Tardy Travel

Tardy Travel

Herkese merhaba.

Vlog izlemek pek adetim değildir aslında. Düzenli bir takipçi sayılmam. Ancak bundan çok kısa bir süre önce, Youtube’da tesadüfen karşıma çıkan bir kanaldan bahsetmek istiyorum size bugün.

Tardy Travel ne demek? Tardy Travel kimdir?

İsmi ilk anda bir turizm şirketini çağrıştırsa da, yazının konusunu ve başlığını oluşturan Tardy Travel bir Youtube kanalı aslında.

Tardy Travel Youtube Sayfası

Ben, bundan yıllar önce, bu bloğu ilk açtığım zaman, o dönemde yeni yeni popüler olmaya başlayan bir gezginden bahsetmiştim burada=> Rotasız Seyyah

Daha sonra, yine harika bir gezgin olan ve bizzat tanıştığım Okan Okumuş ile ilgili bir yazı yayınlamıştım => Sıra dışı bir gezgin: Okan Okumuş

İşte bugün, bu yazıda ise bir başka isimle daha tanıştırmak istiyorum sizi: İbrahim Tekin. Nam-ı diğer Tardy Travel.

Tardy Travel İbrahim Tekin isimli gezginin gezi videolarını paylaştığı harika bir kanal. Üstte söylediğim gibi, ben tamamen tesadüfen denk geldim.

Kanaldaki “Rusya serisi” başlıklı izleme listesinden, Omsk ve Sibirya ile ilgili bölüm çıktı karşıma aniden.

Videonun başlığı, klasik bir seyahat vlogunda pek denk gelinmeyecek cinstendi. O yüzden hemen dikkatimi çekti: “Dostoyevski’nin sürgün yıllarının izini sürüyorum” yazıyordu başlıkta…

Tardy Travel İbrahim

Edebiyat ve seyahat aşığı olan birini yani beni, daha o anda can evimden vurmuştu aslında. Daha videoyu falan hiç izlemeden yani…

Yalan yok, sıradan ve kalıplaşmış tanıtım cümleleriyle dolu, bilindik gezi videosu klişelerini içeren bir video olduğunu düşündüm ilk anda.

Videonun süresi de korkutucuydu. Yaklaşık bir saat.

Acaba bu hız çağında, kaçımız yalnızca tek bir şeye odaklanarak, o an başka hiçbir şeyle gerçekten ilgilenmeden aynı şeye konsantre olabiliyoruz? Dolayısıyla bu video süresi bana ilk önce biraz uzun geldi.

Aklımın bir köşesinde, geçenlerde bir çırpıda okuyup bitirdiğim “Çalınan Dikkat: Neden Odaklanamıyoruz?” isimli kitap vardı çünkü.

Kitabın yazarı gazeteci Johann Hari, Amerika’da yapılan bir araştırmada, ofis çalışanlarının tek bir işle dikkatleri dağılmadan ilgilenme sürelerinin ortalama üç dakika olduğunu söylüyordu bize. Üç dakika. Evet sadece üç dakika…

Dikkatimiz, içinde yaşadığımız çağda, enformasyon sağanağı altında, ne yazık ki bir sürü dış uyaran ile kolayca dağılıveriyor artık.

Bu kitabı mutlaka ilk fırsatta okumanızı öneririm. (Başka kitap önerilerim için de bu yazıma göz atabilirsiniz => Okuduğum Kitaplar)

İşte bu yüzden telefonumu hemen sessize aldım ve videoyu izlemeye başladım.

Ama dediğim gibi, hani madem karşıma çıktı, başlığı da hoşuma gitti, şöyle biraz bir bakayım, beğenmezsem zaten hemen kapatırım düşüncesiyle başladım izlemeye…

Tardy Travel İbrahim Tekin

İzlemeye başlamamla beraber, kendimi Rusya’da Omsk’tan hareket eden bir trenin içinde, İbrahim’in yanında hissetmem bir oldu. Bugüne kadar izlediğim vloglar arasında, açık ara en sıcak, en doyurucu ve en farklı anlatımla karşılaştım.

Bu da sizi izlediğiniz görüntünün içine doğru çekiyor ve kolayca seyahate dahil oluyorsunuz.

Hani sanki İbrahim sizin kırk yıllık arkadaşınız da, siz de onunla yan yana seyahat ediyormuş ve o da hikayelerini tamamen size anlatıyormuş gibi…

Elbette siz bir izleyici/dinleyici olarak bu ortamda tamamen pasif bir konumdasınız ama İbrahim’in yarattığı atmosfer öylesine samimi ve öylesine içten ki, sanki sahnenin aktörlerinden biri oluveriyorsunuz aniden.

İbrahim ile birlikte kompartımanda dolaşıyor, buz gibi havada trenden iniyor, ağır ağır soluyarak karların üzerinde yürüyor, ilerideki büfeden sıcak bir içecek alıyorsunuz…

Omsk’tan başlayıp Sibirya’da biten bu yolculuk sonrasında, İbrahim’in Afganistan’da çektiği videolardan birkaçını daha izledim.

Tardy Travel

Açıkçası Afganistan’da gördüklerimle ilgili aklıma takılanlar, izledikten sonra edindiğim düşünceler başlı başına bir yazı konusu oluşturur. Çok tuhaf hissettim, şaşırdım ve gerçekten çok üzüldüm.

Mustafa Kemal Atatürk gibi birine sahip olduğumuz için kendimi çok şanslı hissettim. Bunları belki başka bir zaman yazarım.

Tardy Travel kimdir?

Ben şimdi Tardy Travel hakkında bilgi vermeye devam edeyim. Bu kanalı farklı kılan bazı önemli detaylar var.

İlki, İbrahim izlediklerimden anladığım kadarıyla İngilizce, Rusça ve Farsça dillerine hakim. Gittiği yerlerde kimsenin yardımı olmadan rahatça iletişim kurabildi.

Tek başına gezmesine karşın kolayca sosyalleşen biri olduğu anlaşılıyor. (Tek başına gezmek hakkında şöyle bir yazı yazmıştım => Tek Başına Seyahat Etmek)

İnsanlarla çok sağlıklı iletişim kuruyor. Yargılamadan, gezdiği yerlerdeki insanların gündelik yaşamlarına tanıklık ediyor, empati kuruyor ve onları anlamaya çalışıyor.

Gördükleriyle ilgili kişisel izlenimlerini de paylaşmaktan geri durmuyor elbette. Ama kesinlikle yargılamadan…

Bir ikincisi, birçok popüler vlogta sürekli karşılaştığımız cıvık, sulu bir anlatımı yok kesinlikle. (“Cıvık bacım affedersin” diyen Abbas Efendi’yi hatırlayan herkese buradan kucak dolusu sevgiler göndermek istiyorum.)

Aralara yer yer espriler de katarak son derece düzgün bir şekilde ifade edebiliyordu kendisini ve çevresinde gördüklerini…

Ve üçüncüsü, yine birçok vlogta gördüğümüz o magazinel anlatım, onda yerini tamamen bilgiye bırakmıştı. Bu kanalı benim için en özel yapan şeylerden biri de, İbrahim’in entelektüel bilgisi ve derinliği oldu kesinlikle.

Yani uluslararası ilişkiler doktoru olmanın şafağında biri olarak, onu hayranlıkla dinledim ve dinlerken/izlerken şunu düşündüm:

Keşke siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler gibi sosyal bilimlerle ilgili bölümlerde okuyan lisans öğrencileri de bu kanaldaki videoları izlese…

Instagram’da saatlerce reels videosu izlemek yerine buradaki birkaç videoya, hiç olmazsa şöyle bir göz atsa…

Belki biraz abartıya kaçabilir ama en az derste öğrendikleri kadar bilgi edinmeleri mümkün diyebilirim. Hatta belki daha da fazlası…

Bu da benim Instagram sayfam 🙂 @Gezivita

Tardy Travel

Öyle ya, bir gezi videosu düşünün, Afganistan tarihi, Çarlık Rusya’sı, Romanov Hanedanı, Ekim Devrimi, Trans Sibirya Hattının tarihsel gelişimi, Afyon Savaşı vs. anlatılıyor olsun.

Üstelik bu saydıklarım, izlediğim videolardan aklımda kalan birkaç konu başlığı sadece. Kim bilir diğer videolarda daha ne kadar farklı konu başlığı ve bilgi var.

Aralara serpiştirdiği kitap tavsiyeleri de çok hoşuma gitti mesela.

Evdeki küçük kütüphanem. 🙂

Instagram: @Gezivita

İbrahim, benim de çok sevdiğim şekilde, gezerken de okuyor. Mesela trendeyken okuduğu East of the Sun başlıklı kitabı ve yazarı Benson Bobrick’i hiç duymamıştım, hemen bir kenara not aldım.

Sibirya’da, Dostoyevski’nin sürgünde kaldığı yerin girişinde, Ölüler Evinden Anılar’dan birkaç paragraf okuyan biri İbrahim. Vallahi izlerken mest etti doğrusu!

Tardy Travel Ekşi Sözlükte de hemen hemen hiç olumsuz yorum almamış. Yani Ekşiciler bile beğenmiş.

Onlar da İbrahim’in hakkını teslim etmişler. Aferin onlara. (Benim Ekşi Sözlük maceramı anlattığım bir yazım da var. O da burada: Ekşi Sözlük)

Video altlarındaki yorumlara da şöyle bir göz attım. Yabancılar bile yorum bırakmış. İnanılmaz değil mi? Gerçekten harika!

Siz hangisinden izlemeye başlarsınız bilemem. Bildiğim, bir kez izleyin, beğeneceksiniz.

Tardy Travel Youtube sayfası burada, abone olmayı unutmayın => Tardy Travel

Bu bloğa ilk kez geldiyseniz, benim hakkımda bilgi almak için şu yazıma bakabilirsiniz => Gezivita

Sevgiyle kalın.

2 Comments

  1. deniz bedir 16 Haziran 2024

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.