Yugoslavya Müzesi/Tito Anıt Mezarı

Yugoslavya Müzesi

Herkese merhaba!

Bu kez rotamızı Sırbistan’a, başkent Belgrad’a çeviriyoruz. (Bu bloğa ilk kez geldiyseniz, hakkımda bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz => Gezivita)

Bu yazımda, yakın zamanda Belgrad seyahati düşünenler için, Belgrad gezilecek yerler içinde yer alan bir yerden bahsetmek istiyorum: Muzej Jugovlavije veya Türkçe ismiyle Yugoslavya Müzesi.

Yugoslavya tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, burası doğru adres.

Ancak burayı özel yapan çok önemli bir detay daha var.  Müzenin hemen yanında Tito’nun anıt mezarı bulunuyor.

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi bahçesindeki Tito heykeli

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Instagram: @Gezivita

Josip Broz Tito ismini, nam-ı diğer Tito’yu eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Yugoslavya’nın eski ve ünlü devlet başkanı, 1892 yılında bugün Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana’na doğmuş, 1980 yılında Belgrad’da ölmüştür.

(Slovenya’nın doğa harikası Bled Gölü ile ilgili yazmış olduğum yazıya da buradan ulaşabilirsiniz => Bled Gezi Notları)

İşte Tito’nun mezarı, Yugoslavya Müzesi ile aynı alan içinde yer alıyor. Böylece her iki yeri de aynı anda ziyaret edebilirsiniz. Öyleyse şimdi burayı biraz daha yakından tanıyalım.

Yugoslavya Müzesi

Belgrad’da yer alan Yugoslavya Müzesi şehir merkezinin biraz dışında kalıyor. Ancak üzülmeyin zira buraya ulaşım gerçekten çok kolay. Merkezden 40 ve 41 numaralı otobüslerle rahatça ulaşabilirsiniz. Durak müzenin hemen önünde zaten.

2016 yılına dek Yugoslavya Tarihi Müzesi adıyla anılan yapı, o tarihten itibaren Yugoslavya Müzesi adıyla hizmet veriyor.

Yugoslavya Müzesi giriş ücreti 600 Sırbistan Dinarı. Türk lirası olarak yaklaşık 170 lira yapıyor. (Şubat 2024 kuruna göre.) Türkiye için konuşmak gerekirse, artık neredeyse sadece bir kahve parası diyebilirim.

Pazartesi günleri kapalı olan müze, salı ve pazar günleri 10:00-18:00 saatleri arasında açık.

Müzede sergilenen objeler ve bilgi notları aracılığıyla artık geriye sadece ismi kalmış olan, bir zamanların Yugoslavya devleti hakkında bilgiler edineceksiniz.

Yugoslavya tarihi

Yugoslavya tarihi

Yugoslavya tarihi

Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora yaptığım için, elbette ben müzeyi daha da farklı bir gözle gezdim. Eminim siz de beğeneceksiniz.

Kalıcı sergi alanında eski ve önemli olayların yaşandığı dönemin gazeteleri, halılar, kilimler, müzik aletleri türünden çeşitli folklorik öğeler, silahlar, tablolar ve resimler sergileniyor.

Elbette ülkenin sosyalist geçmişine ait objeler de var burada.

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Tito Anıt Mezarı

Tito’nun anıt mezarı ise, müzenin House of Flowers denilen kısmında yer alıyor.

Tito Anıt Mezar

Tito Anıt Mezar

Tito Anıt Mezar

Tito Anıt Mezarı

Bu kısımda, Tito’nun hayatıyla ilgili detaylı bilgi edinecek, onun çeşitli devlet başkanları ile olan fotoğraflarını göreceksiniz.

Ayrıca yine Tito’ya dünyanın çeşitli yerlerinden gönderilen hediyeler ve onun kendi giydiği kıyafetlerden bazıları da müzede sergileniyor. Burayı gezmek için bir-iki saat ayrılabilir.

ABD başkanı Kennedy’nin Tito’ya hediye ettiği eşyalar.

Yugoslavya Müzesi

Yugoslavya Müzesi

Ben, eski Yugoslavya ülkelerinden, Kosova hariç hepsini gezmiştim. Bu, Belgrad’a ise ikinci gelişimdi. Ancak Tito için yapılmış olan anıt mezarı ve müzeyi ilkinde gezememiştim.

Memnun kaldığımı söyleyebilirim. Sırbistan Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Belgrad, Sırbistan

Henüz ziyaret etmediyseniz, ilk fırsatta mutlaka gelip görmenizi isterim. Aşağıya birkaç farklı yazımı daha bırakıyorum.

Bir başka yazımda tekrar görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın, Gezivita’yı takipte kalın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.