Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 2. Bölüm

Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 2. Bölüm

Herkese tekrar merhaba!

Avrupa şehirlerinden hostel önerileri yazımın 1. bölümünde; Viyana (Avusturya), Zagreb (Hırvatistan), Ljubljana (Slovenya), Paris (Fransa), Kiev (Ukrayna), Kopenhag (Danimarka) ve Brüksel’den (Belçika) hostel önerilerimi sıralamıştım hatırlarsanız…

Bu yazıda ise;

  • Budapeşte (Macaristan)
  • Varşova (Polonya)
  • Belgrad (Sırbistan)
  • Barcelona (İspanya)
  • Budva (Karadağ)
  • Amsterdam (Hollanda)
  • Stockholm (İsveç)

hostel önerilerimi tek tek sıralayacağım. Yazının ilk bölümüne ise buradan ulaşabilirsiniz: Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 1. Bölüm

Hostel Önerileri

Avenue Hostel (Budapeşte, Macaristan)

Budapeşte, şehrin iki yakasının isminin birleşiminden oluşmuş büyük bir kent. Buda için tepedeki kısım, Peşte içinse şehrin düz kısmı diyebiliriz basitçe. Duayen tarihçimiz İlber Ortaylı, Eski Dünya Seyahatnamesi isimli kitabında, Buda’yı şehrin tarihi ve kişilikli kısmı olarak tanımlar. Peşte ise, başta meşhur parlamento binası olmak üzere, 19. yüzyıl eklektik mimarinin harika örneklerinden oluşan planlı bir şehirdir diye sürdürür. (Yeri gelmişken, konusu seyahat ve gezi olan kitaplar yazımı da okumanızı öneririm: Seyahat ve Gezi Kitapları)

Gerçekten de Budapeşte’nin iki kısmı da birbirinden farklı güzelliklerle dolu. Üstelik bu şehrin Türk ve Osmanlı tarihi açısından da önemi büyük. 2-3 günlük zaman dilimi, Budapeşte gezisi için yeterli olacaktır.

budapeste-parlamento-binasi

Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte seyahatimde yeri oldukça merkezi bir konumda olan, hoş atmosferiyle öne çıkan ve genelde gençlerin tercih ettiği Avenue Hostel‘de kaldım. 2014 yılında hizmete giren bu hostel, Andrássy Bulvarı’nda yer alıyor. 

Hostelin tek sıkıntısı, büyük bir tabelası olmadığı için önüne dahi gelseniz, girişi kestirmekte bir hayli güçlük çekiyorsunuz. Adresi sorarak bulduktan sonra, hostelin kapısının bir iki adım ötesinde, Macarlarla beraber tam beş dakika boyunca girişin nerede olduğunu çözmeye çalışmıştık.

budapeste

Budapeşte Chain Köprüsü

Ranzalarda perde ve odalarda kişilere ait kilitli ayrı dolaplar var. Asansörle çıkılan hostelin hemen karşısında ise Mc Donalds ve Burger King bulunuyor. Wi-Fi kalitesi gerçekten çok iyi. Mutfağıysa son derece kullanışlı ve büyük. Dilerseniz kahvaltı da alabilirsiniz. Ben denemedim. Ortak alanda diğer seyyahlarla rahatça tanışabileceğiniz sıcak bir atmosfer var. Budapeşte’de nerede kalınır? “Avenue Hostel” Booking puanı: 8,9 Avenue Hostel Budapeşte

DC Hostel (Belgrad, Sırbistan)

Sırbistan, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Ucuz, ucuz olduğu kadar da güzel bir ülke. Başkent Belgrad ve ona bir saat mesafedeki Novi Sad, Sırbistan’da gördüğüm şehirlerden bazıları… Belgrad’a ulaşım için Pegasus’tan rahatlıkla gidiş-dönüş ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.  Uygun ücretli konaklamayı da bulduktan sonra, hiç düşünmeyin. Hafta sonu için bile tercih edilebilir.

knez-mihailova

Knez Mihailova Caddesi. Fotoğraf Belgrad’a ilk seyahatimden.

Börek+Çay

Hiç yabancılık çekmeyeceğiniz Sırbistan’da, kahvaltıda kıymalı börek yiyebilirsiniz mesela. Knez Mihailova Caddesinin başındaki Toma isimli fırın, zengin çeşitleriyle emrinize amade. Bu ismi mutlaka bir kenara not edin. (2020 yılı editi: Buraya ilk gidişimden yıllar sonra, 2019 yılının mart ayında tekrar gittim. Mekan aynı yerde ancak sadece ismi değişmiş.) Ayrıca Kalemegdan’da enfes manzaraya karşı keyif çatabilir, Nikola Tesla Evini ziyaret edebilirsiniz.

belgrad-nikola-tesla-muzesi

Nikola Tesla Müzesi. Sağdaki camekanın içinde Tesla’ya ait kitaplar var.

Bu yazının ilk yazılış tarihinde,  Belgrad konaklama için Hostel and Apartment Dali isimli yeri önermiştim. Belgrad’ın en meşhur caddesi olan Knez Mihailova‘ya yürüyerek beş dakika mesafedeki Hostel and Aparment Dali, otogara da çok yakındı. Başka bir şehirden kara yolu ile gelirseniz, otogarda indikten sonra 10-15 dakikalık bir yürüyüşle, oldukça merkezi konumdaki bu hostele ulaşabilirsiniz demiştim. Hatta taksiciler sizi sıkıştırmak isteyecektir, bence gerek hiç gerek yok, valiziniz veya çantanız da hafifse ne ala, sorarak kendiniz rahatça bulabilirsiniz yazmıştım… Ancak sanırım burası sonradan kapanmış.

kalemegdan

Kalemegdan

Hostel, Knez Mihailova Caddesinin hemen başlangıç noktasında.

O nedenle ben size bu ikinci gidişimde kaldığım bir başka hosteli önermek istiyorum: DC Hostel. Üstelik burası Knez Mihailova Caddesine yürüme mesafesinde falan da değil, caddenin tam başlangıç noktasında, üstte yazdığım -sonradan ismi değişen- Toma isimli fırının tam karşısında.

DC Hostel

Ben Belgrad DC Hostel’de dört gecelik konaklamaya 340 TL ödedim. Resepsiyonda çalışan arkadaşlar son derece yardımsever. Burada da günlük temizlik, temizlik görevlisi kadınlar tarafından yapılıyor. Hem odaların hem de hostelin genel temizliği çok iyi. Banyo ve tuvaletler ise ortak olarak kullanılıyor. Resepsiyonun önündeki ortak alanın bir bölümü ise mutfak olarak kullanıma ayrılmış durumda. Belgrad’a giderseniz burada yani DC Hostel’de kalmanızı öneririm.

Belgrad Konaklama: DC Hostel

Belgrad Konaklama: DC Hostel

Unutmadan, Belgrad’a kadar gidip yerel lezzet Rakija içmeden dönmek olmaz! Yalnız dikkatli olun, bu içkinin % 50’si alkol! 🙂 Bu güzel hostelin Booking puanı: 8,6 Belgrad’da nerede kalınır? Tabii ki Downtown Central (DC) Hostel’de!

Moon Hostel (Varşova, Polonya)

Polonya, ulaşım alternatiflerinin kısıtlı olması nedeniyle pek de tercih edilmeyen bir destinasyon. THY, kardeş kuruluşu LOT ile buraya genelde ortak seferler düzenliyor. Bilet alacaksanız, LOT’un fiyatlarının THY’ye göre biraz daha uygun olduğunu söyleyeyim. Aslında Polonya’da gezilecek şehir sayısı çok fazla; Varşova, Krakow, Wroclaw, Poznan, Gdansk, Lublin… Ancak en çok tercih edilen şehir başkent Varşova.

2018 yazında gittiğim Wroclaw.

varsova

Varşova, Royal Castle, 2012 Kışı.

Ülkede kış aylarının ciddi anlamda soğuk olduğunu ve mevsimin sert geçtiğini belirtmek gerek. İmkanınız varsa bahar aylarını tercih etmeye bakın. Ve yine imkanınız olursa yalnızca başkent Varşova’yı değil, en azından bir başka şehri daha, mesela Krakow’u mutlaka görün.

Hostele varır varmaz çektiğim ilk fotoğraf. 2012 kışı, Varşova.

Krakow, başkent Varşova’nın gölgesinde kalmış bir şehir ama özellikle Auschwitz çok farklı bir deneyim sunuyor… İkinci Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce insanın öldürüldüğü, Nazilerin en büyük toplama kampı burada. Bunun dışında, ihtişamıyla göz alıcı Wawel Şatosu da yine Krakow’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri.

wawel-satosu

Wawel Şatosu, Krakow

Tekrar başkent Varşova’ya dönecek olursak, burası için 3 gün yeterli olur diye düşünüyorum. Ben Polonya’da arkadaşlarım olduğu için daha uzun süre kalmıştım. Varşova’dan hostel önerim ise, yine nefis konumu ile öne çıkan bir yer: Moon Hostel

2018 yazı, Varşova.

Hostel, meşhur Nowy Swiat caddesine birkaç yüz metre mesafede. Nowy Swiat, Varşova’nın en ünlü caddesi. Bizdeki İstiklal Caddesi gibi. Bu hostelde tuvalet ve banyolar ortak. Resepsiyon görevlileri ilgili ve nazik. Konaklamam sırasında aileler de gözüme çarpmıştı. Mekan temizliğiyle de öne çıkıyor. Booking puanı 8,4 Varşova’da nerede kalınır? Moon Hostel Varşova‘da.

Barcelona Rooms 294 (Barcelona, İspanya)

Barcelona, şu ana değin gezdiğim 70’ten fazla Avrupa şehri içerisinde, Viyana ile birlikte en çok hoşuma gidenlerden biri oldu. Sıralama yapmayı hiç denemedim ama kesinlikle ilk beş içinde yer alıyor. İmkanınız varsa, sindire sindire gezebilmek için Barcelona’da bir hafta kalın derim. Yazın giderseniz, deniz turizmi de olacağı için bu süre bile yeterli olmayabilir. Sırf Antoni Gaudi eserlerini layıkıyla gezmek 2-3 gününüzü alır zaten. (Antoni Gaudi Eserleri başlıklı yazım burada: Antoni Gaudi’nin Barselonası )

20160613_105131

Sagrada Familia İç Kısım

Şehir oldukça büyük ve konaklamak için farklı alternatifler var. Ben konfordan çok, daha ziyade konumuyla öne çıkan bir hostel önereceğim: Barcelona Rooms 294. Hostel, Gaudi’nin en büyük eseri Sagrada Familia‘ya yürüme mesafesinde, Gracia semtinde bulunuyor. Metro ile Joanic veya Verdaguer istasyonlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz. İkisinin de tam ortasında kalıyor denebilir. İnince 4-5 dakika kadar yürüyorsunuz.

barcelona

Barcelona

Hostelde çalışanlar çok sıcak ve ilgili. Her sorunuza yanıt veriyor, hatta şehirle ilgili tavsiyelerde de bulunuyorlar. 5 Euro’ya çamaşırhane hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Etrafta alışveriş yapmak için marketler, cafe ve restaurantlar var. Temizliğin de iyi olduğunu söyleyebilirim.

Belki tek sıkıntısı odaların biraz küçük olması. Barcelona gibi bir şehirde, odada çok fazla vakit geçirilmeyeceği düşünüldüğünde, bu da büyük bir problem yaratmasa gerek. İlginç bir şekilde, yazdığım diğer hostellere göre puanı düşük. Açıkçası bu duruma bir anlam veremedim. Yine de tavsiye ediyorum. Booking puanı: 6,6 Barselona’da nerede kalınır? Barcelona Rooms 294

Freedom Hostel (Budva, Karadağ)

Budva, Karadağ‘ın en popüler tatil şehirlerinden biri. Budva plajları ve gece hayatı çok meşhur. Yazın fazlasıyla kalabalık olan kent, ben sonbaharda gittiğim için oldukça tenhaydı. Budva’ya ulaşım, Budva’da gezilecek yerler ve çok daha fazlası için Budva gezi yazılarımı okuyabilirsiniz: Budva Gezisi 1. Bölüm , Budva Gezisi 2. Bölüm

Budva Freedom Hostel, Stari Grad’ın kalbinde.

Budva’dan hostel önerim Freedom Hostel olacak. Şehrin tarihi kısmında yani Stari Grad içinde yer alıyor. Buradan daha merkezi bir yer yok, öyle söyleyeyim. 🙂 Hostel küçük ama sevimli. Çok fazla odası olmadığı için, özellikle yazın tercih edecekseniz önceden yer ayırmakta fayda var. Ufak bir ortak alanı ve mutfağı var.

Budva, Sveti Stefan Adası

Hostelin odaları oldukça temiz ve Wi-Fi bütün odalarda sorunsuz çalışıyor. Banyo ve tuvalet ortak. Resepsiyon görevlilerinin İngilizceleri gayet iyi. Her konuda yardımcı oluyorlar. Budva zaten çok ufak bir yer olduğu için ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Yalnızca Sveti Stefan adasına ulaşım için minibüs kullanmak gerekiyor. Onu da üstteki Budva gezi rehberinde yazdım zaten. Freedom Hostelin Booking puanı: 9,1 Sırt çantalı gezginlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Budva’da nerede kalınır? Tabii ki Freedom Hostel Budva‘da.

Budget Hostel Tourist Inn (Amsterdam, Hollanda)

2017 yılının şubat ayında, 4 günlük bir Amsterdam turu yaptım. Hava şansıma son derece güzeldi. Ucuz uçak bileti bulduğunuz an, Hollanda’nın bu en meşhur kentini bir görün derim. Amsterdam gezilecek yerler bakımından çok zengin. Ortalama 3-4 günlük bir Amsterdam gezisi yeterli olacaktır.

Şehirde son derece gelişmiş bir tramvay sistemi var. Buna rağmen merkeze yakın bir yerde konaklamak daha güzel olacaktır. Bu yüzden kalacağınız yer önem taşıyor. Amsterdam’ın merkezi kısmı Dam Meydanı ve onun çevresi oluyor. Amsterdam Gezi Rehberi içinde tüm detayları bulabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi: I Amsterdam Card oldukça kullanışlı. Detayları Amsterdam gezi yazımda bulabilirsiniz.

Amsterdam, Magere Brug Köprüsü.

Ben Budget Hostel Tourist Inn’de kaldım. Yalnız Hollanda ve özellikle Amsterdam çok sık ziyaretçi alan bir şehir olduğu için erken rezervasyon yaptırmakta fayda var. Eğer geç kalırsanız fiyatlar ciddi anlamda yükselecektir. Bunu da üzerine basarak söylemeliyim! Elinizi çabuk tutmalısınız!

Hostel konum olarak Red Light District ile Dam Meydanı arasında kalıyor. Amsterdam Centraal Merkez Tren İstasyonuna da yürüyerek 10 dakika mesafede. Kendine ait bir mutfağı ve cafe kısmı var. Kahvaltısı, şu ana kadar aldıklarım içinde standart Türk kahvaltısına en yakın olanlardan biriydi.

O yüzden kahvaltı dahil seçeneğini de seçerseniz kesinlikle pişman olmazsınız. Wi-Fi hostelin tüm odalarında çekiyor. Mutfak/Kafe kısmı da dahil olmak üzere odalar pırıl pırıl. Banyo ve tuvaletler holde yer alıyor ve ortak olarak kullanılıyor. Ancak buralar da gayet temizdi. Tesiste asansör de var.

Amsterdam Red Light District

Dediğim gibi, Amsterdam’da gezilecek yerlerin bir çoğuna yürüme mesafesinde de olduğu için, uygun fiyatlı seçeneği bulduğunuz an gönül rahatlığıyla burada kalabilirsiniz. Amsterdam’da nerede kalınır? Booking puanı 8,2 olan Budget Hotel Tourist Inn‘de. Meşhur Hollanda peynirlerini almayı da unutmayın sakın.

Archipelago Hostel Old Town (Stockholm, İsveç)

İsveç pahalı bir ülke. Başkent Stockholm gezi planı yapanlar için erken rezervasyon yaptırmak şart. Yoksa Stockholm konaklama gerçekten pahalıya gelir. Stockholm gezi notlarını daha önceki yazımda yazdığım için, burada direk Stockholm’de nerede kalınır sorusunun cevabını vermek istiyorum.

Stockholm’de Archipelago Hostel’de kaldım. Burası şehrin old town denen tarihi bölgesi olan Gamla Stan’ın tam ortasında. Çok sayıda odası olmayan, küçük ama temiz bir hostel. Ben, dört kişilik odada dört gecelik konaklama için 800 İsveç Kronu yani yaklaşık 350 Türk Lirası ödedim. Bildiğiniz gibi İsveç para birimi olarak Kron kullanılıyor.

Hostel; Stockholm Kraliyet Sarayı, Stockholm Nobel Müzesi, Riddar Holmen adası ve Kilisesine yürüme mesafesinde. Ayrıca yine Stockholm gezilecek yerler arasında yer alan Djurgarden ve Skeppsholmen adalarına kalkan feribot iskelesine de çok yakın. Bu yüzden kesinlikle öneririm.

Stockholm’de nerede kalınır? Archipelago Hostel Old Town Gamla Stan’da.

Stockholm’de kışın gün ışığı süresinin kısa olduğunu unutmayın!

Burası ile ilgili söyleyebileceğim en önemli şey ise, hostele mutlaka Booking.com’da belirtilen check-in saatleri içinde gelmek zorundasınız. Peki gelmezseniz ne olur? Kapıda kalabilirsiniz çünkü Check-in ve check out saatleri dışında resepsiyon kapalı. Yani burada 24 saat çalışan görevliler yok! Bunun dışında yatak çarşafları ve kılıfı için de ekstra 65 SEK ödenmesi gerekiyor. Bu önemli bilgiler de mutlaka aklınızda olsun.

Hostel müşterilerinin, binanın hemen karşısındaki Cafe Cronan’da indirim hakkı da var. Kahvaltı için burayı tercih edebilirsiniz. Stockholm gezi planı yapanlar için önerebileceğim Archipelago Hostel Old Town‘un Booking.com puanı 7,8.

Evet, farklı Avrupa şehirlerinden hostel önerileri sıraladığım bu yazının da sonuna geldik. Gitmeyi düşündüğünüz şehirlerden mutlaka birine denk geldiğinizi umuyorum. Ayrıca hostelinizi seçtikten sonra, yolculuğa çıkmadan önce mutlaka telefonunuza yüklemenizi tavsiye ettiğim seyahat uygulamaları var. Bu konuyla ilgili yazmış olduğum en kullanışlı seyahat uygulamaları yazıma buradan ulaşabilirsiniz:  En Kullanışlı Seyahat Uygulamaları

Kendi gezi planımı nasıl yaptığımı ise tüm detaylarıyla burada anlattım: Nasıl Geziyorum?

Yazıyı bitirmeden hemen önce, Gezivita Youtube kanalıma da bir göz atmanızı rica ediyorum: Gezivita Youtube Kanalı

Herkese şimdiden iyi yolculuklar ve iyi tatiller diliyorum!

2 Comments

  1. Ayça İmre 26 Ekim 2021
    • Gezivita 27 Ekim 2021

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.