Araç Kiralama İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Araç Kiralamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Herkese merhaba!

Seyahate çıkmanın en keyifli alternatiflerinden biri araç yolculuğudur. Çünkü arabayla seyahat ederken mola vereceğiniz yerlerden tutun da, yolculuk boyunca izleyeceğiniz güzergaha kadar her şeye tamamen siz karar verirsiniz. Tabii bu da seyahatinizi çok daha konforlu hale getiren etmenlerden yalnızca biridir.

Kendi aracınız yoksa da üzülmeyin! Günümüzde artık araç kiralama seçenekleri sayesinde, rahat bir şekilde hem ekonomik hem de konforlu bir seyahat yapabiliyorsunuz. Peki araç kiralarken nelere dikkat etmeli? İşte araç kiralamadan önce mutlaka bilmeniz gereken detaylar.

1 – Doğru aracı seçtiğinizden emin olun

Araç kiralarken aklınızdan hiç çıkmaması gereken bir diğer detay ise kiralayacağınız aracın sizin ihtiyaçlarınıza cevap verip veremediği hususu olmalıdır. Bu oldukça basit bir detay gibi görünse de aslında yolculuğunuz için bir hayli önemli. Seyahat edeceğiniz kişi sayısı, eşyalarınıza uygun bagaj genişliği, çocuk koltuğu seçeneği gibi detaylara dikkat ederek çok daha konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Günümüzde araç kiralama firmalarının büyük bir kısmı tüm bu bahsetmiş olduğumuz hizmetlerin yanı sıra SUV, küçük sınıf, otomatik ya da diesel yakıt gibi seçenekler sunuyor. Bu durumda size düşen ise ihtiyacınıza en uygun, en doğru araca karar vermek oluyor.

2 – Eski değil, yeni araçları tercih edin

Kiralık araçlar çok farklı şoförler tarafından kullanıldıkları için, kısa zaman içerisinde daha fazla hasar alabiliyor ya da yanlış kullanıma maruz kalabiliyorlar. Bu da araçların normalden daha hızlı eskimelerine sebebiyet veriyor. Bu nedenle bu tür kiralık araçlarda daha sık arızalanma, yolda kalma ve teknik aksaklılar meydana geliyor.

Normal şartlarda profesyonel araç kiralama firmalarında her 3 yılda bir araçlar değiştirildiği için, bir aracın yeni sayılabilmesi için en az 3 yılın altında olduğuna dikkat etmeniz, gerçekten büyük önem taşıyor. 3 yıldan uzun süredir hizmet veren araçlar ise eski kabul ediliyor ve kiralamanız tavsiye edilmiyor.

3 – Sözleşmeyi dikkatli okuyun

Araç kiralama sözleşmeleri uzun oldukları için genellikle okunmuyor ya da yeterince özenli bir şekilde incelenmiyor. Ancak sigorta ve sözleşme detaylarını incelememek, araç kiralarken yapılan en büyük yanlışlardan biri. Peki sözleşme neden önemli?

Bunun en büyük sebebi aracın sigorta ya da kasko bilgilerinin burada yer alması. Sigortası hiç yatırılmamış ya da yenilemesi yapılmamış olan araçlar, başınıza gelecek olası bir kazada çok büyük bedeller ödemenize sebep olabilir.

Dolayısıyla bu sözleşmeler düşündüğünüzden daha büyük önem taşıyor. Ayrıca yine aracı teslim ederken herhangi bir gecikme yaşamanız durumunda ödeyeceğiniz ceza bedeli bilgisi de bu sözleşmede yer alıyor.

Araç Kiralama

4 – Kiralama yapacağınız firmayı iyi seçin

Araç kiralama öncesi özellikle dikkat edilmesi gereken detayların en başında kesinlikle aracınızı kiralayacağınız firmayı seçmek geliyor. Size güvence sağlayacak en doğru firmayı seçerek güven sorunlarının önüne geçebilir, yaşanabilecek olası aksiliklerden en az hasarı alacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Seçiminizi yaparken Enuygun.com araç kiralama sayfası gibi firma, fiyat ya da araç türü karşılaştırabileceğiniz siteler sayesinde, hem en ekonomik seçenekleri değerlendirebilir hem de aracınızı Enuygun güvencesiyle gönül rahatlığıyla kiralayabilirsiniz.

5 – Yakıtı ve aracı kontrol edin

Kiraladığınız aracın yakıt durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Aracı teslim alırken yakıt çizgisi ne kadar gösteriyorsa teslim ederken de aynı şekilde olmalıdır. Eğer depoyu aldığınızdan daha dolu teslim ederseniz size herhangi bir yakıt iadesi yapılmaz. Dolayısıyla bu sizin zararınıza olacaktır.

Bunun yanı sıra aracı teslim alma aşamasında size araçta bulunan hasarların tespit edildiği bir belge sunulur. Eğer aracın üzerinde, bu belgede yer alandan daha farklı bir kusur görürseniz bunu aracı teslim almadan önce belirtmeniz önemlidir. Bunun için aracı mutlaka çalıştırın ve dış hasar kontrolü yapın. Aksi halde aracı teslim etme aşamasında o hasar size ait olmasa dahi firma bu hasarı üzerinize kaydedebilir ve ücretini sizden talep edebilir.

6 – Depozito ücretine dikkat edin

Aracın başına gelebilecek herhangi bir soruna karşı araç kiralama şirketine verilen bir teminat olan depozito, yolculuk sırasında yapabileceğiniz kural ihlalleri, cezalar ve hasarlara karşı alınıyor. Aracı sorunsuz teslim etmeniz durumunda ise ücretin tamamı iade ediliyor.

Depozito fiyatları ise şirket politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. 2022 yılında araç kiralama depozito fiyatları araç sınıfına göre 500 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Aracı kiralamadan önce belirlenen fiyatın sizin için uygun olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Araç kiralama öncesi bilinmesi gerekenler

7 – Aracı teslim almaya giderken belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olun

Araç kiralarken yanınızda bulunması gereken en önemli evrak ehliyetiniz. Bunu yanı sıra sizin adınıza kayıtlı bir kredi kartı ikinci önemli koşul olarak öne çıkıyor. Ancak bazı firmalar kimlik, pasaport, findeks raporu, ikametgah belgesi ve adınıza kayıtlı fatura gibi ek belgeler isteyebiliyor.

Aracınızı teslim almadan önce firmanın istediği tüm bu belgeleri yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde kiralama işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanamaz.

Araç kiralama denince ilk akla gelen, sektöründe öncü ve yenilikçi Enuygun.com, herkese keyifli sürüşler diler!

2 Comments

  1. nehir 11 Mayıs 2024
    • Gezivita 12 Mayıs 2024

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.