Podgorica Gezi Rehberi

Podgorica Gezi Notları

Herkese merhaba!

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğim Karadağ turu, hatırlayacağınız üzere turistik özelliğiyle öne çıkan Budva’dan başlamıştı. Budva ile ilgili o yazıya buradan ulaşabilirsiniz: Budva Gezi Notları

Bu yazıda ise Karadağ ile ilgili genel bilgilerden başlayarak, asıl olarak başkent Podgorica’dan bahsedeceğim. Karadağ nerede sorusunun yanıtını Budva ile ilgili yazımda vermiştim aslında. Yine de bir kez daha hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum…

Dağılan Yugoslavya’nın altı devletinden biri olan Karadağ, Adriyatik Denizine genişçe kıyısı olan bir ülke. Dağların ve denizin iç içe geçtiği bu ülkenin en uzun sınırı kuzeyi ve batısındaki Bosna-Hersek ile. Güneydoğusunda Arnavutluk, doğusunda ise Sırbistan ve Kosova var. Gördüğünüz gibi bunların hepsi Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında.

Ülkenin demografik yapısı oransal olarak büyükten küçüğe; Karadağlılar, Sırplar, Boşnaklar, Arnavutlar şeklinde sıralanıyor. İklimi ise biraz karışık. Karadağ hava durumu sürekli değişkenlik gösteren cinsten diyebiliriz. Deniz kıyısında Akdeniz iklimi görülürken, iç kesimlere gidildikçe karasal iklimin hakim olduğunu görüyoruz.

Podgorica kalabalık bir şehir değil…

Ülke, en güçlü dönemini Kral 1. Nikola Petrovic (D. 1841 – Ö. 1921) zamanında yaşar. Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen, Karadağ para birimi Euro. Pahalı bir yer olduğunu söyleyemem. Podrogica ise Karadağ’ın başkenti. Ancak bir başkente göre nüfusu oldukça düşük. Şaka değil, adeta İstanbul’un kalabalık bir semtinin nüfusu kadar…

Şehir Merkezi

Podgorica aslında Sırpça bir isimmiş. Bunu, Kotor gezisi sırasında tepedeki kaleye çıkarken karşılaşıp muhabbet ettiğim iki Sırp çocuktan öğrendim. Başkent, daha önce bir dönem Titograd ismiyle de anılmış.

Daha çok Parasız Yatılı isimli öyküsüyle bilinen Füruzan’ın, “Balkan Yolcusu” isimli kitabında, dağılmadan önceki Yugoslavya vatandaşlarıyla yapılan röportajlarda, insanların çoğunun eski Yugoslavya günlerini özlemle andığını okumuştum. (Daha fazla seyahat kitabı için bu yazıma bakabilirsiniz: Seyahat ve Gezi Kitapları)

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da gezilecek yerler çok fazla değil ne yazık ki… Ancak unutmayın; hayattaki her şey başlı başına bir deneyim. Gitmek, gezip en azından bir kez olsun görmek gerekiyor. Ve size iyi bir haberim daha var. Ucuz olmasının yanı sıra, Podgorica’da şehir içi ulaşım çok kolay. Çünkü her yere yürüyerek gidebilirsiniz!

Podgorica Hercegovacka Caddesi

Budva gezi notlarının 1. bölümünde, Podgorica Hava alanı-Podgorica şehir merkezi arası ulaşımı için taksici ile pazarlık sonucu 10 Euro’ya anlaştığımı yazmıştım. Biraz garip olacak ama, Podgorica şehir merkezi-Podgorica Hava alanı arası ise 6 Euro tutuyor. Yani hava alanından merkeze gitmek, merkezden hava alanına gitmekten daha pahalı!

Gerçi ben hosteldeki çocuğun tavsiyesi ile City Taxi‘yi tercih ettim. Bu nedenle daha düşük ücret ödemiş de olabilirim. Diğerlerini bilmiyorum çünkü.

Bence gittiğinizde siz de gönül rahatlığıyla City Taxiyi (Dışı açık yeşil renkli olan) tercih edebilirsiniz. Hatta kalacağınız hostelde birileriyle denk gelip hava alanına beraber giderseniz, çok çok daha cüzi bir ücret (kişi başı 1-2 Euro) ödemiş olursunuz.

Podgorica Havaalanı, şehir merkezinden taksiyle yalnızca 15 dakika sürüyor. Yani oldukça yakın. Podgorica’ya İstanbul’dan uçak ile ulaşım ise 1,5 saat sürüyor.

Podgorica Ulaşım: Podgorica Otobüs Terminali, bir başkente göre oldukça ufak diyebilirim.

Otobüs Terminalinin içi daha da küçük 🙂

Podgorica’da, otogar ile şehir merkezinin tam ortasında yer alan Hostel Podgorica‘da kaldım. Banyo ve tuvaletler ortak. Odalar temiz. Hostel fazla büyük değil. Ancak yeri mükemmel!

Hala kalmayanlar için şunu söyleyeyim, hostelde kalmak gerçekten güvenli, üstelik çok da ucuz. Hostellerle ilgili, aklınızdaki soruların (Hostel nedir? Hostelde kalmak güvenli midir? Hostellerde kahvaltı var mı? vs.) cevaplarını daha önce yazmış olduğum şu iki yazıda bulabilirsiniz: (Hosteller ile ilgili merak edilenler 1. Bölüm) (Hosteller ile ilgili merak edilenler 2. Bölüm)

Podgorica Gezi Rehberi: Gorica Tepesi Girişi

Podgorica Gezilecek Yerler: St. George Kilisesi

Podgorica St. George Church

Ülkede şehirler arası ulaşım otobüslerle sağlanıyor ve Budva-Kotor, Kotor-Podgorica, Podgorica-Budva arası tecrübelerime göre, otobüsler pek dakik değil gibi…

Konfor olarak da çok fazla şey beklemeyin. Ancak marketler ucuz, alkol ucuz. Karadağ’da Kotor’un şarabı meşhur örneğin… Plantaze Vranac isimli şarabı tavsiye edebilirim aklımdayken.

Podgorica St. George Kilisesi içi

Podgorica St. George Kilisesi içi

Podgorica St. George Kilisesi içi

Öyleyse Podgorica gezilecek yerleri anlatmaya başlayalım hemen… 10. Yüzyıla tarihlenen St. George Kilisesi görülmesi gereken yerlerden biri. Bu tarihi kilise, rekreasyon ve piknik alanı Gorica Hill‘in (Gorica Tepesi) hemen yanında. Stadyumun ise tam karşısında kalıyor. Yazın giderseniz bu parkı da gezin. Kışın pek tadı yok.

Buraya giden caddede yürürken karşınıza Ziraat Bankası çıkacak. Ayrıca bu civar bütün cafelerin, fast-food restoranlarının, barların ve süpermarketlerin olduğu Podgorica şehir merkezi… Trafiğe kapalı olan ünlü Hercegovacka Caddesi de burada yer alıyor.

Ziraat Bankası Podgorica Şubesine bir havale yapacaktım 🙂

Podgorica Görülecek Yerler: Sahat Kula

Podgorica Saat Kulesi. Hemen yanında Pod Volac Restoran var.

İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir bombalanmış. Bu nedenle, şehirde ayakta kalabilen çok fazla tarihi yapı yok. Sahat Kulesi, Podgorica’da görülecek yerlerin başında geliyorUlaşım çok kolay. Bu kule benim kaldığım hostele 5, otogara 15 dakika yürüme mesafesinde.

Sahat Kula olarak da geçen kulenin yapım tarihi 1667. Galata Kulesinin kare şekli aslında. Kentte Osmanlı döneminden kalan birkaç yapıdan biri. Söylediğim gibi, 2. Dünya Savaşındaki bombalamalardan hasar almadan ayakta kalabilmeyi başarmış, ziyaretçilerini bekliyor. Ancak içine girilmiyor.

1 porsiyon Tulumba tatlısını 2 kişi rahat yer 🙂

Pod Volac’ta öğlen yemeğim. Fiyatlar oldukça ucuz.

Kaan, iyisin hoşsun ama, sürekli müzisyenlerden, kitaplardan bahsediyorsun” diyenler için, bu defa biraz da Karadağ’da yemek kültüründen bahsedeyim. Mesela Karadağ’da ne yenir? Öyle ya, müzik ruhun gıdası, peki ya bedenler? 🙂

Podgoricanın en meşhur restoranlarından biriyle sizi tanıştırayım hemen: Pod Volac Restaurant. Bu ismi bir yere not alın mutlaka. Burada her telden insan var: Çocuklarıyla birlikte gelen aileler, tek başına oturup bira içen kişiler, yemek yiyen genç çiftler… Garsonlar ilgili, atmosfer rahat ve sıcak, fiyatlar ucuz. Eh, daha ne olsun?

Podgorica Pod Volac Restauran iç kısım.

Podgorica’da yemeğin adresi: Pod Volac.

Benim ısmarladığım yemek şu şekildeydi: Kebaps, Somun Ekmeği, Niksicko Birası ve tulumba tatlısı. Bunlar menüde buraya aynen yazdığım Türkçe isimlerle geçiyor bu arada. Sadece somuna “Sarajevo Bread” deniyor. Tek fark bu. Bu da bizim tombik döner ekmeği aslında. Kebaps dediği de yine bizim cızbız köfte.

Tadı gayet lezzetli, yanında da bir parça soğan. Mis. Artık dişlerimizi fırçalayacağız, yapacak bir şey yok. Pod Volac Restaurant Podgorica Saat Kulesinin hemen önünde. Şimdiden giden herkese afiyet olsun diyorum.

Podgorica Milenyum Köprüsü

Milenyum Köprüsünün altından akan bu nehir Moraca Nehri

Şehrin simgelerinden Milenyum Köprüsü 2005 yılında inşa edilmiş.

Milenyum Köprüsü Podgoricada görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Yeni yapılmış. Köprü olarak öyle aman aman bir özelliği yok aslında. Değişik bir mimari stili var. Sağanak yağmura yakalandığım için köprünün çevresini etraflıca gezemedim. Hemen ilerisindeki stadyumun dükkanlarından birinin saçağı altına sığındım.

Burası da Karadağ futbol takımlarından FC Buducnost‘un stadı. Yağmurun dinmesini beklerken basın giriş kapısı gözüme çarpıyor. Bir ümitle zile basıyorum ama açan yok. Sırbistan’ın başkenti Belgraddaki Partizan ve Ajax Amsterdam Arena Stadından sonra, bu içini göreceğim 3. stadyum olacaktı… Ancak giremedim.

Podgorica Gezisi: Buducnost Futbol Takımının Stadyumu

Ulica Slobode Podgorica kentin meşhur caddelerinden bir diğeri. Burada dolaşırken bir Bookstore buldum. İçinde İtalyanca bir şeyler bulabileceğimi (en azından basit hikaye kitapları) düşünmüştüm ancak dükkandaki yabancı yayın sayısı çok azdı, olanlar da bir rafta yer alan fantastik türde yazılmış İngilizce romanlardan ibaretti ne yazık ki…

Başkentte sağanak yağmura denk geldiğim ve vaktim çok kısıtlı olduğu için ancak buraları gezebildim. Sizin vaktiniz varsa, Ribnica ve Moraca Nehirlerinin ağzında yer alan Sastavci Köprüsünü de görebilirsiniz. Burası da eski bir Osmanlı köprüsü.

Ayrıca, 1926 yılında kurulan ve yazının başında bahsettiğim Kral Nikola ile aynı ismi taşıyan King Nikola Palace & Museum‘u da ziyaret edebilirsiniz. Bunlar Podgorica gezi rehberinin olmazsa olmazları…

Yazıyı bitirmeden önce bir iki ilave bilgi daha eklemek istiyorum. Mesela Podgorica Hava alanındaki Duty Free’nin çok da ucuz olmadığını söyleyebilirim. Sabiha Gökçen Hava limanında aynı ürünler için daha uygun fiyatlar gördüğümü anımsıyorum. Karadağı gezmek isteyenler için en uygun mevsimler ise yaz ve ilkbahar. Başkent Podgorica için bir gün ayrılabilir.

Bir başka yazıda tekrar görüşmek dileğiyle!

2 Comments

  1. Rebeca 27 Eylül 2017
    • Kaan Önem 28 Eylül 2017

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.