En Ucuz Havayolu Firmaları

En Ucuz Havayolu Firmaları

Herkese merhaba!

Sürekli ilerleyen teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen ulaşım teknikleri sayesinde, dünyada ülkeler hatta kıtalar arası mesafeler oldukça kısaldı. Eskiden at arabasıyla günlerce hatta aylarca süren yolculuklar artık uçakla birkaç saat sürüyor.

Denemeler isimli kitabıyla tanıdığımız Fransız yazar Montaigne’in, 1580 yılında yaptığı, Fransa, İsviçre, Almanya ve İtalya’yı kapsayan yolculuğu, at sırtında aylarca sürmüştü örneğin…

İnsan durup bir an bunları düşününce, gerçekten tuhaf hissediyor doğrusu. Bir zamanlar ne pasaportlar vardı, ne günümüzdeki kadar keskin sınırlar, ne de gelişmiş son model uçaklar…

En ucuz hava yolu firmaları. Bangkok, Tayland. @Gezivita

Bu kısa girişten sonra biz asıl konumuza dönelim. Bu yazıda sizlere oldukça uygun ücretlere seyahat etme olanağı sunan ucuz hava yollarından bahsedeceğim.

Bu şirketlere İngilizcede Low Cost Airlines deniliyor. Doğru ana denk getirirseniz, oldukça düşük diyebileceğimiz ücretlere ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.

Bu ucuz hava yolu şirketleri masraflarımızı bir hayli kısıyor. Seyahatlerde ulaşım kaleminin yüklü bir yeri olduğu düşünülürse, durum daha da önem kazanıyor.

Böylece seyahatin pahalı olduğunu iddia edenlerin bir tezi daha çürümüş oluyor. (Bunu, ucuz seyahat etmenin püf noktaları başlıklı yazımda yazmıştım: Ucuz Seyahat İçin Altın Değerinde Öneriler)

Instagram: @Gezivita

Akropolis, Atina

En Ucuz Havayolu Firmaları

Başlamadan önce bir uyarıda bulunmak zorundayım. Bu şirketlerin çoğu ne yazık ki yabancı kökenli. İnanın, listede daha fazla Türk firması olmasını arzu ederdim. Umarım yakın zamanda bunların sayısı artar.

Nitekim Pegasus, Anadolu Jet gibi firmalar, hem zaman zaman yaptığı kampanyalarla adından söz ettiriyor hem de giderek uçuş ağlarını genişletiyorlar.

(Uzakrota tarafından düzenlenen Seyahat Zirvesi Travel Summit ile ilgili yazımda bu konuya biraz değinmiştim: Uzakrota Travel Summit İzlenimlerim)

Bunun dışında aklımızda tutmamız gereken önemli bir bilgi, Türkiye’den örneğin Avrupa’ya uçuşların pahalı, Avrupa içinde uçuşların ise daha ucuz olduğu…

Burada, birçok şirket ismi paylaşmak olası. Ben aklıma ilk gelenleri ve en çok tercih edilen şirketleri yazdım. Zamanla eklemeler yaparım. O zaman hemen başlayalım, ucuz seyahatin tadını çıkaralım.

En Ucuz Havayolu Firmaları

WİZZ AİR

Macaristan merkezli bu ucuz havayolu şirketi oldukça uygun fiyatlı uçuşlarıyla öne çıkıyor.

Üstelik Brüksel (Belçika), Barcelona (İspanya), Kiev (Ukrayna), Frankfurt (Almanya), Malta, Madrid (İspanya), Sofya (Bulgaristan), Nice (Fransa), Selanik (Yunanistan) gibi oldukça geniş bir uçuş ağı var.

Ancak biz altın yumurtlayan tavuğu kendi elimizle kestik. Zira, İstanbul’a da direk uçuşları olan bu şirket, 2016 yazı itibariyle güvenlik gerekçesini öne sürerek Türkiye’den çekildi.

Yine de Avrupa içi uçuşlarda mutlaka aklınızda olsun. Özellikle sırt çantalı gezginlere hitap ediyor.

Üsküpte tanıştığım Macar arkadaşım Linda, Macaristan’dan Makedonya’ya Wizz Air ile 10 Euro’ya geldiğini söylemişti. O yazım için buraya bakabilirsiniz: Üsküp Gezi Notları

Ben de Wizz Air’i “Nasıl Geziyorum?” başlıklı yazımda bahsettiğim gezi rotası içinde kullandım ve son derece memnun kaldım. (O yazım burada: Nasıl Geziyorum?) Şirketin web sayfası burada: Wizz Air

RYAN AİR

İrlanda kökenli bu hava yolu, dünyanın en ucuz hava yolu şirketlerinden biri. Oldukça geniş bir uçuş ağı var: İtalya, İrlanda, Romanya, Sırbistan, Portekiz, İngiltere, Hollanda, İsviçre…

Türkiye’ye uçuşu olmayan Ryan Air için Ekşi Sözlükten bir alıntı çok yerinde duruyor: “Türkiye’den çıkmak, dünyayı dolaşmaktan daha zor” 🙂

Sadece el bagajı ile uçarsanız çok uygun fiyatlar yakalamak mümkün. Vilnius Atina arası yolculuk için ben de Ryan Air ile uçtum. Gayet iyi. Firmanın Web sayfası burada: Ryan Air

NORWEGİAN AİR

İsminden de anlaşılacağı üzere Norveç firması. 2016 yılı Haziran ayında Paris gezisine çıkmadan önce, İskandinavya turu planlamıştım. Ancak masraflar beklentimin üzerinde çıkınca oradan vazgeçmiştim.

O dönem İskandinav ülkeleri arasındaki uçuşları incelerken Norwegian Air’in oldukça uygun fiyatları dikkatimi çekmişti. (25-30 Euro gibi)

Hollanda, Danimarka, Tayland, İspanya, Bulgaristan, Polonya, İsviçre, İsveç gibi onlarca farklı ülkeye uçan Norwegian Air’in rotasında Türkiye’den de bir yer var: Antalya. Web Sayfası: Norwegian Air

(Okumak isteyenler için Paris gezi notlarım da burada: Paris Gezisi )

En ucuz uçak şirketleri. Kopenhag, Danimarka.

En Ucuz Havayolu Firmaları

VUELİNG

İspanya merkezli ucuz hava yolu şirketi. İspanya çevresi ve Kuzey Afrika başta olmak üzere; Bari (İtalya), Amsterdam (Hollanda), Bergen (Norveç), Bordeaux (Fransa), Atina (Yunanistan), Prag (Çek Cumhuriyeti), Viyana (Avusturya) gibi onlarca farklı şehre uçuyor.

Örneğin İspanya turu düşünenlere, pek de kısa olmayan Madrid Barcelona arası ulaşım için, trenden hem daha hızlı hem de daha uygun fiyatlı bir alternatif olabilir. Mutlaka göz atın: Vueling

(Hala okumamış olanlar için, “Antoni Gaudi’nin Barselonası” başlıklı yazım da burada: Antoni Gaudi’nin Barselonası)

CORENDON AIRLINES

Corendon Airlines, 2004 yılında kurulmuş olan ve filosunda 10 uçak bulunan bir şirket. Uçuş ağı çok geniş olmamakla beraber, örneğin Antalya’ya uçuşları var.

Corendon için genel olarak Almanya’ya uçuyor dersem yanlış olmaz. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun. Web Sayfası: Corendon Airlines

GERMANWİNGS (EUROWİNGS)

Alman hava yolu şirketi. EuroWings’in Antalya, İzmir, Bodrum gibi yerlere de uçuşları bulunuyor. Bunun yanı sıra, site içinde özellikle Low Fare Calendar seçeneğine girdiğinizde, çok uygun fiyatlı seçeneklerle karşılaşıyorsunuz.

Fas, Meksika, Mauritius, Hollanda, Romanya, İsveç gibi onlarca ülke seçeneği var.

Ayrıca sayfalarında, uçuş ağlarının olduğu her bir ülke ile ilgili kısa kısa bilgiler de sunmuşlar. Bence oldukça hoş bir detay. Bir bakın bakalım: German Wings

En ucuz uçak firmaları

EASYJET

İngiltere’nin en büyük havayolu firmalarından biri.

Dikkat çekici bir bilgi olarak şunu paylaşayım; Easyjet, 2015 yılında Skyscanner müşterileri tarafından yılın en iyi hava yolu seçilmiş. Hatta o listenin ikinci ve üçüncü sırasında da bu yazıda da adı geçen Norwegian Air ve Ryan Air de var. (Kaynak için bakınız: The Telegraph)

Filosunda 150’den fazla uçak olan şirket, 100’den fazla noktaya uçuyor. Takibe almakta fayda var. Easy Jet Web Sayfası

Mardin’deyim. Instagram: @Gezivita

En Ucuz Havayolu Firmaları

TRANSAVIA

Hollanda merkezli ucuz havayolu şirketi. Türkiye’den, rotasında; Antalya, Dalaman, Bodrum ve İzmir gibi şehirler bulunuyor. Avrupa içinde geniş bir uçuş ağı olduğunu söylemek mümkün. Transavia web sayfası: Transavia

TUİFLY

Tui Fly’in Avrupa’da geniş bir ağı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca oldukça dikkat çeken ve bizim için önem taşıyan bir yönü daha var. Türkiye’nin birçok kentinden -aktarmalı da olsa- Avrupa’ya uçtuğunu görüyoruz.

Örneğin Gaziantep’ten Viyana’ya İstanbul aktarmalı olarak uygun fiyata bilet bulabilme şansınız var. Ara ara siteyi yoklamak gerekir. Web sitesi: TuiFly

THAİ VİETJET AİR

Asya ülkelerinde, özellikle de Tayland, Vietnam, Japonya, Singapur, Çin, Hindistan, Avustralya gibi ülkeler arasında seyahat etmek istiyorsanız, bu ucuz hava yolu tam da size göre!

Ben Tayland içinde, Bangkok ve Phuket arası yolculuk için kullandım. Memnun kaldım. Eğer birkaç ay öncesinden alırsanız, 15 dolardan başlayan fiyatlara çok ucuz uçak bileti bulmanız mümkün.

(Yakın zamanda Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız, şu yazıma da mutlaka bir göz atın: Tayland Genel Bilgiler ve Tavsiyeler)

Phuket ve Bangkok arası seyahat için en kısa yol uçak. Sadece 1,5 saat sürüyor. Tayland veya yakın çevresine gidecekseniz mutlaka aklınızda bulunsun. Web sayfası burada: Thai Vietjet Air

Evet, şimdi gelelim ucuz Türk uçak firmalarına… Türkiye’den de birkaç isim vereceğim.

Kampanya dönemlerinde bu şirketler inanılmaz fiyatlara uçuyorlar. Yalnızca bunların değil, listedeki tüm uçak şirketlerinin mail listelerine/haber bültenlerine mutlaka abone olun!

İngilizce sayfalarda NEWSLETTER diye geçer. Böylece tek tek sürekli olarak sayfalarını kontrol etmek zorunda kalmazsınız, onlar size ulaşır.

Kampanya dışı dönemlerde de çok uygun fiyatlar yakalayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

ANADOLU JETAnadolu Jet

PEGASUSPegasus

En ucuz havayolu firmaları. Ohrid, Makedonya. Instagram: @Gezivita

En Ucuz Havayolu Firmaları

Bitirmeden önce, gelelim bazı önemli hatırlatmalara… Ucuz uçak bileti satan bu firmaların bazılarının charter sefer düzenleyebildiklerini hatırımızdan çıkarmamak gerekiyor. Peki, charter uçuş ne demektir? Bilmeyenler için biraz bunu açalım.

Charter uçuş veya sefer, aslında özel olarak kiralanmış uçak demektir. Yani firmalar kimi zaman uçak kiralayarak seferler yapar. Kısaca ucuz uçak demektir aslında.

Fakat bunun bir de negatif yanı var. Bunlar, çoğu zaman şehirlerin büyük ve ana hava limanları dışında, şehir merkezlerine uzak noktada kalan, ikincil, tali dediğimiz hava limanlarına iner. Bu çok önemli bir husus.

O nedenle, biletleri almadan önce uçakların mutlaka hangi hava limanına uçtuklarını ve buralardan şehir merkezine ulaşım olanakları ve fiyatlarını araştırmakta fayda var.

Bu ikisi arası ulaşım, uçak bilet fiyatından daha pahalıya bile mal olabilir. Komik ama gerçek.

Ayrıca yine birçok ucuz hava yolu firması eğer online check-in yaparsanız, bunun basılı çıktısını talep edebilir. Buna da mutlaka dikkat edin ve şartları iyice okuyun.

Tüm Low Cost Airlines listesi için ise buraya bakabilirsiniz: Ucuz Havayolu Firmaları Listesi

Belgrad, Sırbistan

Bu yazımda ise, seyahatlerim sırasında en çok kullandığım aplikasyonları tek tek anlattım, sizin de mutlaka işinize yarayacaktır => En İyi Seyahat Uygulamaları

Şimdi lütfen kemerlerinizi bağlayın, güneşliklerinizi açın ve koltuklarınızı dik konuma getirin. Gezivita keyifli uçuşlar diler!

Gezivita Instagram sayfası => Gezivita Instagram

Gezivita Youtube kanalı => Gezivita Youtube

6 Comments

  1. Ahmet Can 2 Ekim 2017
    • Kaan Önem 3 Ekim 2017
  2. birucak 20 Kasım 2017
    • Kaan Önem 20 Kasım 2017
  3. birucak 4 Aralık 2017
    • Kaan Önem 4 Aralık 2017

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.