Gezginlerle Röportajlar 2. Bölüm

Gezginlerle Röportajlar 2

Herkese merhaba!

Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz ay başladığım bir proje vardı: Gezgin söyleşileri.

Bu proje doğrultusunda her ay Gezivita seyahat blogu içinde bir konuğu ağırlıyorum. Böylece dünyaya her bir gezginin gözünden farklı bir biçimde bakma ve seyahat ile ilgili değişik fikirler edinme şansı yakalıyoruz beraberce.

Eylül ayının konuğu, yaklaşık bir yıl süren dünya turunu yeni bitiren Mustafa Cengiz Bilirdi. İzmir’de buluşup konuştuğum Cengiz abi ile yaptığım röportajı okumadıysanız buraya tıklayabilirsiniz: Gezgin Röportajları 1. Bölüm

Bu ay yani 2018 yılı ekim ayının konuğu ise Bavulumdaki Hikaye isimli blogu ile tanıdığımız Melek.

Melek sürekli gezdiği, hiç yerinde durmadığı için kendisiyle buluşup konuşmak pek kolay olmadı tabii. Ama neticede sizin için başardım.

Melek ve Ben

İçinizde onu tanıyanlar mutlaka vardır. Melek özellikle Instagram’ı çok aktif olarak kullanan bir gezgin.

Fotoğraf altlarına yazdığı detaylı bilgilerin yanı sıra, sorulan sorulara da bıkmadan usanmadan cevap veriyor. Röportajın sonunda blogun ve Instagram adresinin linkini bulacaksınız.

İşte kendi ağzından Bavulumdaki Hikaye…

ÖNCE BİZE KISACA BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ? 

Herkese merhaba. Sürekli hayallerinin peşinden giden 33 yaşında bir kadınım. Aslında Türkçe Öğretmenliği mezunuyum. 5 yıl kadar öğretmenlik yaptıktan sonra işimi sevmediğimden bıraktım. Şu an İstanbul’da bir üniversitede doktora yapıyorum.

BUGÜNE KADAR TOPLAM KAÇ ÜLKE/ŞEHİR GEZDİNİZ?

Bugüne kadar toplamda 27 ülke, 80 küsür şehir gezdim.

Bavulumdaki Hikaye

GEZİP GÖRDÜKLERİNİZ ARASINDA, EN BEĞENDİĞİNİZ ÜLKE VEYA ŞEHİR HANGİSİ? NEDEN?

En beğendiğim ülke Danimarka oldu. Ve ülkenin başkenti Kopenhag. Hani, muasır medeniyet dedikleri şey var ya, işte orada. Gittim, gördüm ve gerçekten ağzım açık geri döndüm! 🙂

SEYAHAT SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR? MESELA TEK BİR KELİME İLE TANIMLAYIN DESEM…

Seyahat bir hastalık gibi adeta. O mikrobu bir defa kaptın mı, senin için bir tutku halini alıyor. Evde duramaz, hatta yaşadığın şehirde bile duramaz oluyorsun. Boğuluyorsun. Sürekli yolda olmak, keşfetmek istiyorsun.

GEZMEYE NE ZAMAN VE NASIL BAŞLADIĞINIZI ÖĞRENEBİLİR MİYİM?

Gezmek, benim çocukluğumdan beri hayalimdi aslında. Sürekli gazetelerin seyahat ekleri okurdum, seyahat dergilerini alır okurdum. Gezmeye üniversite yıllarında önce yurt içi, master yaptığım dönemde de uluslararası konferanslara katılmak maksadıyla (amaç gezmek) yurt dışına çıktım.

Melek pek güzel, pek şahane geziyor.

BİR SEYAHATE ÇIKMADAN ÖNCE NE GİBİ HAZIRLIKLAR YAPARSINIZ?

Çok fazla bir hazırlığım yok açıkçası. Uçak biletini kampanya dönemlerinde alıp ucuza getirmeye çalışıyorum. Erken rezervasyonları yapıp, gideceğim ülkeye dair araştırmalarımı yapıp seyahat tarihinin gelmesini bekliyorum diyebilirim.

GEZİLERİNİZ SIRASINDA KARŞILAŞTIĞINIZ EN İLGİNÇ OLAY NEDİR? VEYA AKLINIZDA KALAN UNUTULMAZ BİR ANI?

Milano’da bir otel odasında soyulmuştum. O sırada odada olmayışım büyük bir şanstı.

Bavulumdaki Hikaye

GEZMEYE YENİ BAŞLAYANLARA NE GİBİ ÖĞÜTLER VERİRSİNİZ?

Gezmeye yeni başlayanlar, kampanyaları, promosyonları ve erken rezervasyonları takip ederlerse ekonomik bir seyahat gerçekleştirebilirler.

Gitmek istedikleri yerlerden ziyade, nereye uygun bilet buluyorlarsa oraya seyahat edebilirler.

Ekonomik konaklama yapmak istiyorlarsa hostel, couchsurfing, airbnb gibi konaklama seçeneklerini tercih edebilirler. Pahalı restoranların haricinde sokak lezzetlerinin de tadına bakılabilir.

Melek, eşi ve kızıyla.

YURT DIŞINDA EN ÇOK DİKKATİNİZİ ÇEKEN ŞEY NEDİR?

En çok dikkatimi çeken şey, özellikle bisikletin yaygın bir ulaşım aracı olduğu, günlük hayatta ne kadar sık kullanıldığı…

SIRT ÇANTANIZDA OLMAZSA OLMAZ NELER VAR?

Sırt çantamda Powerbank şarj cihazı ve mide ilacını sürekli olarak bulunduruyorum.

EN ÇOK HANGİ ULAŞIM ŞEKLİNİ (UÇAK, TREN, OTOBÜS VS.) SEVİYORSUNUZ? NEDEN?

Daha çok arabayı tercih ediyoruz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da roadtrip yapmayı seviyoruz. Bu şekilde gezerek çevreyi çok daha detaylı keşfettiğimize inanıyoruz.

Melek bu fotoğrafta da eşi ve kızıyla görülüyor.

GİTTİĞİNİZ EN UCUZ ÜLKE/ŞEHİR HANGİSİYDİ?

Sanırım bugüne kadar gittiğim en ucuz ülke Ukrayna ve Lviv’di. (2015 yılı haziran ayında gitmiştim) Aynı ülkeye ikinci gidişim ise 2017 yılı Kasım ayında oldu. Ancak bu defa eskisi kadar ucuz değildi.

GİTTİĞİNİZ EN PAHALI ÜLKE/ŞEHİR HANGİSİYDİ?

Açık ara Zürih ve Kopenhag!

Melek ile hemfikir olduğum kısımlar çok. Bisikletin özellikle yaygın olarak kullanılması benim de ilk dikkatimi çeken şeylerden biri örneğin. Ukrayna bana göre de en ucuz ülkeler arasında hala ilk sıralarda geliyor.

Ve yine en pahalı şehirler listesinde Kopenhag kesinlikle ilk sıralarda geliyor. Ben Zürih’e gitmediğim için bilemiyorum ama Kopenhag bugüne kadar gezdiğim şehirler içinde açık ara en pahalısıydı.

Meleğin bavulundaki hikayelerine ortak olmak için kendisini buraya tıklayarak Instagram’dan takip edebilir ve yine buraya tıklayarak blogundaki keyifli yazılarını okuyabilirsiniz.

2018 yılı kasım  ayı röportajı içinse buraya tıklayabilirsiniz: Gezginlerle Söyleşiler 3. Bölüm

Şu yazılarıma da bir göz atmayı unutmayın derim:

  1. Stockholm gezi notlarım: Stockholm Gezi Rehberi
  2. Avrupa’dan ismi pek duyulmayan, turistik olmayan saklı cennetler: Saklı Cennetler
  3. Paris gezi rehberi: Paris Gezi Notları

Tekrar görüşünceye dek, şimdilik hoşça kalın!

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.