Yunanistan Genel Bilgiler ve Tavsiyeler

Yunanistan Genel Bilgiler ve Tavsiyeler

Merhabalar!

Yunanistan turu yeni bitti ve yurda döndüm. Herkes gibi ben de 2017 yılı Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek kısa bir kaçamak yaptım ve komşuya bir uğrayıverdim. Ancak yolda sürekli gördüğüm 34, 22, 59 numara plakalı arabalar, kendimi pekte yabancı bir memleketteymişim gibi hissettirmedi doğrusu.

Bu gezi gerçekten çok ani bir kararla oldu ama yaşadığım bazı tatsızlıkları saymazsak genel itibariyle çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Zira Yunanistan bugüne kadar hiç görmediğim ülkelerden biriydi. Tamamı olmasa da bir kısmını aradan çıkarmış oldum böylelikle. Kabaca altta görülen Yunanistan’ın kuzeyini diyebiliriz.

Araba ile Yunanistan turu beklediğimden iyi geçti. Elbette çok geniş kapsamlı bir Yunanistan gezi rehberi hazırlayacağım. Maceralar, sürprizler ve olaylarla dolu Yunanistan gezisi asla unutulmayacak cinsten oldu benim için. Sizin de okuyunca beğeneceğinizi umuyorum.

Bu yazıda ise Yunanistan hakkında genel bilgiler, ipuçları ve kişisel yorumlar paylaşmak istiyorum ayağımın tozuyla. Çok daha geniş kapsamlı Yunanistan gezi notları ise pek yakında burada olacak.

Yunanistan deyince aklıma gelen ilk birkaç şeyi sıralamam gerekirse şunları söyleyebilirim; Theodoros Angelopoulos ve onun meşhur filmi Sonsuzluk ve Bir Gün, Şehir isimli şiiri ile Konstantinos Kavafis, meşhur Yunan içkisi Ouzo, 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası ve tabii ki Fedon.

Fedon da nereden çıktı şimdi bunların yanında diyebilirsiniz ama öyle yani. Yunanistan deyince birden aklıma gelenlerden biri de o işte. 🙂 Neyse, şimdi Fedonu ve şarkılarını geride bırakıp jet hızıyla esas konuya dönüyorum ben.

Bu seyahatte gezdiğim Yunanistan şehirleri şunlardı: Selanik, Kavala, Halkidiki Yarımadası ve Halkidiki plajları, Thassos Adası ve Thassos plajları ve son olarak Dedeağaç (Alexandroupolis) Gelelim yakın komşumuz Yunanistan ile ilgili genel bilgiler ve kişisel tavsiyeler ile yorumlara…

gezivita instagram sayfamı ziyaret ettiniz mi? 🙂

Yunanistan, büyük bir anakara ve irili ufaklı adalardan oluşan, toplam nüfusu 10 milyonun üzerinde olan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan para birimi olarak Euro kullanıyor.

En çok dikkat etmeniz gereken kısımlardan biriyle başlıyorum şimdi. Selanik gezisi yapmış, Kavala gezilecek yerleri görmüş ve Thassos Adası turu yapmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu ülkeye gelmeden önce yanınıza mutlaka yeterli miktarda nakit para alın. Yoksa çok pişman olursunuz.

Thassos feribot

Kredi kartı kullanımı hemen hemen hiç yaygın değil ve kredi kartı geçen yerlerde bile (Mastercard, Visa veya American Express olsun, pek fark etmiyor) kimi zaman ödemelerde sorun yaşamanız olası. En basit örneği söyleyeyim, Thassos adası ulaşım için kullanılan feribot bilet parası için yalnızca nakit para kabul ediliyor. Şaka gibi ama gerçek!

Thassos ulaşım için kullanılan feribotlar son derece lüks görünümlü bir iç dekorasyon sunuyor.

Thassos feribot

Bunun yanı sıra Exchange Office yani döviz bürosu yok denecek kadar az, en azından benim gezdiğim şehirlerde yoktu. Western Union şubeleri de olmasa ülkenin hali hepten harap. Ancak onu da öyle kolay kolay bulamıyorsunuz. Bankalar döviz bozuyor ancak ciddi oranda komisyon ödemek durumunda kalırsınız. Bence ülke adına çok büyük bir negatif özellik. Yunanistan bu bakımdan resmen sınıfta kaldı.

Yunanistan’da döviz bürosu bulmaya çalışmak, samanlıkta iğne aramaya benziyor.

Hazır Thassos adası demişken, Thassos adasına ulaşım için birkaç şey söyleyeyim. Adaya ulaşım için iki seçeneğiniz bulunuyor; Kavala’dan feribotla ulaşım veya Keramoti’den feribotla ulaşım. Kavala’dan ulaşım, sefer saatleri ve sayısı olarak biraz sıkıntılı olduğu için ben kesinlikle Keramoti Thassos adası yapın derim. Hele yazın sefer sayısı çok sık.

Keramoti, adanın tam karşısında yer alıyor. Buradan arabalı vapura bindikten yaklaşık 45 dakika sonra adanın merkezi olan Limenasa varacaksınız. Oradan da adanın istediğiniz bölgesine geçebilirsiniz. Yolculuk sırasındaki manzara, aşağıda görüleceği üzere tarifsiz güzellikte.

Thassos adası ulaşım sırasında, feribottan kuşlara yem atmayı unutmayın.

Thassos adasına ulaşım için bineceğiniz feribottan manzaralar…

Thassos feribot ücreti normal araçlar için 20 Euro. Araç içindeki her bir kişi için -şoför de buna dahil- ekstra 3,5 Euro ödüyorsunuz. Örneğin 4 kişilik bir ailenin ödemesi gereken ücreti, örnek olması bakımından şu şekilde hesaplayalım hemen: 20 Euro + 4 kişi*3,5 Euro, toplamda 20+14=34 Euro. Elbette bu feribot yalnızca araçlar için değil, yaya olarak da rahatlıkla adaya ulaşabilirsiniz.

Limenas’ta uygun fiyata kaliteli et yemek istiyorsanız gitmeniz gereken adres belli. Bu mekanın isminin tam olarak nasıl okunduğunu bilmiyorum ama yeri Limenas merkezde zaten, hani kime sorsanız gösterir cinsinden. Altta fotoğraflar var.

Thassos Adası Limenas’ta bir akşam yemeğini mutlaka burada yiyin.

İşte bu Türkiye’den alışık olduğumuz bir manzara. =)

Burada seçenek çok. Üstelik ücretler de makul. Etleri porsiyon halinde değil istediğiniz sayıda getiriyorlar, örneğin ben 2 tane şiş yedim. Böyle tane tane menüden istediğinizi deneyebilirsiniz. Garsonlardan biri Türk, Bursa doğumlu, İskeçeli Mert Aga. Bize de sağ olsun Türkçe bildiği için fazlasıyla yardımcı oldu. Kendisine buradan ayrıca selam gönderiyorum. Bir akşam mutlaka uğrayın, pişman olmayacaksınız.

Sizin için fiyatların da resmini çektim.

Thassos gezi rehberi

Yunan şehirlerinde halk, sabahtan gecenin ilerleyen saatlerine kadar kaldırım kafelerinde oturup bir şeyler içmeyi, geleni geçeni seyretmeyi (Türkçesi: kesmek) çok seviyor. Böyle tuhaf gözlerle süzüyorlar sizi, hani Bizimkilerdeki Halis’in dediği gibi: Yumuşak yumuşak… Buna alışmaya çalışın, yadırgamayın, boş verin.

Esnafın çoğu kafasına göre takılıyor ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Siesta bu ülkede sonuna kadar yaşanıyor. Yunanistan demek siesta demek efendim. Kapalı yerler görmeye o kadar alıştım ki, bir süre sonra açık yer görünce şaşırmaya başladım.

Bildiğiniz gibi siesta öğle arası tatili demek. En çok İspanya’da baskın olduğunu düşüyordum, ta ki Yunanistana gelinceye dek. Ancak Yunanistan’daki bu siestayı ve yaşam şeklini gördükten sonra şuna kesinkes emin oldum: Ekonomisi bozuk veya kötü ülkelerin AB’nin sırtına bindirdiği yük inanılmaz. Özellikle birçok gelişmiş ülkenin bu sarmaldan çıkmaya çalışması hiç şaşırtıcı değil.

Yunanistan ucuz alışveriş

Yunanistan ucuz alışveriş

Market alışverişi için üstteki fotoğrafta görülen ucuz marketi kullanabilirsiniz. Eh, malum farklı alfabe nedeniyle buranın da ismini bilmiyorum, nasıl okunduğunu da öğrenmeyi unuttum açıkçası ama sanırım fotoğraf yeterince açık zaten. İçinde, kahvaltı için kullanabileceğiniz, hani şu tatil köylerinde sunulan küçük paketteki reçel, bal gibi yiyeceklerden tutun da alkollü ürünlere, hamur işlerine kadar ne ararsanız var.

Ülkede şişe su fiyatları satılan yerlere göre değişken ama bu marketten çok ucuza su bulmak mümkün. 1,5 litre olarak satılan sulardan en ucuzunun fiyatı 0,60 cent mesela. Ama bu suyun çeşme suyundan pek bir farkı yok. Daha kalitelisini isterseniz de yine alttaki fotoğraftaki suyu alabilirsiniz, gayet leziz, içimi rahat.

Yunanistan’da bu suyu içiniz.

Selanik’te çok ciddi bir trafik söz konusu. İstanbul’dan neredeyse farkı yok. Bu da beraberinde park sorununu getiriyor. Araba ile Yunanistan’a gidecekseniz, park sorununu dikkate alın ve şehri gezerken kesinlikle araba kullanmayın. Yürüyerek birçok yere ulaşabilirsiniz, hem de egzersiz yapmış olursunuz.

Selanik gezilecek yerler

Selanik gezilecek yerler Aristotelous Meydanı

Selanik’te görülecek yerler birbirlerine çok uzak sayılmaz. Beyaz Kule, Aristotelous Meydanı, Aya Dimitros Katedrali, Selanik Atatürk Evi, Aya Sofya Kilisesi, Selanik Sahili, Galerius Sarayı, Rotunda ve Kamara Meydanı geniş bir dikdörtgen içinde konumlanmış durumda. Atatürk Evine giriş ücretsiz.

Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları

Selanik Atatürk Evi Müzesi. Her şey 1881’de işte burada başladı…

Selanik Atatürk Evi

Atatürk’ün doğduğu ev

Atatürk Evi Selanik

Selanik Atatürk Evinin karşısında ücretsiz demleme çay ikram ediliyor, zaten asılı koca bir afiş göreceksiniz, oraya uğrayın, Joanna’ya Türkçe teşekkür edin, magnet, hediyelik eşya vs alın. Gezivita Kaanın selamı var derseniz, beni hatırlar. 🙂

Joanna ve Ben

Özellikle Kavala ve Aleksandropuoli’de Türkçe bilenlere rastlamak çok güçlü bir ihtimal. İngilizce bilmiyorum diye üzülmeyin, zaten Yunanlar da pek bilmiyorlar. Tabelaların da çoğunun Türkçe olduğunu hemen fark edeceksiniz. Haydi bakalım, dil sorunundan da yırttınız böylece.

Yunanistan’da Türkçe yazı ve tabelalar her yerde.

Yunanistan genel bilgiler

Halkidiki, Thassos gibi yerler deniz ve plajlar açısından adeta birer cennet. Halkidiki altta görülen 3 yarımadadan oluşuyor. Thassos Adasının ise her tarafında denize girebilirsiniz. Buralarda istemediğiniz kadar çok koy, sayısız plaj var. Çoğuna giriş ücretsiz.

Şemsiye ve havlunuz yanınızda, aracınızın bagajındaysa (ki kesin olmalı) istediğiniz yere serip oturabiliyorsunuz. Ücretli şemsiye ve şezlonglar da var ama almak zorunda değilsiniz. Bu çok güzel, bayağı hoşuma gitti doğrusu. Bu arada anlamışsınızdır, bu iki bölgede yani Halkidiki ve Thassos’ta araçsız gezmek inanın çok zor.

Halkidiki plajları arasından Possidi Beach sakin ve durgun denizi ile çocuklu aileler için ideal bir adres. Thassos plajları arasından ise Paradise Beach ve Marble Beachi özellikle öneririm. Ancak Marble plajı çevresi mermer üretim alanı olduğu için fazlasıyla tozlu. Bu biraz can sıkıcı. Adanın güneyinde kalan Aliki’yi de methettiler ama zaman kalmadığı için oraya gidemedim.

Halkidiki Possidi Beach

Yunanistan gezi rehberi

Thassos Paradise Beach

Yunanistan şehirler arası otobanları düzgün ve bakımlı. Tali yollar dahil hemen hemen hiç polis gözüme çarpmadı. Bu ilginçti. Yine de aşırı hız yapmamaya lütfen dikkat edin, hız sınırlarını aşmamaya özen gösterin. Otoban geçiş ücreti için otomobiller nakit olarak 2,40 Euro ödüyor, gişelere gelmeden paraları hazırlayın.

Yunanistan otobüs ulaşım için Türkiye’den sefer yapan otobüs firmaları arasında ilk aklıma gelenler ise Alpar Turizm ve Metro Turizm.

Thassos Adası Limenas Plajı

Marble Beach Thassos

Kavalanın iki şeyi meşhur: Kavala Kurabiyesi ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa. Kavala Kurabiyesini turistik yerlerden değil pastahanelerden satın alın, çok daha hesaplıya geliyor. Çoğu pastahanede kilosu 10-15 Euro arasında değişiyor. Tadı da gayet güzel.

Bu, biraz pastahanenin kalitesine bağlı. Üstelik bu pastahanelerde oldukça fazla sayıda diğer tatlı çeşitlerini de (Baklavadan tutun da Tulumba tatlısına kadar) bulabilirsiniz. Aman fazla yemeyin kilo alırsınız.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Anıtı

Kavala gezilecek yerler

Türkçe tabelalardan yukarıda bahsettim. Ancak Türk Kahvaltısı yazan her yere balıklama atlamayın, önünüze gelen kahvaltıyla kelimenin tam anlamıyla şok olabilirsiniz. Mekana girmeden önce mutlaka sorun, tabakta neler olduğunu gözlerinizle görün, öyle içeri girin.

Sonra bizim gibi Türk kahvaltısı diye karşınıza Domates, Salatalık, üç adet zeytin -altta görebilirsiniz- ve bir dilim peynir getirip, “hemen hemen aynısı” derler.

“Türk kahvaltısı” adı altında önümüze getirilen tabak. İstenen ücret: 7 Euro.

Her Türkçe yazıya aldanmamak gerek.

Pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs giriş-çıkış damgası varsa, Yunanistana alınmama ihtimaliniz çok yüksek, en azından sınırda sorun yaşayacağınız kesin. Kıbrısa Türk vatandaşı olarak kimlikle girebildiğinizi unutmayın ve bu bilgiyi tüm arkadaşlarınızla mutlaka hemen paylaşın!

Dedeağaç yani Alexandroupoli, İpsala Sınır Kapısına yaklaşık 45 kilometre mesafede şirin bir sahil kasabası. Schengen Vizeniz var ise hafta sonu tatili için bile düşünülebilir. Yaz aylarında Dedeağaç plajlarında denize girebilir, taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Alexandropouli plajları arasında favorim ise hiç şüphesiz Agia Paraskevi (Aya Paraskevi şeklinde okunuyor) Dedeağaç merkezin biraz dışında, yaklaşık 10 km mesafede. Burada yaz sezonunun nisan ayında başlayıp eylül ayı ortasına doğru bittiğini de eklemiş olayım.

Dedeağaç Plajları Agia Paraskevi Beach

Alexandroupolis plajları Agia Paraskevi

Yunanistan’da gittiğim çoğu yerde 2 kişilik oda fiyatları (Aile pansiyonu, 3 yıldızlı otel vs) günlük 50 Euro civarında. Bence temiz aile pansiyonlarını tercih edebilirsiniz. Bunun tek olumsuz yanı, bunların çoğuna sanal ortamdan ulaşıp rezerve etme şansı pek yok. Booking gibi sitelerde ne yazık ki bulunmuyorlar.

Yoğun sezon dışında giderseniz rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Hatta yüksek sezonda bile şansınız var. Sadece gidince sağı solu iyi taramak, araştırmak gerekiyor. Ben detaylı Yunanistan gezi notlarında tek tek yer ismi vermeye çalışacağım.

Fotoğraf www.lidl.com

Lidl, Yunanistan’da tanıştığım ucuz bir market. Genelde şubeleri şehirler arası yollarda veya şehir merkezlerinin biraz dışında oluyor. Yunanistan araba ile gitmek kararını verirseniz, önünden geçerken Amaaan boşver kim uğrayacak oraya şimdi demeyin, Lidl’a mutlaka uğrayın. İçinde gıdadan elektroniğe bir sürü şey var. Mutlaka işinize yarar bir şeyler çıkacaktır.

Yunanistan içkileri arasında öne çıkan iki isim var: Ouzo ve Tsipouro (Çipuro şeklinde okunuyor) İçki seviyorsanız, dönerken mutlaka birer şişe alın.

Yunanistan gezi notları

Araba ile Yunanistan turu düşünüyorsanız Araba İle Yunanistan Seyahati başlıklı yazıyı, gezdiğim diğer bazı ülkeler hakkındaki kısa notları okumak için de burayı tıklayabilirsiniz: Gezdiğim Ülkeler Hakkında Kısa Notlar

Son olarak diyorum ki, beni takip etmeye devam edin. Esen kalın! 🙂

 

6 Comments

  1. semi 9 Eylül 2017
    • Kaan Önem 9 Eylül 2017
  2. Lila 12 Eylül 2017
    • Kaan Önem 12 Eylül 2017
  3. İrem 27 Eylül 2017
    • Kaan Önem 28 Eylül 2017

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.