CNBC-E Geri Dönüyor!

CNBC-E Geri Dönüyor!

Herkese merhaba.

Son zamanların en dikkat çekici haberi zaten bir süredir konuşulmaktaydı. Ekşi Sözlük son birkaç gündür yine hareketlenmiş durumda. Çünkü anladığım kadarıyla cbnc-e yakın bir zamanda geri dönüyor.

cncb-e geri dönüyor, cnbc-e yayına ne zaman başlayacak, cnbc-e’nin yeniden yayın hayatına başlaması başlıklarında yoğun bir yorum yapma telaşı var.

Elbette herkes aklına ilk gelen cnbc-e dizileri bir çırpıda sıralamış: Prison Break, How I Met Your Mother, The Big Bang Theory…

Şimdi, yaşımın ortaya çıkma riskini de göze alarak, bu yazımda, size bu kanalın ilk zamanlarından bahsetmek istiyorum ben.

Evet ilk zamanları diyorum çünkü CNBC-E, cnbc-e olmadan çok önce, bu kanalın ismi Kanal E idi aslında.

Logosu da, birbirine paralel biçimde uzanan alt alta üç çizgiyi dik bir şekilde kesen tek bir çizgiden oluşuyordu. İşte böyle:

Kanal E logo

Bu dönemler kanal, gündüzleri tamamen ekonomi ağırlıklıydı. Ben, liseye giden, henüz yaşı oldukça genç bir bireydim o zamanlar.

Üniversitedeki mikro iktisat ve makro iktisat dersleriyle tanışıp, bu dersleri iyice özümsemek adına henüz birkaç kez alttan almadığım bir zamana denk geldiği için, bu içerikler ilgimi çekmezdi doğal olarak o dönemler.

Sonra kanalın logosu değişti ve bildiğimiz küçük e harfi oldu. Yıl muhtemelen 1999 veya 2000 olmalı. Benim için Kanal e efsanesi de bundan sonra başladı aslında. (Bu logonun resmini bulamadım maalesef. Bulan birileri bana iletirse sevinirim.)

CBNC-E

Hafta içi her akşam, saat 19:00’dan itibaren alt yazılı olarak yabancı diziler gösterilmeye başladı.

Married With Children ile tanışmam tam da bu zamana denk gelir. Bilenler bilir, bu dizinin her bir bölümü ortalama 20-25 dakika sürerdi. (Bugün üç saat süren yapımları düşününce inanılmaz geldiğinin ben de farkındayım.)

Married With Children

Dizide reklam, sadece dizinin ortasında, bir defaya mahsus olmak üzere ve bir dakikayı bile bulmayacak şekilde girerdi.

Hatta bu efsanevi dizinin bir saniyesini bile kaçırmamak adına, sırf bu yüzden tuvalete bile gitmeye çekinir olmuştuk reklam arasında…

Kaçıranlar için aynı günün gecesinde, 02:00 veya 03:00 civarında, dizinin tekrarı verilirdi.

Sık olmasa da, akşam gösterimini kaçırdığım zaman birkaç kez gece gösterimini izlediğimi hatırlarım.

Peki sadece Married With Children mı? Elbette hayır.

İşte o dönem yayınlanan ve severek takip ettiğim diğer dizilerden bazıları: Just Shoot Me, Parker Lewis, Who is the Boss?, Dawson’s Creek…

Just Shoot Me

Parker Lewis

Burada artık yaşlar yavaş yavaş ortaya çıkmıştır diye düşünüyorum. Bu isimler size hiçbir şey ifade etmiyorsa, yaşınız tahminen 30 civarı olmalı. (Aşağısı dahil elbette)

Hafızayı yoklayıp hatırlar gibi olduysanız, hatta yüzünüze hafif bir tebessüm konduysa tebrikler. 40’lı yaşlara doğru yeniden hoş geldiniz arkadaşlar!

Cnbc-e

Cumartesi geceleri daha özeldi çünkü cumartesi demek Saturday Night Live demekti. Türk izleyicisi için cuma geceleri yayınlanan Bir Başka Gece neyse, Amerikan izleyicisi için Saturday Night Live da o demekti.

Her iki programın jeneriği de hala gözümün önünden gitmez. Just Shoot Me’de harika bir oyunculuk performansı sergileyen David Spade, Saturday Night Live’da Chris Farley ile iyi bir ikili olmuştu.

Haftanın günleri, kanalda yayınlanacak sinema filmleri için ayrı ayrı belirlenmişti: korku filmleri, aile sineması, western, ustalara saygı vs. şeklinde. Beğeninize göre, önceden karar verip izleyebilirdiniz istediğiniz filmi türüne göre.

Sonra günlerden bir gün Married With Children sona erdi. Herkes gibi ben de çok üzgündüm. O zamanlar evimize, şu andaki haliyle uzaktan yakından alakası bile olmayan Sabah gazetesi girerdi.

Gazetedeki şu haberi ilgiyle okuduğumu hatırlıyorum: Bundy’siz Hayat Çok Bayat

Ekşi Sözlükte bir yazar, Kanal e için şu benzetmeyi yapmış: Parasız Cine-5. Gerçekten de öyleydi.

Cnbc-e

Sonra zaman geçti, yıllar yılları kovaladı, internet herkesin evine yavaş yavaş girmeye başladı, teknolojik atılım dünyamızı ve yaşamımızı derinden değiştirdi, kanal e cnbc-e oldu.

Kaçırdığımız dizilerin gece tekrarını izlemek, sabaha karşı canlı yayınlanan Formula 1 yarışlarını, NBA müsabakalarını takip etmek birer nostalji oldu.

Ama şurası bir gerçek ki, sanıyorum, bu devri olanca canlılığıyla yaşayanlar aynı tadı sonraları bir daha belki de hiç alamadı.

  • Burada, okumak isteyenler için Ekşi Sözlüğün hikayesi ve benim ekşi sözlükteki yazarlık hikayem var: Ekşi Sözlük
  • Okuyup beğendiğim kitap önerilerim içinse şu videomu izleyebilirsiniz => Kitap Önerilerim

Sevgiler, selamlar.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.