Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Görülmesi Gereken Yerler

Herkese merhabalar!

Bugün sizlere son dönemin gözde şehirlerden birinden bahsetmek istiyorum, Eskişehir’den… Eskişehir gezilecek yerler ile ilgili pek çok noktaya sahip bir öğrenci şehri olarak bilinen ve Türkiye’nin popüler olan şehirlerinin başında geliyor. Özellikle de İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlere yakın olmasından dolayı adeta bir kaçamak yeri denilebilir.

Eskişehir’de ilginizi çekebilecek tarihi pek çok yer olduğu gibi, şehir park ve buna benzer gezi noktaları bakımından da zengindir. Şehrin nüfus yoğunluğunu oluşturan Anadolu Üniversitesi de burada eğlence mekanlarının da daha fazla ön plana çıkmasına neden olmuştur.

Belediyenin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Eskişehir görülmesi gereken yerler sıralamasında ilk sıralarda yer almakta. Ankara ve İstanbul’dan şehre hızlı tren seferlerinin olması buraya gelişleri de daha fazla yoğunlaştırmıştır.

Hızlı trenle Ankara’ya mesafe 1,5 saattir. İstanbul’dan 2,5, Bursa’dan ise arabayla 1,5 saat süren bir uzaklık söz konusudur. Peki, Eskişehire geldiğiniz zaman gezilecek yerler neresi?

Eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilebilecek yerler bir araya kümelenmiş bir şekilde yer alıyor. Şehrin tam ortasında tarihi ve turistin bol olduğu Odun Pazarını görüyorsunuz. Kuzeyde ise üniversitenin getirmiş olduğu bir yoğunluk söz konusu. Porsuk çayı Eskişehir için adeta olmazsa olmaz bir yer ve çayın etrafı oturmak için mükemmel bir rekreasyon alanı olarak düşünülmüş.

Odunpazarı

Eskişehir’de gezebileceğiniz ilk yer Odunpazarı olmalı. Burası eski bir yerleşim merkezi olmasına karşın son zamanlarda yapılan başarılı düzenlemeler sayesinde turizm alanında bambaşka bir ortam haline dönüştürülmüştür.

Burada gezeceğiniz çok sayıda tarihi alan var. Örneğin ilk sırada konaklar ve çeşmeleri söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra müzeler de bu bölgede yer alıyor. Hatta isterseniz buradaki bir butik otelde de konaklayabilirsiniz.

Odunpazarı evleri ihtişamı ve görkemiyle de dikkat çekmekte. Kısa zaman öncesinde buradaki eski yapılar Osmanlı mimarisinin örnekleriyle yeniden restore edilerek kültürümüze kazandırılmıştır.

Porsuk Çayı

Porsuk çayı Sakarya ırmağının uzun koludur. Çay şehrin pek çok noktasından geçiyor olmasına rağmen adalar bölgesi en dikkat çekendir. Çünkü yerli halk bu bölgeye biraz daha fazla ilgi gösteriyor.

Çayın paralelinde ise Doktorlar Caddesi yer alıyor. Porsuk çayını güzel yapan özelliklerinin başında, çevresindeki oturma yerleri ve kafeler geliyor. İsterseniz bu kafelerden birine girerek güzel bir sabah kahvaltısı yapabilme şansınız da var.

Sazova Kültür Parkı

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Eskişehir gezilecek yerlerle ilgili olarak Sazova Kültür Parkı da listemizde yer alıyor. Çocuklu ailelerin keyifli vakit geçirmesi noktasında park, ciddi anlamda güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer görüntüsüne sahip.

Kurşunlu Camii

Eskişehir musiki ve tasavvuf noktasında da dikkatleri üzerine çeken bir kent hüviyetinde. Odunpazarı bölgesinde bulunan Kurşunlu Cami ve külliyesi tarihi bir öneme sahip. Cami 1525 yılında yapılmış ve o zamandan bugüne kadar önemli dini yapılarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

En azından bir hafta sonunu bu harika kente ayırın! Keyifli seyahatler!

6 Comments

  1. Ali murat Demir 29 Eylül 2017
    • Kaan Önem 29 Eylül 2017
  2. Cem Çelen 30 Eylül 2017
    • Kaan Önem 30 Eylül 2017
  3. Tanıtım Filmi 9 Kasım 2017
    • Kaan Önem 9 Kasım 2017

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.