on yıldan daha fazla bir süredir düzenli olarak fuara giden biri olarak, kimi yayın evlerinin ise ısrarla indirim oranlarını asla değiştirmediğini ve hep aynı tuttuğunu da söylemem şart. Bunların başında aklıma gelen iki yayınevi var: İletişim Yayınları ve Remzi Kitabevi.

Açıkçası internetten kitap satın almak bu kadar hesaplı ve kolayken, kitap fuarında indirim oranını sürekli olarak yüzde yirmi beşin bile altında tutan (Bu iki yayın evinin sabit indirim oranı: %20) bu yayın evlerinin standına bile uğramaya gerek duymuyorum. Ne kadar nitelikli yayınlara sahip olsalar da…

Bu yıl Bilgi Üniversitesi Yayınları ve Can Yayınları geçtiğimiz yıllardan farklı olarak indirim oranlarını artırmış görünüyor. Her ikisi de %30 yapıyor. Bu iki yayın evinin bastığı veya çevirdiği yayınların kalitesi tartışmaya bile açık değilken, bunların standına uğramamak çok büyük bir hata olur.

Daha önce bir başka yazımda bahsettiğim Alfa Yayınevi, Türkiye İş Bankası Yayınları ile birlikte %25 indirimle kitaplarını satıyor.

Bunun dışında %30 indirim yapan İmge Yayınevi dikkatimi çekti. Yine daha önceki bir yazımda bahsetmiştim, iktisat tarihçisi profesör doktor Mehmet Ali Kılıçbay‘ın kitaplarını da İmge Yayınları standında bulabilirsiniz. Ayrıca benim gibi tarih ve siyaset meraklısıysanız burada size uygun bir şeyler kesinlikle çıkacaktır.

En önemlisi ise İmge Yayınevi standının uzunca bir bölümünü komple 5 TL’lik kitaplara ayırmış. Aynı şekilde Sel Yayıncılıkta’da 5 TL rafı var. Bu fırsatı da değerlendirmek şart! Yordam Kitap da %35 indirim yapıyor.

Bu noktada Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu Yayınlarına apayrı ve büyükçe bir parantez açmam lazım. Her yıl elindeki tüm kitaplarını etiket üzerinden %50 indirimle satan bu iki yayın evinin stantlarına, fuarın ikinci yani son hafta sonunda giderseniz, bomboş raflarla karşılaşacağınız garanti demektir.

2017 Tüyap Kitap Fuarı son gününde çektiğim fotoğraf. Ben size dememiş miydim?

O yüzden ne yapıyoruz? Şayet buralardan kitap almayı düşünüyorsak (ki bence düşünmeliyiz çünkü gerçekten nitelikli yazarları ve kitapları var) mutlaka ama mutlaka son günlere bırakmadan kesinlikle ilk günlerde gidiyoruz.

İndirim oranlarını yayıncılara göre liste halinde sıralayalım o halde:

 • Tübitak Yayınları %10
 • İletişim Yayınları %20
 • Cumhuriyet Kitapları %20
 • Remzi Kitabevi %20
 • Boyut Yayın Grubu %20
 • İnkılap Kitabevi %20
 • Doğan Kitap %20
 • Metis Yayınları %20
 • Der Kitabevi %20 (Bazı kitaplarda %30)
 • Timaş Yayınları %25
 • Altın Kitaplar %25
 • Everest Yayınları %25
 • Türkiye İş Bankası Yayınları %25
 • Alfa Yayınevi %25
 • Ayrıntı Yayınları %25
 • Kaynak Yayınları %25
 • İmge Yayınevi %30
 • Dipnot Yayınevi %30
 • Tarih Vakfı Yurt Yayınları %30
 • Bilgi Üniversitesi Yayınları %30
 • Can Yayınları %30
 • Kırmızı Kedi Yayınevi %30
 • Sel Yayıncılık %30 
 • Yordam Kitap %35
 • Türk Dil Kurumu Yayınları %50
 • Türk Tarih Kurumu Yayınları %50

Örneğin Doğu Batı Yayınları, standında indirim tabelası olmamasına rağmen kitaplarını indirimle satan yayıncılardan biri. Kitaplarının arkasında çift etiket var ve düşük olan fiyat geçerli. Buradan da şunu anlıyoruz, indirim tabelası olmayan stantlarda da indirim yapılıyor olabilir! Dolayısıyla yaklaşıp indirim yapıp yapmadıklarını mutlaka sorun.

İstanbul Kitap Fuarı yalnızca büyük yayın evlerini ağırlamıyor. Çok yönlü bir etkinlik olan fuarın orta kısmındaki holünde çeşitli vakıfların ve sahafların da yerleri var. Özellikle benim gibi eski kitap kokusunu da seviyorsanız bu bölüme de uğramanızı tavsiye edeceğim. Bir de nefis sanat eserlerinin sergilendiği, Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı kısmı var. Buraya da uğramayı ihmal etmeyin.

Hakan Gürsoytrak, Meydan isimli çalışma.

İstanbul Sanat Fuarı

Böyle bir imkanınız varsa, ben size fuarı hafta içi ziyaret etmenizi önermek isterim. Zira özellikle pazar günleri içeride dolaşmak izdiham ve aşırı kalabalık nedeniyle neredeyse imkansız. Yürüyecek alan bile bulamıyorsunuz. O derece. Cumartesi bile pazardan daha iyidir.

Tüyap Kitap Fuarı hafta içi 10:00-19:00, hafta sonu 10:00-20:00 saatleri arasında açık. Kitap fuarı ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz: İstanbul Kitap Fuarı

Lütfen kitap alın, okuyun, sorgulayın ve sürekli yeni bilgiler edinin. Size anlatılan her şeye koşulsuzca inanmayın. Bu ülkeden sadece kendine hayrı dokunan demagoglar değil, tüm insanlığa faydalı evrensel bilim insanları çıksın.

Unutmayın, cehalet tedavi edilebilir bir hastalıktır ve televizyon seyrederek düzeltilmesi ne yazık ki mümkün değil.

Herkese sevgiler.

6 Comments

 1. Betül 5 Kasım 2017
  • Kaan Önem 5 Kasım 2017
 2. Müge Ensari Özay 5 Kasım 2017
  • Kaan Önem 5 Kasım 2017
 3. semi 6 Kasım 2017
  • Kaan Önem 6 Kasım 2017

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.