Tayland Genel Bilgiler

Tayland Genel Bilgiler ve Tavsiyeler 1.Bölüm

Herkese merhaba.

Hatırlayacağınız gibi, daha önceki bir yazımda, gitmeyi düşünenlere Yunanistan ile ilgili genel bilgiler vermiş ve tavsiyelerimi paylaşmıştım. (O yazım henüz okumayanlar için burada: Yunanistan Genel Bilgiler ve Tavsiyeler)

Bu yazı ise yakın zamanda Tayland’a gitmeyi planlayanlara yol göstermeyi, Tayland ile ilgili genel bilgiler vermeyi ve öneriler sunmayı amaçlıyor.

Tayland dili, Tayland ulaşım, Tayland yemekleri, Tayland alışveriş, Tayland gezilecek yerler, Tayland sim kart gibi, size faydası dokunacak tüm konulara tek tek değinmek istiyorum.

Bu nedenle yazıyı ikiye ayırdım. Böylece okurken sıkılmazsınız.

Önce en can alıcı sorudan başlayalım isterseniz. Tayland Türkiye’den vize istiyor mu? Tayland’a gitmek için vize gerekli mi? Her iki soruya da yanıtımız aynı: Hayır.

Tayland nerede?

Bir Asya ülkesi olan Tayland, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında. Bordo pasaport sahibiyseniz, turistik amaçlı seyahatlerinizde otuz gün boyunca vizeden muafsınız.

Ancak unutmayın, ülkeye giriş sırasında, en az altı ay daha geçerliliği bulunan bir pasaportunuz olmalı. Eğer pasaport bitiş süreniz altı aydan daha kısa ise mutlaka pasaportunuzu yenilemeniz gerektiğinin altını çiziyorum.

Bunun yanı sıra ülkeye giriş sırasında seyahat sağlık sigortası sorulabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Gördüğüm kadarıyla vizesiz ülkelere yapılan seyahatlerde bu tamamen es geçiliyor.

15-20 Euro gibi fiyatlara yaptırılabilen bu sigorta, her şeyden önce sizin sağlığınız için çok önemli, bunu lütfen unutmayın.

Ben bunu yurt dışına her çıkışımda, istensin veya istenmesin, vize evrakları arasında olsun veya olmasın, mutlaka yaptırıyorum.

Bu iş şakaya gelmez, riske atılabilecek bir durum da değil inanın. Benden söylemesi…

The Grand Palace, Bangkok

Ko Lan Adası, Pattaya

Bangkok Floating Market

Tayland Genel Bilgiler

Tayland Dili

Ülkede Tayca konuşulmaktadır. Üzülerek ifade etmeliyim ki, ülkede İngilizce bilme oranı bir hayli düşük. Yok denecek kadar az.

Tayland bana bu yönüyle, ziyaret ettiğim ülkeler arasından Ukrayna’yı ve Beyaz Rusya’yı hatırlattı desem yanılmış olmam herhalde. Orada da iletişim kurmakta zorlanmış, benzer duyguları hissetmiştim.

Tayland’da insanlara “Do you speak English?” sorusunu yönelttiğiniz zaman aldığınız yanıt standart: Little.

Polisten hediyelik eşya satıcısına, oteldeki resepsiyon görevlisinden bardaki çalışana dek herkes bu cevabı veriyor size. Ancak İngilizce seviyeleri little bile değil aslında.

Zira benim a little seviyesinden anladığım, en azından gramer olarak simple present tense ile cümle kurabiliyor olmak iken, Taylandlıların little’dan kastettikleri, aslında temel belli başlı basit kalıplar ve yine çok basit ve yaygın olarak kullanılan bazı kelimeler ve fiiller.

Go, drink, eat, yes, no, here, how much, I want, OK, all right gibi… Hepsi bu kadar. Peki öyleyse ne yapmak gerekiyor? Yani yapacak çok fazla bir şey yok aslında.

Siz de böyle konuşacaksınız ve uzun cümleler kurmaktan olabildiğince kaçınacaksınız. Zaten anlamaları mümkün değil. Cümleleri uzatarak iletişimi daha da zorlaştırmayın.

İngilizceyi metodik bir şekilde değil, kulaktan dolma öğrendikleri çok açık.

Hiç anlaşamadığınız noktada ise Google translate devreye girecek. Onun dışında elbette beden dilini de her daim kullanmak durumunda kalıyoruz bu ülkede…

Ancak buna rağmen bu ülkeye “Gülen insanlar ülkesi” denmesi boşuna değil. Anlaşamasanız bile herkes gülüyor. Sebepsizce gülümsemeniz yeterli, Türkiye’nin aksine mutlaka karşılık alacaksınız.

Bence bu, ülkenin en büyük artılarından biri.

Bangkok, Tayland. Instagram: @Gezivita

Tayland Genel Bilgiler

Tayland Dini

Tayland’ın büyük bölümü dini inanç olarak Budizm’i benimsemiştir. Turuncu kıyafetleri ile gezen Budist rahiplere, otobüslerde, metroda hatta hava alanlarında ayrılmış özel koltuklar göreceksiniz.

Budist rahipler.

Instagram: @Gezivita

Wat Arun, Bangkok

Wat Arun, Bangkok

Tayland genel bilgiler ve tavsiyeler. Bazı küçük tapınaklara girişte şort yasağı yok.

Ülkede yer alan bazı tapınaklara girişte şort yasağı bulunmaktadır. Bangkok’taki meşhur Wat Arun bunlardan biri mesela. Bazı dini yapılara giriş ücretsizken bazılarına giriş ücretlidir.

Ücretli olanlar çoğunlukla turistlerin ziyaret ettiği büyük ve popüler dini yapılardır. Dolayısıyla bunlara gitmeden önce, tüm bu bilgileri internetten mutlaka kontrol edin.

Bunun yanı sıra ülkede İslam inancının da yaygın olduğu söylenebilir. Tayland yemekleri kısmında bahsedeceğim zaten, yemek satılan bazı yerlerde “Helal” yazıları sizin de dikkatinizi çekecektir gittiğiniz zaman.

Phi Phi Viewpoint manzarası aynen bu şekilde.

Hatta Phi Phi Adasında yer alan tepedeki manzara noktasına yani seyir terasına girişte alkol yasağı vardı. Elinde birayla gün batımını izlemek için buraya gelenlerin hepsi birasını girişte bırakmak zorunda kaldı.

Yani Phi Phi’ye giderseniz, bence bir gün batımını bu noktadan izleyin.

Bunun dışında, marketlerde de gece saat 12’den sonra alkol satışı yapılmıyor, aklınızda olsun.

Tayland Hakkında Bilgiler

Tayland Para Birimi

Tayland para birimi Baht. Peki Tayland bahtı kaç TL? 10 Baht yaklaşık 8,5 Türk Lirası. 100 baht 85 TL yapıyor. (Şubat 2024 kuruna göre.)

Örneğin markette bir şişe bira, markasına göre değişmekle beraber, 40-55 baht arasında satılıyor. Mekanlarda ise bunun en az iki katına çıkıyor bu fiyat. Bir kahvaltı tabağı, yine yerine göre değişmekle beraber, ortalama 100-200 baht arasında.

Tayland bundan yaklaşık sekiz-on yıl öncesine göre artık bizim için daha pahalı bir yer.

Türk lirasının döviz karşısında 2023 yılından itibaren hızla değer kaybetmesi, Tayland’ı Türkler için seyahat edilebilecek en ucuz ülkeler arasından çıkardı diyebilirim.

Çünkü ülkede genelde dolar bozduruluyor. Elbette Euro ile de gelebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz.

Ancak bizim için pek değişen bir şey yok. Yok çünkü hem Dolar hem de Euro çoktan fırlayıp gitti zaten. Tutabilene aşk olsun.

Yine de hala çok pahalı değil belki evet ama Tayland’a eğer ilk kez gidecekseniz, geçmişte gidenlerin bu açıdan çok daha şanslı olduklarını hatırlatmak gerekiyor burada. Üzgünüm, biraz geç kaldınız ama olsun.

Çok değişik bir kültür, Avrupa’dan farklı bir Asya ülkesi ve bu ülke hayatta en azından bir kez olsun mutlaka görülmeli diyorum ben yine de.

Eh ne diyelim, Tayland’da yolunuz ve bahtınız açık olsun!

Instagram: @Gezivita

Instagram: @Gezivita

Tayland Genel Bilgiler

Hazır döviz demişken, önemli birkaç noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Kur oranları aynı şehrin hatta şehirdeki aynı caddenin üzerindeki döviz bürolarında bile çok değişken olabiliyor.

Bu nedenle parayı ilk gördüğünüz yerde sakın hemen bozdurmayın. Önce etrafı şöyle bir dolaşın, size en uygun olan yerde parayı bozdurun.

İkincisi, Avrupa’da kesinlikle rastlamadığım ama Tayland’da çok yaygın olan bir uygulama var bu para bozdurma konusunda. Bozduracağınız paranın miktarına göre de farklı oranlar var.

Yani söz gelimi 10 dolar bozdurmak istiyorsanız başka oran, 50 dolar bozdurmak istiyorsanız başka oran veriyorlar. Bunlar da döviz bürolarının camında yazıyor zaten, oradan kontrol edersiniz.

Bangkok Hava Alanında yaşadığım bir diğer deneyim de gerçekten ağzımı açık bıraktı. Zaten merkeze göre çok düşük orandan para bozan hava alanındaki bu döviz büroları, 5-10 dolar gibi küçük paraları bozmuyorlar.

50 dolar uzatıp 10 dolar bozdurmak istediğimi söylediğimde bozamayacaklarını söylediler.

Teyit etmek amacıyla bir iki farklı yere sordum, her ikisi de 50 dolardan aşağı kesinlikle bozamayacağını söyledi.

Şehir merkezine gidecek kadar para bozdurma hayalim de böylece suya düştü.

Yani ne diyeceğimi bilemiyorum gerçekten. Burada MFÖ’nün o meşhur şarkısı imdadıma yetişiyor: Sen neymişsin be Tayland, aaaaaa!

Tayland Genel Bilgiler

Tayland İnternet Paketleri-Tayland Sim Kart Fiyatları

Tayland internet paketleri veya Tayland sim kart fiyatları ile devam edelim isterseniz. Ülkeye giriş genelde başkent Bangkok’tan yapıldığı için, benim size önerim hava limanına iner inmez bir hat satın almanız yönünde olacak.

Tayland sim kart firmaları

Ülkenin önde gelen birkaç mobil şirketi var: DTAC ve Ais.

Zaten Bangkok Suvarnabhumi Hava Alanı, indiğinizde de göreceksiniz, bunların ufak ufak yan yana sıralanmış bürolarıyla dolu.

Başınızı çevirdiğiniz her bir köşede bunlardan var. Bence burada öyle üçün beşin hesabını pek yapmayın, iner inmez buradan istediğiniz bir paketi hemen satın alın.

Ben 15 günlük 30 GB paketine 1000 baht verdim mesela. Şehir içinde daha ucuza bulmak mümkün mü? Elbette mümkün.

Ama iner inmez hemen internet kullanmaya başlamak bana daha önemli geldi açıkçası. Bu konuda karar sizin.

Tayland Genel Bilgiler ve Tavsiyeler

Tayland Ulaşım 

Tayland ulaşım konusunda iki noktaya değinmek istiyorum. İlki Türkiye’den Tayland’a ulaşım, diğeri Tayland içinde ulaşım.

İstanbul Tayland uçak bileti Tayland turu esnasında en önemli seyahat kalemi olarak karşımıza çıkıyor.

Genelde Türkiye’den Tayland’a aktarmalı uçuş seçeneği tercih ediliyor. Daha ucuz olduğu için elbette. Aktarma yeri ise genelde Birleşik Arap Emirlikleri veya Katar oluyor.

Ancak THY’nin başkent Bangkok’a direk ve düzenli seferleri var. Bu şekilde İstanbul Bangkok arası direk uçuş dokuz saat sürüyor.

Phi Phi Adası

Phi Phi Adası

Phuket Patong Beach

THY’nin Phuket’e direk uçuşu da var aslında. Bangkok’a göre daha az olmakla beraber, seyahat planınıza uyuyorsa bu da değerlendirilebilir.

Bu şekilde İstanbul Tayland direk uçuş seçeneğini düşünenlere, gidiş ve geliş uçuş saatlerini mutlaka akşama almalarını öneririm. 19:00-20:00 gibi ve daha sonrasına.

Peki neden? Böylece uçuşun büyük bir bölümünü uyuyarak geçirebilir ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız da ondan.

Uçağın içinde, uyku dışında müzik dinlemek, bir şeyler izlemek, kitap okumak, akşam yemeği, sabah kahvaltısı ve bunların arkasından çay/kahve ikramları falan derken, dokuz saatin aslında çok da uzun bir süre olmadığını kendiliğinden göreceksiniz.

Sonuç olarak İstanbul Tayland ulaşım konusunda aktarmalı ve direk seçeneklerini karşılaştırın, fiyat ve zaman açısından size en makul geleni seçin.

Tayland Genel Bilgiler

Tayland içinde ulaşım denince akla gelen çok önemli bir uygulama var: Grab.

Bunu mutlaka akıllı telefonunuza yükleyin! Çünkü kesin kullanacaksınız. Hiç düşünmeyin bile.

Tayland genel bilgiler

Grab, bizdeki Getir gibi hem yemek hem de ulaşım hizmeti sunan bir aplikasyon. Asya ülkelerinde çok yaygın olarak kullanılıyor.

Bizi daha çok ilgilendiren tarafı elbette şehir içi ulaşım. Pattaya, Phuket gibi büyük şehirlerde rahatlıkla ve güvenle kullanabileceğiniz Grab, aynı Uber gibi aslında.

Gideceğiniz yeri işaretliyorsunuz ve size tahmini ödeyeceğiniz ücreti de gösteriyor. Şoför gelip sizi bulunduğunuz yerden alıyor. Birden fazla kişiyseniz hem konforlu olur hem de çok hesaplıya gelir.

Grab’in içinde, Tayland’da şehir içi ulaşımda çok sık kullanılan motosikletler de var.

Grabbike seçeneğini işaretleyerek, Grab taksiden de ucuza seyahat edebilirsiniz bu şekilde. Mesela benim gibi tek kişiyseniz taksiden çok daha uyguna gelir.

Gelelim şehirler içindeki en yaygın toplu taşıma araçlarına. Pattaya’da en yaygın toplu taşıma aracı, altta gördüğünüz Song Taew isimli taşıt.

Song Taew özellikle Pattaya’da çok yaygın olarak tercih ediliyor.

Tayland Tavsiyeler

Bu taşıt bizdeki minibüs/dolmuş mantığıyla çalışıyor diyebilirim. Tek farkı yanlarının tamamen açık olması.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi, biraz tehlikeli olmakla beraber ayakta gitmek de mümkün. Ben tavsiye etmiyorum, mutlaka oturun derim. Yer yoksa da diğerini bekleyin. Zaten arka arkaya geliyorlar.

İnmek istediğiniz yere yaklaşınca da, oturulan kısmın tavanına yakın duran düğmeye basıyorsunuz, şoför de bunu duyup sizi “müsait bir yerde” indiriyor.

Song Taew’in en dikkat çekici özelliği ise, ister yakın ister uzak mesafeye gidin, fiyatının standart olması. Evet, ben de ilk anda buna bir hayli şaşırdım ama gerçek.

Ne kadar falan diye hiç sormadan, 20 bahtı inerken direk şoföre uzatıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Pattaya’da vızır vızır çalışan bu araçlarla ilgili tek sorun, üzerlerindeki yazılardan nereye gittiklerini anlamanın pek kolay olmayışı.

Yani sizin gitmek istediğiniz yerden geçip geçmediğini öğrenmek için, yolda mutlaka elle işaret ederek aracı durdurmalı ve şoföre kendiniz sormalısınız.

Phukette ise görebildiğim kadarıyla Song Taewler yerine Tuktuklar çok yaygın. Peki Tuk Tuk nedir?

Tuk Tuk

Tayland Genel Bilgiler

Tuktuklar daha az sayıda kişi aldığı için bir nevi küçük taksi diyebilirim.

Tayland’ın simgelerinden biri olan tuktuklara binmeden önce, mutlaka pazarlık yapılması gerektiğini hatırlatmak zorundayım. Yoksa fahiş fiyatlar isteyebiliyorlar.

Bunlar gördüğünüz gibi daha turistik bir ulaşım aracı.

Bu aracın en keyifli yanlarından biri ise bindiğiniz zaman istediğiniz müziği açtırabilmeniz.

Tuktukların devasa kolonlarından gelen ses, araca açık hava diskosu havası veriyor. Ben bir defasında Tarkan’ın Dudu şarkısını son ses çaldıran bir Türk arkadaş grubuna denk gelmiştim mesela.

Tabii bunların yanı sıra en yaygın ulaşım aracı olarak motosikletler kullanılıyor Tayland’da. Her yerden rahatça kiralayabilirsiniz.

Ancak vızır vızır geçen motosikletler, tuktuklar, song taewler ve özel araçlar arasında yayalar adeta köşe kapmaca oynuyor bu ülkede. Yine Avrupa’nın aksine burada yaya geçidinde yayaya yol vermek diye bir şey kesinlikle söz konusu değil!

Ben İstanbul’dan talimli olduğum halde kimi yerlerde karşıdan karşıya geçerken bir hayli zorlandım doğrusu, siz de çok dikkatli olun.

Tüm bu keşmekeş trafiğe rağmen herhangi bir kazaya denk gelmediğimi belirtmeliyim. Bu da şaşırtıcıydı.

Kaos, kendi halinde bir düzen oluşturmuş Tayland trafiğinde… Aynı İstanbul gibi.

Çok fazla trafik polisi de görmedim yollarda. Trafik polisleri görebildiğim kadarıyla otobana çıkışlarda kontrol yapıyorlar.

Mesela Phuket’in meşhur ve en turistik yeri olan Patong bölgesinden, yakında yer alan güzel Phuket plajlarından biri olan Kata Plajına giderken polisin ana yola çıkışta kontrol yaptığını gördüm. Genelde motosikletleri çevirmişti.

Eğer yanlışım yoksa bizim ehliyetimiz bu ülkede geçerli değil. Mutlaka uluslararası geçerliği olan bir ehliyet gerekiyor.

Böyle bir durumda motosikletle polise yakalanmanız durumunda ise ne yapacağınızı biliyorsunuz. (Tabii ki bu seferlik hoş görmesini rica edeceksiniz, yoksa sizin aklınıza başka bir şey mi geldi hınzırlar?)

Tayland Genel Bilgiler ve Tavsiyeler

Gelelim Tayland şehirler arası ulaşım seçeneklerine.

Burada karşımıza üç araç çıkıyor: otobüs, tren ve uçak. Uçak en hızlı ve en kestirme seçenek. O nedenle biraz bunun üzerinde durmak istiyorum.

Özellikle de Tayland’ın kuzeyinden güneyine/güneyinden kuzeyine gitmeyi düşünüyorsanız (Mesela Bangkok Phuket arası ve Phuket Bangkok arası ulaşım için) ben size mutlaka uçak kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Neden? Çünkü çok kısa sürüyor. Bangkok Phuket arası ulaşım, uçakla sadece 1,5 saat.

Tayland haritası ve popüler şehirler.

Eğer rotanız belliyse ve bileti son dakika değil daha önceden alırsanız, 15 dolardan başlayan fiyatlara Tayland içinde ucuz uçak bileti bulabilirsiniz rahatlıkla.

Peki bileti nereden alacaksınız? İki tane ucuz hava yolu ismi vereceğim burada size: Thai Vietjet Air ve Air Asia

Tayland genel bilgiler ve tavsiyeler. Thai Vietjet Air ve Air Asia ülke içinde ucuz uçak bileti satan iki hava yolu.

İkisini de kullandım. Sadece kabin bagajım olduğu için, Bangkok Phuket ve Phuket Bangkok arası ulaşıma toplamda yaklaşık 60 dolar ödedim. Daha erken alsaydım, daha da uyguna gelebilirdi.

Bu fiyata, yazın yani yüksek sezonda İstanbul Antalya arası veya İstanbul Bodrum arası gidiş dönüş uçak bileti bile bulamazsınız kolay kolay…

Tayland genel bilgiler ve tavsiyeler. Suvarnabhumi Bangkok’ta yer alan iki hava alanından biri.

Tayland Genel Bilgiler ve Tayland Tavsiyeler

Bir hatırlatma daha yapmak istiyorum burada.

Bangkok’ta, biri üstte yazdığım ve daha çok uluslararası uçuşların gerçekleştirildiği Suvarnabhumi, bir diğeri ise daha çok Tayland içinde iç hat uçuşlarının yapıldığı Don Mueang Havalimanı olmak üzere iki tane hava limanı bulunuyor.

Bilet araştırırken buna da mutlaka dikkat edin.

Her iki hava limanına olan uçuş fiyatlarını karşılaştırıp öyle karar verin. Phuket için zaten sorun yok, sadece bir tane hava limanı var şehirde.

Ancak Phuket hava limanında yaşadığım ilginç bir olayı da burada aktarmadan geçmek istemiyorum. Sizin de aklınızda bulunsun.

Bangkok’tan Phuket’e yaklaşık 23:00 sularında vardım ve toplu taşımanın olmadığını şaşkınlıkla fark ettim. Böylesine turistik bir şehirde, üstelik yüksek sezonda ve erken diyebileceğimiz bir saatte shuttle bitmişti.

Yani siz de Phuket hava alanına akşam 22:00 sonrasında gelirseniz, ya hava alanındaki taksileri kullanmak zorundasınız ya da Grab Taksi’yi.

Ben Grab’den çağırdığım taksiyle Phuket’te kalacağım yer olan Patong bölgesine geçtim. İkisinin de fiyatı birbirine çok yakın zaten.

Phuket Hava limanı ile Patong arası mesafe. Phuket Old Town da Patong’a pek yakın değil. Aklınızda bulunsun.

Ancak Phuket hava alanı ile Patong arası yaklaşık 36 km. Yaklaşık 900 baht ödedim. Yani taksiyle bu yol bir hayli tuzluya geliyor. Bu benim Tayland turu sırasında bir kalemde yaptığım en pahalı harcamalardan biriydi.

Bunu da eklemiş olayım.

Tayland Genel Bilgiler

Son olarak otobüs ile Tayland şehirler arası ulaşımdan biraz bahsedeyim. Örneğin Bangkok ile Pattaya arası yolculuk otobüsle yaklaşık iki saat sürüyor. Ücreti 143 Baht.

Burada karşımıza Roong Reuang Coach isimli firma çıkıyor: Roong Reuang Coach

Ancak bu firma, gördüğüm kadarıyla internet sayfasında belirtilen saatlere uymuyor.

Benim Tayland’da bulunduğum dönem yüksek sezon olduğu için, sefer saatlerinin talebe göre değişiyor olması muhtemel diye düşünüyorum.

Bangkok Pattaya arası ulaşım için en hesaplı seçenek otobüs.

Pattaya

Neticede Bangkok Pattaya arası ulaşım için en ucuz seçenek bu otobüs.

Bangkok Hava Alanının alt katında ofisi var. Binmeden önce kalacağınız yeri söyleyip ona göre bilet almayı unutmayın. Çünkü Pattaya’da birden fazla otobüs terminali var.

Ben Jomtien Otobüs Terminaline gitmiştim ve bilet alırken bunu özellikle belirttim.

Ben bu yazının ikinci bölümünü hazırlarken,  siz de şu yazıma göz atabilirsiniz: Ucuz Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.