Danimarka Genel Bilgiler

Danimarka İle İlgili Genel Bilgiler

Herkese merhaba!

Bildiğiniz gibi ben genelde Gezivita seyahat blogu için uzun uzun gezi rehberi veya detaylı gezi notları hazırlıyorum.

(Bu bloğa ilk kez geldiyseniz, önce hakkımda biraz daha detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz => Gezivita’nın Hikayesi)

Yazmış olduğum bu içeriklerin çay & kahve eşliğinde okunması da, bugüne dek aldığım geri bildirimlerden gördüğüm kadarıyla gayet keyifli oluyor.

Ancak anladığım kadarıyla bu yazdığım yazıların tamamını okumak için vakti olmayanlar da var aramızda. (Aslında okumaya üşenenler diyecektim ama haydi neyse, sizi seviyorum.)

İşte bu hali yerinde olan ama vakti pek yerinde olmayan ve istedikleri bilgilere hızlıca, bir çırpıda, tek celsede erişmek isteyenler için, ülkeler ile ilgili bilgilerin topluca yer aldığı bir çeşit ansiklopedik listeler yapmaya karar verdim. Ülkeler hakkında kısa ve öz genel bilgiler listesi yani.

Elbette o ülke veya şehirle ilgili bir yazım varsa, detaylar için onları da vakit ayırıp okumanız daha yerinde olacaktır. Ancak dediğim gibi, vakti olmayanlar için, eminim bu kısa içerikler de çok işe yarayacak.

İlk olarak Danimarka ile başlamak istedim çünkü blogta Danimarka ile ilgili pek bilgi yok açıkçası.

Bu ülkeye, sadece biraz “Gezdiğim Ülkeler Hakkında İlk İzlenimler” başlıklı yazımda kısaca değinebilmiştim. (Bakınız => Gezdiğim Ülkeler Hakkında İlk İzlenimler)

Ama hepsi o kadar. İsterseniz ülkenin konumu ile başlayalım.

Danimarka Nerede?

Danimarka, altta yer alan Google haritalar kısmında görüldüğü gibi, Baltık Denizi ile Kuzey Denizi arasındaki geçiş noktasında bulunmaktadır. Ülkede çok sayıda fiyort bulunur.

(Fiyort nedir? Fiyort, kutup bölgelerine komşu kıyılarda, denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan, iç kesimlere kadar sokulabilen körfezlere verilen isimdir.)

/

Ben gittiğim ülkelerin kültür, sanat hayatı ve özellikle de tarihi hakkında da mutlaka bilgi edinilmesi gerektiğine inandığım için, diğer seyahat blogları yazarlarının yaptıklarından farklı olarak, ülkeler ile ilgili biraz tarih, edebiyat, müzik ve sinema gibi konulardan da ara ara bahsetmek, bunlar hakkında da bilgiler vermek istiyorum.

Başka türlü, gezdiğimiz yerleri daha yakından tanıyamayacağımız, anlamlandıramayacağımız inancındayım çünkü.

Bu yönüyle bu yazı, sonuç itibarıyla düz yazı ile başlık başlık sıralama karışımı bir şey olacak aslında. Kimi kısımlar maddeler halinde, kimi kısımlarda ise normal cümleler şeklinde.

Neyse, lafı daha fazla uzatmadan başlayalım isterseniz. Evet, Danimarka’ya 2017 yılının mart ayında gittim. Bu ülke ile başlıyoruz o halde.

Yazının altındaki yorum kısmında siz de eklemeler yaparsanız, bilgilerimizi topluca derinleştirip bu yazıyı beraberce daha da zenginleştirebiliriz. Bence harika olur!

Danimarka Genel Bilgiler

Danimarka Nüfusu

1990’lı yılların başında yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan Danimarka’da, 2017 yılı itibarıyla 5,5 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Gördüğünüz gibi, tüm ülke nüfus olarak İstanbul’un neredeyse dörtte biri.

Danimarka Dili

Ülkede Danca konuşulmaktadır. Dil bilimciler, Germen dilleri olarak adlandırılan İngilizce, Almanca, Felemenkçe, İsveççe ve Danca gibi dillerin kökenlerinin ortak olduğu konusunda neredeyse hemfikir.

Aşağıda da belirteceğim gibi, Danimarka’da her yaştan insan İngilizceye son derece hakim. Bu konuda herhangi bir zorluk yaşamazsınız.

Danimarka Önemli Şehirleri Hangileridir?

Başkent Kopenhag’ın yanı sıra, Aarhus, Aalborg ve Odense ülkenin önemli şehirleri olarak sayılabilir. Kopenhag gezisi düşünenler için, şu yazının içerisinde güzel bir hostel önerim var: Hostel Önerileri

Danimarka Para Birimi

Ülkede Danimarka Kronu kullanılıyor. Euro ile giderseniz bunu Krona çevirmeniz gerekecek. Şimdi yine Kopenhag’a gidecekler için çok önemli bir bilgi paylaşayım burada, siz de bunu lütfen çevrenizle paylaşın.

Kopenhag turu sırasında komisyon almayan döviz bürosu bulmak bir hayli zor. Hele hele kentin meşhur Strøget Caddesinde para bozdurmayı aklınızdan bile geçirmeyin!

Tivoli

Paramızı burada bozduruyoruz.

İşte size bir tüyo: Kopenhag gezilecek yerler listesinde başlarda yer alan Tivoli Bahçelerinin tam karşısında, üstte fotoğrafını gördüğünüz döviz bürosu komisyon almıyor. Yani Zero commission.

Yalnız dikkatli bakının, Tivoli’nin birden fazla girişi var. Bulamazsanız da sorarsınız zaten.

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

O zaman Kopenhag görülecek yerler listesini de bir çırpıda sıralayalım. Ancak sıralamaya geçmeden önce, Kopenhag’ı gezmek için kaç gün ayrılmalı sorusuna cevap vereyim.

Kopenhag turu için ben 3 gün yeterli olur diyorum. İşte Kopenhag’ta gidilmesi gereken yerler:

 • Tivoli
 • Amalienborg Sarayı (Amalienborg Castle diye geçiyor)
 • Rosenborg Sarayı (Rosenborg Castle)
 • Round Tower
 • Nyhavn Limanı
 • Ulusal Müze (Copenhagen National Museum)
 • Christiania

Şehrin meşhur Christiania denilen bölgesini eminim siz de duymuşsunuzdur.

Keyif verici maddelerin serbestçe alınıp satıldığı, güvenlik güçlerinin müdahale etmediği ve içeride fotoğraf çekmenin yasak olduğu bu bölge, sanılanın aksine öyle tehlikeli falan değil.

Kimse kimseye karışmıyor. Burası İngilizcedeki Slum yani kenar mahalleye karşılık geliyor dersem, herhalde yanılmış olmam. Kendi içinde bir ahengi var.

Danimarka İklimi Nasıl?

Danimarka okyanusun etkisiyle ılıman bir iklime sahiptir. Yaz aylarında sıcaklık ortalamaları 17-18 Santigrat civarında seyrederken, kış aylarında sıcaklık ortalamaları 0 (sıfır) civarına düşer.

Kabaca yazın sıcak, kışın ise soğuk diyebiliriz. Özellikle kışın kimi zaman oldukça sert diyebileceğimiz hava koşullarıyla karşılaşılmaktadır. Yağışlar ise daha çok sonbahar ve yaz aylarında görülür.

Yukarıdaki videodan gördüğünüz gibi, benim gittiğim mart ayında hava gayet iyiydi mesela. Hava insanı ne rahatsız edecek derecede soğuktu ne de sıcaktı. Kopenhag’ın açık ve bir o kadar temiz bir havası vardı. Bu da aklınızda olsun.

Türkiye İle Saat Farkı

Danimarka Türkiye saat farkı 1 saat. Bizden bir saat gerideler.

Danimarka’ya ne zaman gidilir?

Bence dört mevsimde de gidilebilir. Zaten nüfusu düşük olan ülke özellikle yaz aylarında daha çok turist aldığı için, bence kışın veya örneğin sonbaharda giderseniz belki de ülkedeki tek tük turistten biri de siz olursunuz. Böylece rahat rahat gezebilirsiniz.

Danimarkalı Ünlü İsimler

Aklıma gelen en önemli yazarlardan ilki, çocuk kitapları yazarı olarak tanıdığımız Hans Christian Andersen. Andersen’den Masallarını duymayan yoktur diye düşünüyorum.

İlkokuldayken okuduğum “Karlar Kraliçesini” hala hatırlarım. Andersen, Odense’de doğmuş, Kopenhag’ın meşhur liman bölgesi olan Nyhavn’da uzunca bir süre yaşamıştır.

Nyhavn

Başkent Kopenhag

Danimarka genel bilgiler

Okumayan var mı?

Filozof Soren Kierkegaard bir başka ünlü isim. Kimse kusura bakmasın ama ben burada Michael ile Brian Laudrup kardeşleri de sayarım.

Özellikle de Michael Laudrup, çocukluğumun yıldızlarından biriydi.

1992 Avrupa Futbol Şampiyonasını kazanan Danimarka’yı benim yaşıtlarım dün gibi hatırlar. O ekibin plajdan toplanması şehir efsanesiymiş bu arada. Onu da söyleyeyim.

Danimarka Önemli Bilgiler

Kredi kartı kullanımının yaygınlığı dikkatimi en çok çeken şeylerden biriydi.

Dayanamadım, normalde yurt dışında döviz veya yerel para birimi kullandığım halde ben de burada alışverişlerim sırasında kendi kredi kartımı kullandım. (Bonus Card) İşlemler her yerde gayet hızlı ve pratik yapılıyor.

Halkın İngilizce bilgisi inanılmaz! 25+ Avrupa ülkesi, onlarca farklı şehir gördüm, gördüklerim içinde İngilizce seviyesinin bu kadar iyi olduğu bir başka ülke daha yok! Hollanda, İsveç gibi ülkeler falan da bu bahse dahil bu arada…

Sokakta sosis satan adamdan tutun da, fırında çalışan tezgahtar kadına dek herkes şakır şakır İngilizce konuşuyor. Gıpta etmedim desem yalan olur.

İstanbul’da örneğin turistik yerler dışında böyle bir manzarayla karşılaşmak pek olası değil. Sosis demişken, altta görülen Churros’u mutlaka deneyin. Gerçekten güzel yapıyorlar.

Danimarka genel bilgiler

Ancak bizin için çok önemli bir sorun var Danimarka’da: Pahalılık. Ne kadar mı pahalı? Bize göre inanılmaz pahalı! Yani öyle böyle değil. Bunu da tarif etmek zor. Bir Danimarka Kronu 0,6 Türk Lirası yapıyor.

UkraynaMakedonya bize göre nasıl ucuz ülkeler ise, burası da bir o kadar pahalı.

Ancak gözlemleyebildiğim kadarıyla, ülke içinde sınıflar arasında ciddi bir keskinlik, uçurum yok gibi. Yani Danimarka’da yaşayanlar kendi kendilerine fazlasıyla yetiyorlar.

Mc Donald’s veya Burger King’te bir menü ortalama 45-55 Türk Lirası civarında. Yani bizdekinin kabaca iki katı. 65-70 Krondan aşağı standart bir yemek bulmak zor. 70 Danimarka Kronu yaklaşık 50 TL.

Netto, Kopenhag’taki en ucuz market. Gıda alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz. Alta karşılaştırma yapabilmek için birkaç örnek koyuyorum.

 • 50 Danimarka Kronu: 33 Türk Lirası
 • 100 Danimarka Kronu: 67 Türk Lirası
 • 10 Euro: 74 Danimarka Kronu
 • 100 Türk Lirası: 150 Danimarka Kronu

Kopenhag yemek için alternatif bir yer önereyim: Papiroen. “Copenhagen Street Food” olarak da geçiyor burası. İçinde dünyanın çeşitli ülkelerinden yemek seçenekleri var. Gözleme bile var!

Buraya Nyhavn bölgesinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gidince bir uğrarsınız. Detaylar için buraya lütfen: Kopenhag Yemek Sokağı

Danimarka yemek

Gözleme isteyen?

Kore mutfağı

Papiroen iç kısım.

Çeşit bol…

Lego

Danimarka konumu nedeniyle son derece önemli bir ülke. Avrupa’nın ana karası ile İskandinavya arasında köprü vazifesi görüyor diyebiliriz. Ülkede 2.500 km kadar demir yolu bulunuyor.

Süt ve süt ürünleri üretiminde de önde gelen bir ülke. Son olarak bir de meşhur Legoları var tabii bu ülkenin. Aileniz veya çocuklarınız için, hatta hediyelik olarak bile satın alabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, aşağıya bırakacağınız bir yorum bile beni gerçekten çok mutlu eder!

Okumak isteyenler için farklı konularda yazılmış bazı yazılarım da burada:

Şimdiden herkese keyifli tatiller!

2 Comments

 1. buket 17 Temmuz 2021
  • Gezivita 20 Temmuz 2021

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.