Ucuz Kitap Nereden Alınır?

Ucuz Kitap

Herkese merhaba!

Daha önce, bu türden bir yazı yazacağıma söz vermiştim kendi kendime. Sözümü tutma vakti geldi de geçiyor… Üstelik şu an tam sırası! Çünkü artık ucuz kitap bulmak bir hayli zorlaştı. Kitap fiyatları gerçekten el yakıyor.

Artık kitapçılara uğradığımız zaman, arkasını çevirip fiyatına bakmaya korkar hale geldik.

Gerçi arkasını çevirip fiyatı kontrol etme devri de bitti sayılır çünkü sürekli değişen fiyatlar yüzünden artık hiçbir şey yazılmıyor kitapların arkasına…

Ucuz Kitap İstanbul

Güzel bir kitaptır, tavsiye ederim.

Peki ucuz kitap nereden alınır? Aklınıza ilk gelen cevap, ucuz kitap siteleri olacaktır elbette… Doğru.

Nitekim ben de ucuz kitap satan siteler üzerinden alışveriş yapıyorum genelde. Başta Kitapyurdu olmak üzere, artık internetten kitap satın almak için bir hayli seçeneğimiz var üstelik. Bu seçenek şöyle bir kenarda dursun.

Ben bu yazımda, İstanbul’da yaşayanlar için, pratik bir ucuz kitap satın alma yönteminden daha bahsetmek istiyorum: “Yayınevleri”

İstanbul Ucuz Kitap Nereden Alınır?

Malum, hepimiz bir dönem öğrenci olduk. Öğrenciliğin en dikkat çeken yanı, bir ürün veya hizmeti uygun fiyata bulabilme becerisidir.

Yüksek lisans yıllarındayken, 2008-2009 gibi, ucuz kitap bulmak için Beyazıt, Eminönü, Sirkeci ve Cağaloğlu civarında çok vakit geçirirdim.

Buranın çok önemli bir özelliği var. Ta Osmanlı zamanından bu yana, matbuat ve neşriyat bu bölgede toplanmıştır. (Bu cümleyi kurarken kendimi bir an İlber Ortaylı gibi hissetmedim değil.)

Bu özellik geçmişe kıyasla hayli azalmakla beraber, hala bu civarda bazı yayınevlerinin kendi yerleri duruyor. “Duruyor de ne oluyor?” dediğinizi duyar gibiyim.

Sakin olun, hemen cevap veriyorum.

Instagram: @Gezivita

Beylikdüzü TÜYAP Kitap Fuarı. Fotoğraftaki beni bulun bakalım 🙂

TÜYAP Kitap Fuarı

Bu yayınevleri de, aynı bildiğimiz normal kitapçılar gibi kendi kitaplarını satıyorlar aslında. Üstelik indirimli! Tabii çoğu insanın bundan haberi yok. Buraların, sadece idari işler için kullanıldığı düşünülüyor.

Kimsenin aklına, onların da kitap satabileceği gelmiyor. Halbuki İstanbul’da en ucuz kitap satan yerler bu yayınevlerinin ta kendisi aslında.

Çünkü her bir yayınevi, kendi yerinde çeşitli oranlarda indirim yapıyor. Oranlar elbette değişiyor ama indirim kesin! Üstelik, az sonra zaten tek tek isimleriyle örnek vereceğim, bu indirim oranı da genelde %30 oluyor.

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarında bile bu indirim oranını bulmak çok zor artık. Hatta size çok komik bir şey söyleyeyim.

Kitap fuarında bile %30 indirim yapmayan bu yayınevlerinin kendi yerlerine giderseniz, %30 indirim bulabiliyorsunuz. Nasıl ama?

(Burada, TÜYAP Kitap Fuarı ile ilgili genel düşüncelerimi paylaştığım bir yazım var: TÜYAP Kitap Fuarı Üzerine Düşünceler)

İşte ben de fırsat bulduğum zaman bu yayınevlerine uğrar, ucuz kitap satın alırım.

Ucuz Kitap İstanbul

İstanbul ucuz kitap satan yerler denince akla gelen bu yayınevleri Cağaloğlu, Sirkeci ve Eminönü hattında, birbirine son derece yakın bir şekilde konuşlandığı için, aslında bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz.

Eğer biraz vaktinizi ayırırsanız (Bir tam veya en azından yarım gün ayırırsanız gerçekten harika olur!) ve gitmeden önce iyi bir plan yapıp neleri alacağınıza karar verirseniz, birkaç yayınevine birden rahatlıkla uğrar, İstanbul’da ucuz kitap satın alırsınız.

Ucuz kitap İstanbul

Şimdi isterseniz yukarıda belirttiğim gibi tek tek gidelim, yayınevi yayınevi yazalım.

 • Sel Yayıncılık: %30
 • Alfa/Everest Yayınları: %30
 • Çizgi Yayınevi: %30
 • Say Yayınları: %30
 • Belge Uluslararası Yayıncılık: %30
 • Ayrıntı Yayınları: %30
 • Der Yayınları: %30
 • IQ Kültür Sanat Yayıncılık: %40
 • Beta Yayıncılık: %30
 • Doruk Yayınları: %30
 • Payel Yayınevi: %30

Sel Yayınları, Alfa Yayınları ve Çizgi Yayınevi yan yana diyebilirim. Sultanahmet tramvay durağında inip beş dakika yürüdükten sonra Ticarethane Sokağa ulaşıyorsunuz.

Aslında Timaş Yayınları da onların az ilerisinde. Ancak onlar kendi yerlerinde bile %20 indirim yaptığı için listeye yazmadım. Yine de aklınızda bulunsun.

Ayrıntı Yayınları tarafından basılan nefis bir kitaptır. Tavsiye ederim.

Listedeki diğer tüm yayınevleri de birbirlerine yürüme mesafesinde. (Google Maps’ten hepsini rahatça bulabilirsiniz.) Aslında şöyle diyebilirim: Bu saydığım yayınevlerinin hepsi, bir dairesel alanın içinde farklı noktalarda bulunuyor.

Elbette hepsine aynı gün uğramak çok vakit alır. Ama benim gibi neler alacağınızı önceden planlarsanız, en azından iki üç tanesine rahatlıkla uğrayabilirsiniz.

Ucuz kitap satan yayınevlerinin bulunduğu bölge.

Dikkat ederseniz, Can Yayınları, Türkiye İş Bankası Yayınları, Yapı Kredi Yayınları gibi ülkemizin önde gelen kimi yayınevlerini saymazsak, üstteki listede yer alan yayınevleri de son derece geniş bir literatüre sahip.

Özellikle Ayrıntı, Alfa, Sel ve Doruk gerçekten nitelikli kitaplar yayınlar. Felsefeden sosyolojiye, tarihten yer altı edebiyatına gelinceye dek. Der Yayınları ve Beta ise seçkin akademik kitaplar basar mesela.

İstanbul’da Ucuz Kitap Alınacak Yerler

Bu yayınevlerinin kendi yerlerine uğramanın, indirimin yanı sıra çok önemli bir artısı daha var. Kendi bastıkları ve ucuz kitap satan internet siteleri içinde stokta görünmeyen kitapları bulabilme şansınız da var.

Hatta bir ihtimal, baskısı olmayan kitapları bile bazen bulabiliyorsunuz. Tabii her zaman değil. Bu biraz da şans işi elbette.

Dahası, bir kitabı, yayınevinin kendi yerini bulup oradan almaya gittiğiniz zaman, çok daha farklı bir muamele ile karşılaşıyor, gittiğiniz yerde çalışanlarla kısa da olsa dostça sohbet ediyorsunuz.

Ve dahası, eğer sayıca fazla kitap alırsanız, bazen benim gibi hediye kitap sürprizleriyle de karşılaşabiliyorsunuz.

Düşünsenize, hem ucuz kitap, hem de yanında bedava kitap. İkisi bir arada! Daha ne olsun?

İletişim Yayınları TÜYAP’ta hep %20-25 indirim yapar.

Çok kısa bir süre öncesine kadar Sultanahmet’te yer alan meşhur bir yayınevi daha var. Onu da buraya eklemek istiyorum: İletişim Yayınları. (Tekin Yayınevi de kısa bir süre öncesine dek Cağaloğlu Yokuşundaydı mesela. Onlar da Üsküdar’a taşındılar.)

İletişim, eski yerinden yani Sultanahmet’ten Harbiye’ye taşındı. Diğerlerine yakınken, elbette benim için çok daha iyiydi. Sultanahmet tarafına gidip yayınevlerini gezdiğim zaman oraya da uğruyordum.

Yine de, arada sırada yeni yerlerine de mutlaka uğramaya çalışırım. Çünkü onlar da kendi yerlerinde her zaman %30 indirimle satar kitaplarını.

Kitap fuarında asla %30 indirim yapmazlar mesela… Yerleri Taksim’e çok yakın, aklınızda olsun.

İstanbul’da Ucuz Kitap

Demek ki neymiş? Almayı düşündüğümüz bir kitabın önce yayınevine bakıyoruz, ardından gidip kendi yerinden %30 indirimle alıyoruz.

Ne kitap fuarını beklemeye, ne de mesela Nadir Kitap sitesinde bulduğumuz kitaplar için her bir sahafa ayrı ayrı kargo ücreti ödemeye gerek var. İndirim yapmayan normal kitapçı dükkanlarını söylemeye gerek yok zaten.

Dediğim gibi, seçtiğiniz kitap sayısı fazlaysa, alacağınız %30 indirimle beraber kitaplar oldukça hesaplıya gelecek. Açıkçası benim için %30’un altındaki bir indirim, indirim anlamına gelmiyor.

Son bir hatırlatma daha yapmalıyım! Bu yayınevleri, klasik bir kitap mağazası gibi olmadığı için, çoğu kez -hem içeriden hem de dışarıdan- depo gibi görünür. Siz ona aldanmayın, girin ve mutlaka sorun.

İstanbul’da, Sultanahmet dışında yer alan yayın evlerine de gittim. Hemen hepsi, kendi yeri olduğu için %30 indirim yapıyor.

Alfa Yayınlarının içi. Depo gibi görünmesine rağmen kitap satışı da yapılır.

Ayrıntı Yayınları Büyük Milas Han’ın içinde yer alıyor.

Sirkeci Büyük Milas Han

Ayrıntı Yayınları Büyük Milas Hanın içinde.

Ayrıntı Yayınları

Evet, buraya kadar verdiğim bilgilerin, özellikle İstanbul’da okuyan genç öğrenci arkadaşların çok işine yarayacağını düşünüyorum.

Dolayısıyla, bu yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız, hem bu bilgi yayılır hem de öğrenciler ve tüm kitapseverlere bir faydamız dokunur. Elbette aşağıya bırakacağınız bir yorum bile beni çok mutlu eder.

Bitirmeden önce, okuyup beğendiğim bazı kitap önerileri için şu yazımı da paylaşmak istiyorum sizinle => Okuduğum Kitaplar

Sevgiyle ve kitapla kalın!

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.