Takip Ettiğim Bloglar

Takip Ettiğim Bloglar

Herkese merhaba!

Blog açmak, blog yazmak gerçekten zor bir iş. Bu konudan daha önce, “Gezivita 1 Yaşında” ve “Yazıların Neden Uzun” başlıklı iki yazımda biraz bahsetmiştim. Hele hele, blog açtıktan sonra sağlıklı bir şekilde sürdürmek, yeni içerikler hazırlayıp siteyi sürekli güncel tutmak inanın çok daha zor!

Aslında blogu açmak belki de en kolayı bu anlamda. Zira blog açmak için örneğin bir birim efor sarf ettiyseniz, emin olun blogu sürdürmek için üç birim efor sarf etmeniz gerekiyor. Öte yandan, bu iş bir o kadar da keyifli. Hatta oldukça keyifli. Hiç tanımadığınız insanların, size, hazırlamış olduğunuz faydalı içerikler, gezi yazıları nedeniyle teşekkür etmesi, mesaj atması müthiş bir duygu yaratıyor.

Blog yazmanın, blogger olmanın bir diğer getirisi daha var. Yeni bilgiler edinmek elbette önemli, ama bundan da önemlisi diğer bloggerlarla tanışmak! İşte bu defa sizinle takip ettiğim güzel blogları paylaşmak istiyorum. Bunlar, Türkiye’nin en çok okunan blogları olmayabilir. Ancak bana göre son derece kaliteli yayın yapan, güncel içerikleriyle öne çıkan, kendi adıma en iyi bloglar listesi içinde yer alan web siteleri.

Bugün, ilk etapta tanıtmak istediğim üç blog var. Biri benim kişisel bloguma benzer şekilde bir seyahat blogu. Bir tanesi WordPress, blog açma, blog nasıl açılır, blog ipuçları gibi konularda içerikler hazırlayan Türkiye WordPress Rehberi başlıklı bir blog. Bir diğeri ise kimi zaman gezi yazıları, kimi zaman okuduğu kitaplar, kimi zaman ise ev hanımlarına yönelik ipuçları gibi çeşit çeşit konularda sevimli yazılar paylaşan lifestyle diyebileceğimiz türden çok keyifli, şirin mi şirin bir blog.

WPMAVİ

wpmavi.com ile başlayalım o halde. Burak Oran tarafından kurulan Wpmavi, bloggerlara yönelik hazırlanmış bir site. Her ne kadar çok çeşitli teknik konulardan bahsediyor gibi görünüp ilk anda insanın gözünü korkutsa da, aslında blog alemine yeni giriş yapanlardan, bu işin içinde biraz pişmiş olanlara ve profesyonellere dek, geniş bir kesime hitap ediyor.

Şimdi size bir itirafta bulunmak istiyorum o halde! Gezivita’nın kuruluş sürecini, Youtube kanalımdaki tanıtım videosunda kısaca özetlemiştim. Öncelikle, bunu henüz izlememiş olanlar için burada tekrar paylaşmış olayım. İzlemeyenler varsa önce bunu izleyebilir.

Şimdi gelelim asıl söylemek istediğim yere. Blog açmaya karar verdikten sonra, engin bir deniz olan sanal alemde dolaşmaya başladım doğal olarak. Burak’ın sitesine tam o sıralar tesadüfen google aramalarında denk geldim.

“Blog Nasıl Açılır?” başlıklı nefis yazıyı okuduktan sonra da bu blogu yani Gezivita’yı kesin olarak açmam gerektiğine karar vermiştim. Her şey gerçekten böyle bir anda oldu. Zira o güne kadar, blog nasıl açılır, nasıl sürdürülür gibi konularda en ufak bir bilgim dahi yoktu. Domain ile host kelimelerini bile zaman zaman birbirine karıştıran bir insandım.

Ancak Burak o kadar güzel bir şekilde düşüncelerini ifade etmiş, yazılarını öyle güzel kaleme almıştı ki, o yazının içinde yazdığı gibi, artık daha fazla beklemenin anlamı yoktu. Sonrasında ise doğal olarak Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler isimli yazıyı okudum. Hem de defalarca… Başarılı bir blog yazarı olmanın sırrı isimli yazılar falan derken, bir baktım bu sitenin müptelası olmuşum!

Burak’ın sahibi olduğu WPMavi’nin farkı, dediğim gibi, yazdığı tüm içerikleri herkesin yani acemilerin, yeni başlayanların, çaylakların bile anlayacağı basit bir dille tane tane anlatması. Ve bunları görsellerle somut bir şekilde desteklemesi. Zaten siz de siteye girip yazıları okuduğunuzda, alttaki okuyucu yorumlarından insanların sunulan bu hizmetten ne kadar memnun kaldığını kendiliğinden görebilirsiniz.

Kendi seyahat blogumun geldiği noktada kesinlikle onun da payı var. Şayet siz de blog açmayı düşünüyorsanız veya yeni bir blog sahibiyseniz, wpmavi.com site içeriklerine mutlaka bir göz gezdirin. İşinize yarayacak herhangi bir konuda mutlaka faydalı bir bilgi bulacaksınız.

AYLAK GEZGİN

Aylak Gezgin ile tanışma hikayem çok komik aslında. Lviv’de kaldığım hostelde, tek kelime İngilizce bilmeyen ve son derece saygısız hostel görevlisi ile tartışırken olaylar bir anda kendiliğinden gelişti. Kendisi, kullanılan dili bilmesi nedeniyle aracı olarak imdadıma yetişmesine rağmen resepsiyon görevlisi ile sorunu çözemedik ama bu tatsız hadise, seyahat tutkunu bir gezginle tanışmama vesile oldu. Okumayanlar için Lviv Gezi Notları burada.

Aylakgezgin.com tam teşekküllü bir seyahat blogu. (Tam teçhizatlı çocukluk kahramanımız Cevat Kelle gibi) Eskişehir’de yaşayan Aylak Gezgin, aslında pek Eskişehir’de durmuyor çünkü adı üstünde, kendisi bayağı bir aylak, sürekli geziyor efendim, durduramıyoruz. 🙂 Son aldığım duyumlara göre, en son İtalya‘da Bologna civarında görülmüş mesela.

Aylak Gezgin Eskişehir’de

Eskişehir gezilecek yerler bakımından zengin bir kent.

Bir hafta sonunuzu bu harika şehre ayırın!

Yalnız bu haberden sonra, ben bu yazıyı son kez gözden geçirirken Polonya’dan, ne bileyim Wroclaw’dan, Varşova’dan fotoğraf paylaşsa şaşırmam! Öyle de bir seyyahtır kendisi, kuş gibi, uçar uçar, farklı farklı şehirlere şıp diye konar. Uçar demişken, en ucuz hava yolu firmaları isimli yazımı okudunuz mu? İşte burada: En ucuz uçak firmaları

Peki, Aylak Gezgin’in sayfasında neler var? Neler yok ki! İç Anadolu, Ege, Karadeniz Yaylaları, Viyana turu, Tiflis seyahati, Prag, Budapeşte seyahat notları, gezi ipuçları, tatil rotaları, artık aklınıza ne gelirse. Ancak hepsi bununla sınırlı değil. Aylak Gezgin aynı zamanda ünlü kişiler hakkında bilgiler de veriyor yazılarında. Gittiği bir ülkenin veya şehrin tarihsel açıdan önemli bir siması, yerel kahramanlar, Marie Curie gibi uluslararası kişiler…

Facebook sayfası da herkesin paylaşımlarına açık. Siz de girip benim gibi zaman zaman seyahat fotoğrafı paylaşımı yapabilirsiniz. Haydi öyleyse durmayın, beklediğiniz hata!

MUTLU ELLER

Evet, geldik bir başka bloga. Semi’nin pamuk şekeri tadında, hayat dolu blogu! Mutlueller.com 2010 yılından beri var. Yani kendisi kıdemli bir blogger olur, buraya dikkatinizi çekerim 🙂 Mutlu Eller’de neler mi var?

Kurabiye tarifi var, İzlanda gezi rehberi, en güzel kış aktiviteleri (malum kışın ortasındayız), Bursa’nın ilk fotoğraf müzesi var, ambalajsız hayat mümkün mü sorusunun cevabı var, Hamburg notları var, kitap tavsiyeleri var… Var da var. Siz sadece okumak, öğrenmek isteyin. Kısacası Semi’nin on parmağında on marifet!

İzlanda

İzlanda gezisi demek tablo gibi fotoğraflar demek.

Tek kelimeyle nefis.

Bu fotoğraf da Danimarka’dan.

Danimarka Kopenhag’ta yıllar önce basılmış bir dergi. Ne kadar da anlamlı…

Mutlueller.com’u okumaya başladığınızda, haydi şunu da okuyalım, bu başlık da ilgi çekiciymiş, şu yazı da faydalıymış derken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Çok farklı konulara yer vermesi, sitenin en büyük avantajlarından biri kesinlikle. Gençlere yönelik içerikler, ev hanımlarının ilgisini çekecek yazılar, seyahat severler için seyahat notları ve yol ipuçları, kaliteli gezi fotoğrafları vs. Durun, daha hepsi bitmedi. Mutlueller’in bir de çanta tasarımları var ki, yani artık ne desem bilemedim. Eee bundan iyisi, Şam’da kayısı diye boşuna dememişler.

Bu kadar laftan sonra Instagram sayfasını da takibe almak şart doğrusu. Kendisi ile sürekli olarak farklı Instagram sayfalarındaki ücretsiz kitap çekilişlerine katılmakta ancak sürekli kazanamamaktayız efendim. Yine de olsun diyoruz. (Burada da okumayı sevenler için Seyahat ve Gezi Kitapları isimli yazım var.)

Evet, bugünlük de benden bu kadar. Sizleri, şimdi hiç vakit geçirmeden bu güzel bloglara bir göz atmaya davet ediyorum. Bilirsiniz, kültürümüzde davete icabet etmek gerekir. 🙂 Takip etmek isteyenler için Gezivita İnstagram hesabı da burada: Gezivita Instagram

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle! Kendinize çok iyi bakın, hoşça kalın.

6 Comments

  1. semi 8 Aralık 2017
    • Kaan Önem 8 Aralık 2017
  2. Ali 10 Aralık 2017
    • Kaan Önem 11 Aralık 2017
  3. Malatya Oto Kiralama 21 Aralık 2017
    • Kaan Önem 22 Aralık 2017

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.