Kiev Gezi Rehberi

Kiev Gezi Rehberi

Kiev gezi yazıma hepiniz hoş geldiniz!

Hatırlayacağınız gibi, Ukrayna gezisi başlığı altında iki yazı yayınlamıştım şu ana kadar. Bunlar, ülkenin kültür ve sanat şehri olan Lviv gezi notlarımdı. Okumak isteyenler için o yazılarım burada:

Ayrıca bu iki yazıda Ukrayna ile ilgili genel bilgilerden de bahsetmiştim. Ukrayna dili, Ukrayna tarihi, Ukrayna para birimi, Ukrayna ulaşım gibi…

Bu defa birlikte bir Kiev turu yapacağız. Bu yazı bir anlamda Kiev gezi rehberi olarak da okunabilir rahatlıkla. Kiev rehberi hakkında bilgi vererek başlayalım öyleyse hemen. Şehrin tarihsel geçmişinin hikayesi oldukça uzun aslında. Ben kısa bir özetle yetinmek istiyorum.

Kiev, mitolojiye göre 3 erkek kardeş tarafından kurulmuş: Kyi, Shchek ve Khoryv. Bunlardan Kyi, Kiev’e ismini veren kardeş olarak kabul ediliyor. Bunların bir de Lybid isminde kız kardeşleri varmış. Bugün Khoryv diye geçen bölge, Kiev’in en eski kısımlarından biri.

Sovyetler Birliği döneminde de oldukça önemli bir merkez olan Kiev, günümüzde ise özellikle doğası ve önemli dini merkezleri ile öne çıkıyor. Ayrıca omuzlarında Ukrayna’nın başkenti olmasının da ağır yükünü taşıyor.

Peki Kiev nerede? Başkent, Ukrayna’nın ortasında ve biraz kuzeyinde kalıyor. Ülkenin batısındaki Lviv’in aksine Rusça kullanımı burada biraz daha yoğun.

Kiev uçak bileti İstanbul’dan direk uçuşlara pahalı olduğu için önce Lviv’e gittim. Orayı gezdikten sonra Kiev’e geldim. Dönüş için tekrar Kiev’den Lviv’e trenle döndüm ve oradan da İstanbula uçtum. Dolayısıyla, isterseniz Lviv Kiev arası ulaşım nasıl oluyor sorusundan başlayalım önce.

Ukraynalı bir arkadaşım, ben gitmeden önce sorduğumda otobüs ile ulaşım olduğundan da bahsetmişti ama hiç bakmadım açıkçası… Dolayısıyla Kiev Lviv arası ulaşım için tren en uygun seçenek diyebilirim. Siz de onu tercih edebilirsiniz. Yolculuk hızlı tren ile 5 saat sürüyor. Fiyatların ucuz olduğunu Lviv gezi notları içinde belirtmiştim. Hızlı olmayan trenlerin sefer süreleri çok daha uzun. Ukrayna tren biletleri ile ilgili detaylı yazım burada: Ukrayna’da Tren Seyahati

Kiev gezi rehberi: Kaldığım Dream House Hostel

Tren ile Kiev’e vardıktan sonra, garın çıkış kapısında elimdeki haritayla etrafa baktığımı gören taksicilerden biri hemen yanıma yanaşıyor. Gideceğim adres çok merkezi bir yer olan Andrivsky Bulvarı. (Andrevski Spusk) Hostelim burada.

Ne kadar diye sorduğumda 150 Grivna cevabını veriyor. (Ukrayna para birimi Grivna. 100 Grivna = 13 TL örneğin) Ben 100 teklif edince gülerek uzaklaşıyor. Ağzından çıkan son sözleri zar zor işitiyorum: Good luck…

Gerçekten de şanslıymışım çünkü onun istediği ücreti kabul etmeden, kendi teklif ettiğim 100 grivnadan da olmadan, yalnızca 20 grivnaya (Yani 2,5 Türk Lirası) üstelik 5 jeton birden satın alarak (tekil her bir kullanım için bir jeton yeterli, aktarmalar ücretsiz) metro ile önce Kiev’in merkezi olan Maidan Nezalezhnosti durağına gidiyorum. Oradan da aktarma yaparak Kontraktova Ploshcha durağında iniyorum ve hostele rahatça ulaşıyorum.

Kiev ulaşım : Kontraktova Ploshcha durağı. Yazıldığı gibi okunur 🙂

 

Kiev gezi rehberi: Kiev metro hattı. Kiev’de gezilecek yerlerin tümü Maidan ve çevresinde.

Kiev metro hattı 3 renkten oluşuyor: Kırmızı, mavi ve yeşil. Metrolar oldukça eski. Yürüyen merdivenler de İstanbul’a kıyasla bir hayli uzun. 1-2 sayfa kitap okuyabilirsiniz hatta. Bir rivayete göre bunun sebebi, zamanında buraların gerektiğinde sığınak olarak da düşünülmüş olmasıymış. Kiev metrosunun, günlük yaklaşık 1,5 milyon yolcunun ulaşımını sağladığını da belirteyim.

Kiev’de nerede kalınır? Kendi konakladığım Dream House Hosteli kesinlikle öneriyorum! Hem üstte belirttiğim gibi yeri çok merkezi hem de çok temiz. Odalar ferah ve havadar. Banyo ve tuvalet kullanımı ortak.

Hostelin geniş bir kafe/restoran bölümü de var. Bazı öğünleri benim gibi burada yiyebilirsiniz hatta. Gidip kalırsanız, kahvaltı için Chorizo, yumurta ve haşlanmış patatesten oluşan Great Breakfast‘ı mutlaka deneyin. (Fiyatı 115 Grivna: 15 TL) Ev yapımı çayların da tadına bakın. Seveceksiniz.

Kiev’de nerede kalınır? Cevap: Dream House Hostel. Yeri şahane.

Andrivsky Bulvarında (Andrevski Spusk) yer alan hostelde odalar temiz, üstelik hostelin kendi restoran/cafe kısmı da var.

Bunun yanı sıra çalışanlar da çok ilgili. Ve dünyanın her yerinden gelen gezginlerle rahatça tanışıp kaynaşabileceğiniz sımsıcak bir atmosfer var bu hostelde. Ortak alandaki bilgisayarları kullanabilir ayrıca hostelde sürekli düzenlenen ücretsiz etkinliklere de katılabilirsiniz. Bunlar arasında Ukraynaca dil kursu, sinema gösterimi, langırt turnuvası gibi aktiviteler var.

Hostel’deki ücretsiz dil kursuna da katıldım. Katılan bu grup olarak pek bir şey öğrenemesek de keyifli vakit geçirdik.

Kiev gezisi sırasında lazım olabilir. Ukrayna’da dil büyük bir problem. İngilizce bilen neredeyse hiç kimse yok..

Hostelin diğer Ukrayna şehirleri olan Odessa ve Kharkiv’de de şubeleri var. Hatta bir tane de Polonya’da, Varşova’da varmış. Kiev turu, Ukrayna turu veya Varşova gezisi düşünenler bir yere not alsınlar bu güzel hostelin ismini.

Benim 4 gece için ödediğim ücret 1250 grivna tuttu. Yani yaklaşık 170 TL. Günlüğü 40 liraya geldi diyebiliriz. (Diğer Avrupa şehirlerinden hostel önerilerim için ise şu iki yazımı okuyabilirsiniz: Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 1. Bölüm , Avrupa Şehirlerinden Hostel Önerileri 2. Bölüm)

2012 yılında gerçekleştirdiğim Polonya gezisinden bir kare. Burası başkent Varşova.

Karnım aç olduğu için, eşyalarımı hostele bıraktıktan sonra önce Maidan‘a gidiyorum. Hostelden yürüyerek de 20-25 dakikada gidilebilir. Metro’dan çıkar çıkmaz karşıma gelen Mc Donald’s çok klasik de olsa, özellikle yurt dışı gezisi yaparken yemek konusunda oldukça sorun yaşayan benim gibi biri için kurtarıcı.

Üstelik yurt dışında pek çok yerde olduğu gibi Ukrayna’da da Mc Donald’slarda Wi-Fi bedava! Ne zaman internete ihtiyaç duysam en yakındaki Mc Donalds’a gittim. Bu önemli bilgi aklınızda bulunsun.

Kiev görülecek yerler : Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı

Kiev gezilecek yerler haritası. Soldaki kırmızı işaretli yer Bessarabka Market. Sağdaki ise Özgürlük Meydanı yani Maidan. İkisi arasındaki uzun cadde ise Khreshchatyk Caddesi.

Yeni yılı Ukraynalılarla beraber ünlü Sofiskaya meydanında kutladım. Az ilerisi de Mihaylovski Meydanı. Yurt dışında yeni yıla girmek uzun süredir hayalimdi. Böylece bunu da gerçekleştirmiş oldum.

Burası, kubbeleri altın olan St. Michaels katedrali ile Sveti Sofya Katedralinin (St. Sophia Cathedral) tam ortasında kalan kısım. Hazır yeri gelmişken, Kiev gezilecek yerler denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan bu iki katedralden sırayla bahsedeyim.

Kiev görülecek yerler : Mihaylovski Meydanı. İleride St. Michael’s Katedralinin kubbesi görünüyor. Bu meydan hep cıvıl cıvıl.

St. Michael’s Katedrali özellikle altın kubbesi ve mavi rengiyle büyüleyici. Orjinal ismi St. Michael’s Golden Domed Monastery olarak geçen bu etkileyici mimari yapı, 12. yüzyılda inşa edilmiş. Hem hostele hem de az sonra bahsedeceğim Khreshchatyk (Kresçatnik) Caddesine çok yakın. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Katedralin önündeki meydan her daim cıvıl cıvıl. Burada aynı Lviv Opera Binası önünde karşılıklı olarak kurulmuş tezgahlarda olduğu gibi çok farklı yiyecek-içecekler satılıyor. Mutlaka uğrayın, tatlı hamur işlerini deneyin.

Kiev gezi rehberi: St. Michael’s Golden Domed Monastery

Kiev gezilecek yerler : St. Michael’s Golden Domed Monastery

Kiev gezisi: St. Michael’s Katedrali

Kiev gezilecek yerler : Altın Kubbeli Katedral

Kiev gezilecek yerler: Sofiskaya Meydanı. Bunları yeme de yanında yat 🙂

St. Sophia Katedrali ise Ukrayna’da UNESCO Dünya Mirası listesine giren ilk yapı. Adını İstanbul’daki Ayasofya’dan almış. Yapının gövde kısımları beyaz. Kubbeleri ise yeşil. Ortadaki ana kubbe diğerlerinden daha genişçe ve büyük.

Prens 1. Yaroslav (Yaroslav the Wise) tarafından kurulan şehirdeki bu en eski yapı 11. yüzyıla tarihleniyor. Yüzyıllar içinde karşı karşıya kaldığı Moğol istilaları, yangınlar gibi onca olaya rağmen günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş.

Kiev gezilecek yerler St. Sophia Katedrali

Kiev görülecek yerler: St. Sophia Katedralinde iç kısımdaki odalar

Kiev görülecek yerler : St. Sophia Katedrali

Özellikle -dile kolay- 1000 yıllık freskleri ve mozaikleriyle öne çıkan bu kilise, günümüzde Ortodoks Hristiyanların en önemli uğrak yerlerinden biri, adeta dini bir merkez. Aynı zamanda tipik Ukrayna mimarisini yansıtması açısından da önemli.

St. Sophia Katedrali

Kiev gezilecek yerler : St. Sophia Katedrali

Kiev gezi rehberi : St. Sophia Katedrali

Ukrayna, Kiev St. Sophia Katedrali

Kiev gezi rehberi : St. Sophia Katedrali

Alanın içinde, kilisenin dışında başka binalar da var. Yani kilise dışında ziyaret edilecek kısımlar da bulunuyor ve tüm bunları ayrı ayrı gezme şansınız var.

Ben tüm alana 120 grivna ödeyerek hepsini görmeyi tercih ettim. Zaten Türk Lirasına çevirdiğimizde çok fazla bir şey tutmuyor. Tepedeki çan kulesinden şehir manzarasını seyretmeyi de unutmayın. Bol bol fotoğraf ve video çekin.

Kiev gezi rehberi : St. Sophia Katedrali, alanın krokisi

Kiev gezi rehberi: St. Sophia Katedrali önündeki meydan

Gece yarısı hostele döndüğümde yılbaşı partisi hala devam ediyordu. Ben de ortama çabucak uyum sağladım. Orada tanıştığım Alman çocuklarla oldukça keyifli vakit geçirdik. Yarı Türk haline gelmiş olanlardan birinin “Dostum nabersin, saça bak ya!” telaffuzunu hayatım boyunca unutmam mümkün değil. 🙂

Ertesi gün, yani 1 ocak günü öğlene doğru uyandım. Kahvaltı etmek için yine Maidan civarında bir yer ararken buradaki alt geçitte hamur işi satan güzel bir yere denk geldim. Aldığım birkaç hamur işiyle kahvaltımı yaparken gözüme bir kokteyl masası ilişti. Tam çayımı yarılamıştım ki aniden yanımda bir adam belirdi. Ukraynaca bir şeyler söyledi. Tabii ki anlamadım.

Pek oralı olmamama rağmen konuşmaya ısrarla devam edince İngilizce bilip bilmediğini sordum. 3-5 kelime ile bilmediğini söyledi. Daha doğrusu söylemeye çalıştı. Ardından, ben Türküm deyince bildiği 2-3 Türkçe kelimeyi de sıraladı.

Belli ki para isteyen bu arkadaş derdini şu kelimelerle ifade etti: money, küçük -aynen Türkçe olarak bu şekilde-  ve votka. Böylece her şey anlaşıldı.

Kahvaltımı ederken 3-4 dakika boyunca bu adam sabırla Ukraynaca bana bir şeyler anlattı, ben de artık dayanamadım ve kendisine sakin sakin Türkçe cevap verdim.

Bu iki tarafın da birbirini hiç anlamadığı ilginç diyaloğun sonlarına doğru I am working dedi. Benden istediğini alamayınca da Good luck diyerek yine kendisi uzaklaştı. Zaten bu sırada kahvaltım da bitmişti.

Önce merkezdeki genişçe caddeden başlayayım anlatmaya. Burası yukarıda bahsettiğim Khreshchatyk Caddesi. Cadde, hafta sonları trafiğe kapatılıyor. Bir ucunda Bessarabsky Market yani Bessarabka Pazarı var. Bittiği yerde ise Kiev’in dünyaca ünlü Özgürlük /Bağımsızlık Meydanı. Bu adı geçen cadde günümüzde şehrin kalbinin attığı yer. Kiev’in ana caddesi yani… Etrafını turlayın.

Khreshchatyk Caddesi

Kiev Özgürlük Meydanı

Kiev gezi rehberi : Bessarabka Pazarı

Kiev alışveriş pazarı Bessarabka.

Bessarabka veya diğer ismiyle Besarabsky Market yurt dışındaki benzerlerini andırıyor. Tıpkı Zagreb’deki Dolac Market, Barselona‘daki La Boqueria Market gibi… Taze meyve sebzeden balığa, etten süt ürünlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Fiyatlar Türkiye’ye kıyasla uygun ama Lviv gezi yazısında yazdığım gibi, Ukraynalılara göre pahalı. Hatta Ukraynalıların bu durumu açıklayan bir deyimi var: Bessarabka kadar pahalı! Yine de görmek için bir uğrarsınız.

Kiev’de her köşe başında aynen Lviv’de olduğu gibi kahve satan dükkanlar var. Sanırım bütün Ukrayna böyle. Hatta Aroma Kava isimli dükkanın oldukça fazla şubesi var ve buradan ücretsiz alacağınız kart ile her alışverişte %10 indirim kazanıyorsunuz.

Yine, hem bir tanesi Bessarabka’nın tam karşısında yer alan ve hem de herhangi bir yerde karşınıza çıkma olasılığı çok yüksek olan bir mağaza var: “ROSHEN”

Kiev alışveriş : Rochen Mağazası

Kiev alışveriş : ROCHEN

Kiev gezi rehberi : Rochen; çok iyi çikolata! =)

Efendim, bu Rochen de aslında çikolatacı. Malum, Lviv çikolataları meşhur demiştim. Kiev’de de oldukça fazla sayıda Rochen var. Çikolatanın aklınıza gelebilecek her çeşidi var burada. Yalan yok, çikolataları da güzel. Ancak bu kadar fazla sayıda dükkanın olması hemen dikkatimi çekti ve bunu kaldığım hostelde çalışan çocuklara sordum. Hani, bu ne iştir gibisinden…

Meğer hikayenin arka planı başkaymış. Bu dükkanın sahibi aslında Petro PoROSHENko ismindeki, şu anda görev yapan devlet başkanının ta kendisiymiş! Vay anasını sayın seyirciler diyorum. Ne diyelim, hayırlı işler.

Etrafı bir hayli turladıktan sonra akşam üstü bir şeyler almak için bir markete girdim. Burada yeşil şişesiyle oldukça albenisi olan bir votka dikkatimi çekti. Yiyecek bir şeyleri de sepete attıktan sonra bunu da denemek için aldım.

Ukrayna’da alkol ve sigara zaten çok ucuz. Bu votkanın ismi: BecherovkaDönüş yolunda, tam Özgürlük Meydanının önünde bilin bakalım kime rastladım? Evet, tam tahmin ettiğiniz gibi. Sabah kahvaltısı sırasında birbirimizi anlamadan konuştuğum adam 🙂 Ne diyelim, şansı varmış, istediği oldu. Çantamdan votkayı çıkarıp aldığım plastik bardaklara doldurdum. Şerefe diyerek Kiev Bağımsızlık Meydanında votka da içmiş olduk bu arkadaşla. Bu an da hayatımdaki unutulmazlara girdi böylelikle.

Ukrayna gezi rehberi

Arkadaşla kadehleri tokuşturduğum yer, Özgürlük Meydanı 🙂

Şimdi, Bağımsızlık Meydanına çok yakın olan bir başka yerden bahsedeyim: Golden Gate. Yani Kiev’in Altın Kapısı. Buraya en kısa ulaşım için şöyle yapabilirsiniz. Maidan Mc Donalds’a sırtınızı vererek, ışıklardan karşıya geçin ve tam karşıdaki caddeden yukarıya doğru devam edin. Cafe Croissant tarafındaki ışıklarda tabelayı da göreceksiniz zaten.

10 dakika yürüdükten sonra oradasınız. Ya da bir başka istikametten, Sveti Sofya Katedralinin önünden de gidebilirsiniz. Buraya da çok yakın. Hatta Golden Gate’in üzerindeki kuleden katedral ve önündeki meydan (Sofiskaya ve Mihaylovska Meydanı) rahatlıkla görülüyor.

Golden Gate’ten Sveti Sofya Katedrali görünüyor. Meydandan buraya doğru gelmek yürüyerek 10 dakika.

Kiev gezi rehberi : Golden Gate

Kiev görülecek yerler : Golden Gate iç kısım

Kiev gezilecek yerler : Golden Gate

Golden Gate, Kiev’de görülecek yerler arasında. Kapı 11. yüzyılın başında inşa edilmiş. İstanbul’un kapıları gibi düşünebiliriz aslında. Bildiğiniz gibi vaktiyle İstanbul’a da böyle farklı kapılardan giriliyormuş; Topkapı, Edirnekapı, Belgrad Kapı, Silivrikapı…

İşte burası da Kiev’in tarihi giriş kapılarından biri. Bu kapılar aslında 3 taneymiş. Hatta bir söylenceye göre ancak iyi bir haber getirmek şartıyla buradan geçilebiliyormuş. 1982 yılında ciddi bir tadilattan geçen kapının yan tarafında da Prens Yaroslav heykelini göreceksiniz. Benim gibi şanslıysanız bir sokak müzisyenine de denk gelebilirsiniz. Müzisyenin çantasına bozukluk atmayı unutmayın.

Kiev Golden Gate. Bu da klasik bir olay. Ben para atmadım.

Kiev gezilecek yerler. Golden Gate

Kiev gezi rehberi : Golden Gate

Gelelim, Kiev’in Montmartre’ı diye tanımlanan Andrivsky Yokuşuna. (Andrevski Spusk) Bunu nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama gerçekten de bu tanımda haklılık payı yok değil. (Montmarte Tepesi, Paris’in ünlü kısımlarından biri. Paris gezi yazımda buradan bahsetmiştim: Paris Gezisi 1. Bölüm , Paris Gezisi 2. Bölüm )

Bu tarihi cadde veya sokak, özellikle bahar ve yaz aylarında cıvıl cıvıl. Yokuş boyunca sağlı sollu sıralanan tezgahlarda aklınıza gelebilecek her şey satılıyor: Ukrayna tarihine ait eşyalar, hediyelik gereçler, resimler, tablolar, biblolar…

Kiev gezilecek yerler : Andrevski Spusk

Kiev görülecek yerler : Andrevski Spusk

Sokak ressamları insan portreleri çizer, kestiremediğiniz bir yerlerden neşeli müzik ezgileri yükselir, resim galerileri yan yana sıralanır, kısacası burası Kiev’de hakikaten canlı renkleriyle çok güzel ve özel bir köşedir. Yine bu yokuş üzerinde ünlü yazar Mikhail Bulgakov Evi de yer alır. Rus romancı, ülkemizde daha çok “Genç Bir Doktorun Anıları” kitabıyla tanınıyor. Bu yokuşta kendi adını taşıyan heykelin ve müzenin bulunmasının sebebiyse gayet basit.

Kiev gezi rehberi: Mikhail Bulgakov Evi önündeki büst

Kiev görülecek yerler : Bulgakov Evi Andrivsky Bulvarında.

Kiev’de doğan Bulgakov’un çocukluğu tümüyle bu mahallede geçmiştir. Her ne kadar kendisini üne kavuşturan eserlerini Ukrayna dışındayken yazmış olsa da, yapıtlarında Kiev’in izlerine rastlamak mümkün. Üstte adı geçen kitabından da anlaşılacağı gibi, edebi kişiliğinden önce Mihail Bulgakov aslında bir doktordu. Gelmişken bu Mihail Bulgakov evini de ziyaret etmeyi unutmayın.

St. Andrews Church

Mikhail Bulgakov evinin az ilerisinde, tüm heybetiyle yokuşu tırmananları selamlayan bir kilise var: St. Andrews Church. Bu kilise 18. yüzyıla tarihleniyor. Ancak ben oradayken tadilatta olduğu için içine girilemiyordu.

Kiev gezi rehberi. Lavra’ya doğru yürürken…

Kiev hava durumu: soğuk.

Sonraki gün, ilk durağım Pechersk Lavra oldu. Ülkedeyken hiç kar yağmamıştı. İlk kez karın atıştırdığını görüyorum. Sıcaklık da hissedilir derecede düşük bugün. Kiev hava durumu kışları zaten soğuk, bunu biliyordum ancak bulunduğum sürece henüz tanışmamıştım, son gün böylelikle kendisiyle tanıştım, müşerref oldum.

Kiev gezilecek yerler Pechersk Lavra girişi.

Kiev Pechersk Lavra

Kiev görülecek yerler Pechersk Lavra

Pechersk Lavra’ya ulaşım için metro ile Arsenalna durağında inip 10-15 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Burası Dnyeper Nehrine karşı uzanan tepenin üzerine kurulu bir yer. St. Sophia Katedralinde olduğu gibi, burası da aslında içinde farklı yapıların yer aldığı büyükçe bir alan. Bu yüzden Pechersk Lavra giriş ücretleri değişken.

Kiev gezi rehberi: Lavra’dan manzara bu şekilde..

Kiev gezilecek yerler Pechersk Lavra

Ben 40 Grivnaya alana giriş ve sergileri seçtim. Sergi odalarında eski eşyalar, gravürler, tablolar, tarih boyunca burada görev yapmış din adamlarına ait kişisel eşyalar (yüzük, tören elbiseleri, yemek takımları vs) sergileniyor. Hiç şüphesiz kiliseler daha dikkate ve görmeye değer.

Kiev gezi rehberi Pechersk Lavra

Kiev Pechersk Lavra bilet fiyatları değişiyor.

Pechersk Lavra içi

Orijinal ismiyle Kyiv Pechersk Lavra 1051 yılında kurulmuş. Burası Ortodoks Hristiyanlar için kutsal topraklar. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Kilisenin içindeki freskler gerçekten göz alıcı. Alanda birçok irili ufaklı kilise var dediğim gibi. İster hepsini gezin, isterseniz bazılarını… Bu, buraya ne kadar vakit ayıracağınıza bağlı. Ben, Pechersk Lavra için ortalama yarım gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Kiev gezi rehberi Mother Motherland

Sondan bir önceki gün Mother Motherland ile Patriotic War Museum’u ziyaret etmeye gidiyorum. Mother Motherland 62 metreyi bulan uzunluğuyla devasa bir anıt. 1981 yılında buraya konulmuş. Yüzü Moskova’ya dönük olduğu için Ruslara karşı olduğu yönünde bir de esprisi var Kievliler arasında… Az ilerisi ise büyük müze.

Kiev Patriotic War Museum

Kiev gezilecek yerler Savaş Müzesi

Kiev görülecek yerler : Patriotic War Museum

Müzede yer alan, SS aracı

İkinci Dünya Savaşı Müzesinde ise (Patriotic War Museum veya National Museum of the History of Ukraine in the Second World War olarak geçiyor) çok ilginç objeler var: tank parçaları, asker üniformaları, savaşta kullanılmış kocaman bir uçağın enkazı, askerlere ait kişisel eşyalar, günlükler, kimlikler, mektuplar, savaş cephaneleri ve silahlar… Bu müze Mother Motherland ile yan yana zaten. 3 katlı.

Kiev gezi rehberi : Patriotic War Museum’da yer alan, 2. Dünya Savaşında kullanılan gerçek bir uçak enkazı.

Kiev Patriotic War Museum

Müze içindeki kısımlar farklı farklı isimlendirilmiş: Nazi işgalinin başlangıcı, Sovyetlerin savunması gibi… Müzeyi gezerken Nazi Almanyası ile Çarlık Rusyası arasındaki muharebeleri tekrar yaşatıyor adeta. (Henüz izlemeyenler için Der Untergang isimli filmi de öneririm yeri gelmişken) Buraya ulaşım için de Arsenalna metro durağında iniliyor. Bir de yolun karşısında Arsenalna Museum var. Fakat burayı görmeye fırsatım olmadı ne yazık ki.

Kiev Savaş Müzesi

Kiev gezilecek yerler arasında birkaç yer daha var. İlki Mariyinsky Sarayı. Burası da Arsenalna durağına çok yakın ama bir süredir tadilatta. Saray, Rus imparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nın isteği üzerine 1744-1752 yılları arasında yapılmış. Kiev gezisi yapmadan önce son durumunu bir kontrol edersiniz, kaldığım hosteldeki resepsiyonist kızın söylediğine göre görülmeye değer bir yermiş burası da.

Bunun dışında Kiev’de görülebilecek yerler arasında devasa bir tarihi bina var. Kaldığım hostele çok yakın olan bu bina Kyiv Mohyla Academy yani Kiev Mohyla Akademi binası. Bu üniversitenin zengin bir kütüphanesi bulunuyor.

Mezunları arasında ünlü bilim adamları ve filozofların da bulunduğu bu üniversitenin Latince sloganı ise şu: Tempus fugit, Academia sempiterna. Yani, zaman geçip gider ama akademi ölümsüzdür.

Kiev gezi rehberi : Kyiv Mohyla Academy

Peki, gelelim Ukrayna mutfağına… Kiev’de ne yenir? Kiev’in yöresel yemekleri neler? Kiev’de yemek kültürü nasıl? Bunlardan da bahsedip, birkaç yer ismi söyleyeyim hemen. Dövülmüş tavuk göğsü (Chicken Kyiv) ve Perepichka var mesela. Bunlar geleneksel lezzetler. Tadına bir bakın.

Kartata Potata Kiev’de yemek için tavsiye ettiğim mekanlardan ilki. Bunun dışında Kiev’de yemek yenilecek diğer yerler olarak Puzata Hata,  Oliva on Sagaydachnogo ve Varenichnaya Katyusha sayılabilir. Artık hangisini isterseniz. Fiyatlar pahalı değil. Şimdiden hepinize afiyet olsun. (Kartata PotataPuzata HataOlivaVarenichnaya)

Yazının sonlarına doğru yaklaştığım bu anda dikkatimi çeken bir düşüncemi paylaşmak istiyorum sizinle. Pechersk Lavra kilisesi içindeyken yerleri silen yaşlı bir kadın dikkatimi çekti bir anda. İşine son derece bağlı bir görüntüsü vardı.

Üzerinde uzun zamandır düşündüğüm ancak kesinliğinden bir türlü emin olamadığım bir şey var. Bu, Latince ifadeyle bir çeşit Prima Facie aslında. Yani güçlü nedenlere dayalı bir izlenim.

Bilmiyorum, siz ne düşünüyorsunuz? Özellikle eski doğu bloku ülkeleri insanı, her ne iş yaparsa yapsın bunu büyük bir görev ve sorumluluk bilinciyle yapıyor. Yapılan iş ne kadar basit veya karmaşık olursa olsun bu hiç değişmiyor. İşin niteliğinden ve kazanılan ücretin niceliğinden tamamen bağımsız, bir mantalite farkı bu. Oradaki temizlik görevlisi bayanın suretinde de bunu gördüm aslında.

Herhangi bir alt geçitteki küçücük büfede taze meyve suları satan genç kızın işine gösterdiği özen, taşıdığı bilinç ve öz saygı, kilise içinde yerleri silen temizlik görevlisindeki ile aynı. Ya da tramvay kullanan yaşlı bayan ile hostelde servis yapan genç garson çocuk. Müze kapısında bilet satışı yapan görevli, tuvalet kapısında bekleyen yaşlı amca…

Hayatını sürdürebilmek için bunun gerekli ve bir ihtiyaç olduğunun öz bilincine sahip. Hayatını devam ettirebilmek için bir emek üretmesi gerektiğinin farkında. Üretilen emeğin kolektif sonuçları da ülkenin kalkınması demek zaten. Her anlamda.

Oysa Türkiye daha farklı. Hele hele İstanbul. Devlet dairesine de gitseniz, restoranda garsona sipariş de verseniz, bankadaki görevliyle de iletişime geçseniz çalışan mimikleri ve yaklaşımı neredeyse standart. Çoğu zaman ilgisiz bakışlar, yapılan işin mecburiyet gereği yapılmasının verdiği bıkkın ifade ve bezginlik…

Mesai saati içinde üstteki sorumlulukla hareket eden insanı görev süresi biter bitmez kimse yerinde tutamıyor ama. Onun da en ufak bir toleransı yok bu konuda. Terzi dükkanını hep 20:00’de kapatıyorsa, en pahalı iş için sekizi beş geçe de gitseniz müşteri kabul etmiyor mesela.

Böyle bir şey İtalya’da başıma gelmişti. Her şey açık ve net bu anlamda. Bizde ise her iş bu yüzden biraz yarım yamalak. Bu tutarsızlık ve kuralsızlık, yaptığımız her işin eksik veya yarım olmasında kendini belli ediyor. Doğan Cüceloğlu bunu “Mış Gibi Yaşamlar” kitabında çok güzel ifade eder.

Son gün, Kiev’den Lviv’e dönmek için sabahın erken saatlerinde Dream House Hostelden ayrılıyorum. Beni Kiev Tren İstasyonuna götürmek için gelen taksici ucu ucuna yetiştiriyor. Fakat bundan daha kötüsü, 80 Grivna tutan yol ücreti için 200 Grivnanın para üstünü veremiyor.

Tek kelime de İngilizce bilmediği için trenin kalkmasına tam tamına 8 dakika kala taksinin içinde birbirimizi anlamadan münakaşa etmeye başlıyoruz. Bir de böyle bir şey var. Hayır ben bir şey söylemesem o da öylece duruyor, artık neyi bekliyorsa…

Sanki bende 4 tane 20’likten oluşan 80 grivna var da bilerek, zevk için vermiyorum. Neyse ki sonra akıl edip araçtan iniyor da (Daha doğrusu ben vücut dilimle anlatıyorum çünkü zaten İngilizcesi sıfır olduğu için söylediklerimi anlamıyor) hemen ön tarafımızda kalan bir büfeden parayı bozduruyor.

Bu arada para üstü olarak da 100 Grivna vererek, 20 Grivnayı resmen iç ediyor. Hayır, 20 Grivnasında değilim zaten ama hareket çok çirkin. Parayı suratıma neredeyse fırlatmasını bile gözüm görmüyor artık çünkü acilen yetişmem gereken tren peronda bekliyor. Bunu da Kiev gezisi sırasında yaşadığım kötü anılar içine yazıyorum.

İstasyon binası sabahın çok erken saatleri olmasına karşın kalabalık ve hareketli. Bir köşede kıvrılıp uyuyanlar, bu gibi yerlerin alışıldık uğultusu, koşuşturmaca… Bilet gişesindeki görevliyle hararetli bir tartışma içinde olan biri çarpıyor gözüme bir an için. Gelip geçenleri incelemeye daha fazla vaktim olmadığı için alelacele trene gidiyorum.

Kiev Lviv arası ulaşım trenle 5 saat.

Trenin içinde yolculuk ederken doğal olarak karnım acıkıyor. Büfenin olduğu vagona geçerken birinin arkamdan Ukraynaca bir şeyler söylediğini işitiyorum. Kime doğru söylediğini anlamadığım için ben pek oralı olmuyorum. Görevli bir anda yanımda bitiyor. Ses tonuna bakılırsa anlamadığım için biraz kızgın. Sanki 20 senedir Ukrayna’da yaşıyorum!

Yine de en sevimli halimle “In English please” deyince ticket karşılığı geliyor. Ticketımı adeta yüzü sirke satan bu görevli hanıma gösterdikten sonra elimde sandviçimle yerime doğru geçiyorum.

Kendi kendime ama onun da duyacağı biçimde ve tamamen Türkçe “Bugün ne kadar da kibarsınız” demeyi de ihmal etmiyorum. Taksiciden sonra bu da ikinci oldu ya neyse, haydi bakalım…

Kiev ulaşım. Lviv Kiev arası için tren en iyi seçenek. Üstelik ucuz.

Murphy Yasaları mı bu kadar işledi yoksa bu ülkede gerçekten ciddi bir çoğunluk böylesine soğuk ve yardıma isteksiz gerçekten çözemedim. İngilizce bildiğini söyleyenler bile yardım etmeye çekinir vaziyette. Gönülsüz. Yalnız bu Fransız snobluğu falan değil. Çok daha farklı bir şey. Bir tutukluk var. Güvensizlik dolu bir içe kapanıklık.

Amacım asla Ukraynalıları kırmak değil, tam aksine son derece hümanist biriyim, dünyanın her yerinden arkadaşım, tanıdığım insanlar var ama insan bunca farklı ülke görüp de bu tür çok fazla muameleyle karşılaşmayınca, hepsi böyle bir yere toplanınca ister istemez şaşırıyor, biraz da içerliyor doğrusu.

Yani Fransızlar bile hiç olmazsa Bonjour deyince gülümsüyor. Trendeki koltuğumda, camın dışında hızla akan görüntüleri seyrederken kafamda binlerce düşünce birikiyor bu şekilde…

Taksicilerle Lviv şehir merkezinden hava alanına gitmek için pazarlık yaparken kendiliğinden imdadıma yetişen 2 Ukraynalı kız ülkenin tüm imajını kurtardı desem yeridir.

150 Grivna isteyen taksiciye, Lviv Hava alanı-Şehir merkezinin 100 Grivna olduğunu söylemeye çalışırken bu iki kız kendiliğinden sordu: Do you need help? Bu kadar içten yes, please! dediğimi hatırlamıyorum inanın…

Bu yardımsever arkadaşlar sağ olsunlar iki dakika içinde bir yere telefon açtılar ve 10 dakika sonra bir taksi geldi. Üstelik taksinin 80 Grivnaya beni Lviv hava alanına götüreceğini söylediler. Kızlardan biri Türkiyeyi daha önce zaten görmüş olduğu için, yanımdaki İstiklal Caddesi temalı tek kitap ayracını çam sakızı çoban armağanı olarak henüz ülkemizi görmemiş olana takdim ettim. Teşekkür ettim ve ayrıldık.

Lviv Hava alanı kapısında 80 Grivna bekleyen taksiciye 100 Grivna verip üstünü kabul etmeyince, adamcağız da sevinçten havalara uçtu. Ukrayna ekonomisinin ve insanların genel durumundan Lviv gezi yazısı başında bahsetmiştim.

Özellikle Lviv gezi notları içinde belirttiğim gibi tarihsel geçmişinin de etkisiyle kültür-sanat alanında zengin bir birikime sahip olmasına karşın, Ukrayna ülke olarak Avrupalı olup olmamak arasında bocalıyor gibi sanki. Zaten güncel siyasi gelişmeler ve Rusya ile olan savaş da malum. Ülkede Rusların sevilmediği açık. Özellikle batı kesimlerde.

Yabancı dil olarak İngilizce probleminden daha önce de bahsetmiştim zaten. Ukrayna’nın geleceği yeni, genç neslin vereceği karara bağlı görünüyor. Kendilerini kanıtlamak ve dünyaya kabul ettirebilmek içinse, Andriy Schevchenko’dan çok daha fazlasına ihtiyaçları var.

Bitirmeden önce aynı bizde olduğu gibi marketlerde saat 22.00’den sonra içki satışının yasak olduğunu ekleyeyim. Evet, Kiev gezi notları burada sona eriyor. Umarım herkes için faydalı olmuştur. Okumak isteyenler için birkaç farklı yazım:

Okurken keyif aldığınıza inanıyor, bir başka yazıda, bir başka ülkede tekrar görüşmek ümidiyle diyorum, kendinize iyi bakın, sorularınız varsa alttaki yorum kısmında dile getirmekten çekinmeyin lütfen, şimdilik hoşça kalın!

19 Comments

 1. Kiev 10 Temmuz 2017
  • Kaan Önem 10 Temmuz 2017
 2. Mehmet 28 Temmuz 2017
  • Kaan Önem 29 Temmuz 2017
 3. Blogger Temaları 5 Ağustos 2017
  • Kaan Önem 5 Ağustos 2017
 4. Dilara Seyli 28 Eylül 2017
  • Kaan Önem 28 Eylül 2017
 5. Mehmet 2 Şubat 2018
 6. erman 2 Şubat 2018
  • Gezivita 4 Şubat 2018
   • erman 13 Şubat 2018
    • Gezivita 14 Şubat 2018
  • Gezivita 3 Şubat 2018
 7. Olcay İnanç 8 Şubat 2018
  • Gezivita 10 Şubat 2018
 8. melisa 7 Ekim 2020
  • Gezivita 8 Ekim 2020

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.