Sizce Şehirlere Kaç Gün Ayrılmalı?

Hangi Şehirde Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Herkese merhaba!

Nasıl Geziyorum? başlıklı yazımda belirttiğim yurt dışı gezisi nedeniyle, üç haftadır o şehir senin bu ülke benim geziyordum. Bu süre zarfında da doğal olarak bir türlü yeni yazı yayınlayamadım. Sanırım yayınladığım son yazının üzerinden bir ay kadar zaman geçti. Bu denli uzun bir ara vermemiştim şimdiye kadar.

Ancak takdir edersiniz ki, gezerken insan zaten fazlasıyla yoruluyor, üzerine bir de yazı yazmak ve yayınlamak çok zor. Ancak o gezide ismi geçen şehirlerle ilgili yazıları en kısa zamanda yayınlamayı umuyorum.

Ben o yazıları hazırlarken, ayın hatta yılın tartışmasını da başlatmak niyetindeyim efendim! 🙂 Elbette sizin de katılımınız şart. Sorumuz ise gayet basit: Hangi şehre sizce kaç gün ayrılmalı? Ve neden? Ya da nedenleri neler?

Ben şu ana dek kendi gezmiş olduğum bazı şehirleri ve o şehirlere ayrılması gereken gün sayısını alta yazıyorum. Bunların hepsi tam gün olarak düşünülmeli. Yani örneğin 2 gün dediğim yer, ilk günün sabahından başlayarak 2 gece konaklama demek…

Elbette her yerin kendine has bir güzelliği var ve bu süreleri belirlerken tek bir kritere göre karar vermek zor hatta imkansız.

Kimi yerler, görülmesi gereken onlarca farklı müzeye (Örneğin Amsterdam), kimisi devasa bahçelere ve parklara (Örneğin Varşova), kimisi büyüleyici antik yerleşim alanlarına (Örneğin Roma ve Atina), kimisi ise güzel kumsallara ve tertemiz bir denize (Örneğin Barselona ve Budva) sahip olabilir.

Yani nedenler farklı farklı olabilir. Olacaktır. Bu çok normal. Ancak ortalama bir fikir vermesi açısından kendi düşüncelerimizi, bir şehre kaç gün ayrılması gerektiğini yine de yazabiliriz diye düşünüyorum. En azından denemeye değer.

Yalnız bir şeyi üzerine basarak söylemem şart. Bir yeri gezmek ve görmek gerçekten çok farklı şeyler. İnsanların büyük bir çoğunluğunun, Slovakya’nın başkenti Bratislava‘ya yalnızca birkaç saat ayrılması gerektiğini yazdığından bahsetmiştim örneğin.

Bu bana oldukça sığ ve yavan geliyor. Bratislava her ne kadar gerçekten küçük ve gezilip görülecek yerleri sınırlı da olsa birkaç saatte bitirilebilecek bir şehir değil kesinlikle. Hatta bence böyle birkaç saat gezilip bitirilebilecek bir şehir dünyada yok…

Birkaç saatte ancak yapıların hızlıca önünden geçer, dışarıdan şöyle bir görürsünüz. En kötü müzeye bile insan yarım saat, bir saat ayırıyor yahu! El insaf diyorum!

O nedenle benim listemde günübirlik bir yer yok. Her yere en azından bir tam gün ayırdım. Ayrıca gün sayıları için +/- 1 gün gibi de düşünülebilir.

Evet, lafı daha fazla uzatmadan, siz de sebepleriyle hangi şehre kaç gün ayırdığınızı yazının altında belirtirseniz çok sevinirim. Bakalım kim en çok hangi şehri beğenmiş? Bir kamuoyu yoklaması yapalım beraberce. Mutlaka benim listemde olan yerler hakkında yorum yapmak zorunda değilsiniz.

Aksine, benim gitmediğim, görmediğim ama sizin gidip gördüğünüz yerleri de yazabilirsiniz, hatta lütfen onları yazın, böylece herkes için iyi bir bilgi transferi sağlanmış olur. Ben şu ana dek gezdiğim ülkeler itibari ile Avrupa dışına hiç çıkamadım örneğin. İşte benim tavsiyelerim:

Ukrayna

Odessa: 2 gün

Kharkov: 2 gün

Lviv : 3 gün

Kiev : 2 gün

Lviv

Hollanda

Amsterdam  : 4-5 gün

Belçika

Brugge: 2 gün

Brüksel: 2 gün

Brüksel

Fransa

Paris: 4-5 gün

Paris

Litvanya

Vilnius: 2 gün

Vilnius

Uzupis, Vilnius

Polonya

Wroclaw: 2 gün

Varşova: 3 gün

Almanya

Berlin: 4 gün

Yunanistan

Atatürk Evi, Selanik.

Selanik: 3 gün

Kavala: 2 gün

Atina: 2 gün

Avusturya

Viyana: 4 gün

Viyana

Salzburg: 2 gün

Salzburg

İtalya

Roma: 4 gün

Roma

Roma

Roma

Floransa: 3 gün

Floransa

Pisa: 1 gün

Pisa

Venedik: 2 gün

Milano: 2 gün

Slovakya

Bratislava: 1 gün

Slovenya

Ljubljana: 2 gün

Bled: 1 gün

Bled Gölü

İsveç

Stockholm : 3 gün

Stockholm

Stockholm

Danimarka

Kopenhag: 3 gün

Kopenhag

Kopenhag

Makedonya

Üsküp : 2 gün

Ohrid : 2 gün

Ohrid

Ohrid Gölü

Çekya

Prag: 3 gün

Cesky Krumlov: 1 gün

Cesky Krumlov

İspanya

Madrid: 2-3 gün

Barselona: 4-5 gün

Barselona

Hırvatistan

Zagreb: 2 gün

Zagreb

Zagreb

Macaristan

Budapeşte: 2-3 gün

Budapeşte

Budapeşte

Karadağ

Podgorica: 1 gün

Budva: 1-2 gün

Budva

Budva

Evet, şimdi sıra sizde…

2 Comments

  1. semi 2 Ağustos 2018
    • Gezivita 2 Ağustos 2018

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.